Blok 3 Rampen in de Middeleeuwen

Blok 3 Rampen en plagen in de Middeleeuwen
1 / 39
suivant
Slide 1: Diapositive
mens en maatschappijMiddelbare schoolmavoLeerjaar 1

Cette leçon contient 39 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

Éléments de cette leçon

Blok 3 Rampen en plagen in de Middeleeuwen

Slide 1 - Diapositive

Lesplanning les 1
  • 1Blik agenda invullen
  • Wat zijn de leerdoelen Blok 3?
  • Uitleg over het hofstelsel
  • Zelfstandig werken
  • Introductie op nieuw onderwerp


Slide 2 - Diapositive

1Blik invullen

Je noteert  bij 26 februari 
Lz: blz 86 t/m 89

Blok 3 mk: 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 20, 24 

Begrippen Blok 1 t/m 3 leren. 


Dit moet maandag 5 maart af zijn.






Slide 3 - Diapositive

Leerdoelen Blok 3 Les 1
  • Je kan uitleggen hoe de middeleeuwse standensamenleving eruit zag. 
  • Je kan in je eigen woorden uitleggen wat het hofstelsel inhield en hoe dit werkte. 
  • Je kan een beschrijving geven van de  vroege middeleeuwen (tijd van Monniken en Ridders) 

Slide 4 - Diapositive

Wat weet jij al van de
Middeleeuwen?

Slide 5 - Carte mentale

Agrarische Samenleving
-Na de val van het Romeinse Rijk werd het onveilig in Europa
- Er was geen sterk leger meer en wegen werden niet langer onderhouden.
-De handel kwam 'stil' te liggen
-Dorpen werden autarkisch  (=zelfvoorzienend)

De Romeinse agrarisch-stedelijke samenleving werd weer een agrarische samenleving.

Slide 6 - Diapositive

Slide 7 - Vidéo

De Tijd van Monniken en Ridders is:
A
van 500-1000
B
van 1000-1500
C
hetzelfde als de Vroege Middeleeuwen
D
hetzelfde als de Late Middeleeuwen

Slide 8 - Quiz

Waarom werd er bijna niet meer gehandeld na de val van het Romeinse Rijk?
A
Mensen wilden liever weer aan ruilhandel doen.
B
Er was geen sterk leger meer om te zorgen voor de veiligheid in het land.
C
De wegen werden niet meer onderhouden
D
Er waren minder opbrengsten dus dan kan je ze ook niet verkopen. .

Slide 9 - Quiz

Uit welke drie standen bestond de middeleeuwse standensamenleving?
A
Boeren, ridders en horigen
B
Geestelijken, boeren en ambachtslieden
C
Edelen, boeren en horigen
D
Boeren (horigen), geestelijken en edelen.

Slide 10 - Quiz

Hoe noemen we de klusjes die de horigen moesten doen voor de landheer?
A
slavenarbeid
B
pacht
C
klusjes
D
herendiensten

Slide 11 - Quiz

Het systeem van heren en horigen die samenleven op een domein heet ...
A
Herendiensten
B
Vazalliteit
C
het Hofstelsel
D
het Drieslagstelsel

Slide 12 - Quiz

1. Horigen werken op het land van de landheer
2. Horigen kregen bescherming van de landheer
A
1= goed en 2 =fout
B
1=fout en 2 = goed
C
1 en 2 zijn beiden goed
D
1 en 2 zijn beiden fout

Slide 13 - Quiz

hofstelsel

Slide 14 - Diapositive

Aan de slag! 
Lezen: blz 86 t/m 89

Blok 3 maken: 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 20, 24 
timer
10:00

Slide 15 - Diapositive

Introductie nieuw onderwerp

Slide 16 - Diapositive

Slide 17 - Diapositive

Slide 18 - Diapositive

Slide 19 - Diapositive

Slide 20 - Diapositive

Slide 21 - Diapositive

Wat weten jullie over Vikingen?

Slide 22 - Carte mentale

Lesplanning les 2 en les 3
-Uitleg feodalisme/leenstelsel
-Kijken Vroeger en Zo De Vikingen Komen
-Zelfstandig werken
-Verhaal De Pest in Kampen
-Samenwerken en aftekenen. 
-Quizlet. 

Slide 23 - Diapositive

Het leenstelsel
  • Karel de Grote kon zijn land niet alleen besturen.
  • Daarom kreeg hij hulp van vazallen: mannen die met hem meevochten

  • Zijn trouwste vazallen kregen als beloning ieder een gebied in leen. 
  • Zij mochten dit namens hem besturen: zij werden zijn leenmannen.
  • Het leenstelsel heet ook wel: feodalisme

Slide 24 - Diapositive

Slide 25 - Diapositive

Slide 26 - Vidéo

Slide 27 - Diapositive

Slide 28 - Diapositive

Zelfstandig werken
Lezen: blz 86 t/m 89

Blok 3 maken: 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 20, 24 
Klaar?
Nakijken
Aftekenen
Warchild 
Mundo online. 
timer
15:00

Slide 29 - Diapositive

Slide 30 - Diapositive

Slide 31 - Diapositive

De middeleeuwse stad
  • Afval werd op straat gegooid
  • Er was geen riool
  • Varkens en ratten ruimden afval op
  • Lijken lagen op straat 

Slide 32 - Diapositive

Slide 33 - Diapositive

Kenmerken van de Pest
  • Zwarte bulten bij oksels en nek
  • Koorts
  • Bloed hoesten

Risico op sterfte was 60 tot 80 procent!!!!

Slide 34 - Diapositive

Slide 35 - Diapositive

Masker
Het masker bedekte het hele hoofd tegen de lucht van de pest. Men dacht namelijk dat door lucht de pest verspreidt werd. In de snavel van het masker zat vaak knoflook, kruiden of bloemen om de stank van de zieken en doden op afstand te houden.
Stok
De stok was een manier van de dokter om de zieken te behandelen zonder ze te hoeven aanraken.
Mantel
Deze mantel was vaak van leer. En diende als bescherming tegen de vlooien van de ratten die de pest verspreidden. Maar dat wist men toen nog niet.
Handschoenen
De handschoenen zorgden ervoor dat de handen niet direct in contact kwamen met de zieken.
Hoed
De hoed had geen functie. Dit vonden ze gewoon mooi!!
Laarzen
De laarzen waren gemaakt van leer. Deze waren bedoeld om viezigheid tegen te houden. Vooral in de straten van de stad.

Slide 36 - Diapositive

Gevolgen
  • Veel doden
  • chaos in Europa
  • Joden werden vermoord
  • Twijfels over het katholieke geloof

Slide 37 - Diapositive

Zelfstandig werken
Lezen: blz 86 t/m 89

Blok 3 maken: 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 20, 24 
Klaar?
Nakijken
Aftekenen
Warchild 
Mundo online. 
timer
15:00

Slide 38 - Diapositive

Slide 39 - Lien