Periode 6 hoofdstuk 6: lesweek 5

WAW Periode 6 lesgeven met een methode

1 / 26
suivant
Slide 1: Diapositive
WawMBOStudiejaar 2

Cette leçon contient 26 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 90 min

Éléments de cette leçon

WAW Periode 6 lesgeven met een methode

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Weken
Onderwerp
Hoofdstuk
Week 1
Didactiek en lesvoorbereiding

6.3 + 6.4 + 6.5
Week 2
Didactiek en lesvoorbereiding
6.6 + 6.7
Week 3
Didactiek en lesvoorbereiding
6.8 + 6.9
Week 4
Lesgeven met een methode
7.3 + 7.4
Week 5
Lesgeven met een methode
7.5 + 7.6 + 7.7
Week 6
Lesgeven: zelfstandig werken en samenwerken
Hoofdstuk 8
Week 7
Administratieve taken
Hoofdstuk 15
Week 8
TOETS

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesweek 5
§ 7.5 leergebied mens en samenleving
§ 7.6 leergebied natuur en techniek
§ 7.7 leergebied tijd en ruimte




Maarrrrr eerst even terugblikken!

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoel week 5
  • De student kent globaal de vak inhouden van de leergebieden mens & samenleving, tijd & ruimte en natuur& techniek.
  • De student kan de kerndoelen toepassen in een lesvoorbereiding en hierbij zelf een les ontwerpen.

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Belangrijk bij het kiezen van een methode is.....
A
Dat de methode past bij de werkwijze en visie van de school
B
Dat de lay-out er mooi uitziet
C
Dat er wordt gekeken of de methode ruimte biedt om te differentiëren
D
Dat de illustraties multicultureel zijn

Slide 5 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom vind jij het belangrijk dat je niet "blind" een methode volgt

Slide 6 - Question ouverte

Je moet de beginsituatie kennen voor de juiste formulering van je doel. Het doel is namelijk afhankelijk van de beginsituatie.
Oriëntatie op jezelf en de wereld
 Mens & samenleving: sociale vaardigheden
 Natuur & techniek: natuurkunde & technisch inzicht
 Tijd & ruimte: geschiedenis & aardrijkkunde



Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Geïntegreerde lesmethode:
https://blink.nl/blink-wereld/#:~:text=Blink%20Wereld%20is%20een%20thematische,natuur%20en%20techniek%20%C3%A9n%20burgerschap.


Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht 5a
Lees bladzijde 153 t/m 160 en beantwoord de onderstaande vragen:

1. Welke leermiddelen worden er bij jou op BPV gebruikt om de kerndoelen mens & samenleving te behalen? Methode sociale vaardigheden? Andere leermiddelen?
2. Hoe en wanneer worden deze leermiddelen ingezet?
3. Welke leermiddelen worden er bij jou op je BPV gebruikt voor natuur & techniek?
4. Welke leermiddelen worden bij jou op BPV gebruikt voor tijd & ruimte?
5. Wordt er binnen jouw BPV plaats gebruik gemaakt van geïntegreerde lesmethode? Hoe ziet dat er dan  lesinhoudelijk uit?
5. Wat is jouw rol als onderwijsassistent binnen deze lessen?
6. Zijn er onderwerpen die (haast) niet worden besproken op je BPV m.b.t. oriëntatie op jezelf en de wereld waarvan jij vindt dat ze wel behandeld zouden moeten worden?

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Nabespreken...

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Terugkoppeling hoofdstuk 6
Didactiek en lesvoorbereiding 

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

6.3.1. Doelstelling en beginsituatie 
Doelstelling/Lesdoel
  • Wat wil ik bereiken met mijn les?
  • Wat moet de leerling aan het einde van deze les kennen, kunnen, ervaren en geoefend hebben.

Een lesdoel formuleer je:
- Op een activerende manier en zo concreet mogelijk.
- Met werkwoorden, bijvoorbeeld uitleggen, oefenen, aanwijzen, opnoemen, laten horen enz. 

Houd bij het schrijven van je lesdoel rekening met niveau, leerstijl, interesse en (intrinsieke of extrinsieke) motivatie van de leerlingen. 

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

6.4 Formuleren van lesdoelen 
Soorten doelen:
  • Cognitieve doelen (kennis en inzicht)
  • Vaardigheidsdoelen (vaardigheden)
  • Attitudedoelen (houding)

Basisdoelen: 
  • Algemene vaardigheden: actief zijn, initiatieven nemen, communiceren. 
  • Globale vakgebieden: verkennen van de wereld, fantasie ontwikkelen.
  • Globale werkvormen:  redeneren en problemen oplossen. zelfstandigheid en reflecteren op eigen gedrag. 

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

6.5 Beginsituatie omschrijven
Voordat je met een les begint, moet je een beeld hebben van de groep kinderen die je voor je hebt. Wat voor soort klas is het? Welke kinderen zitten er in de groep? Wat zijn hun interesses? Welke voorkennis hebben ze? En in welke ruimte gaat de les/activiteit plaatsvinden?

Bij het bepalen van je beginsituatie houd je rekening met vier verschillende aspecten:

1. Materiële aspecten
2. Sociale aspecten (van de klas)
3. Persoonlijke kenmerken van de leerlingen
4. Situationele aspecten 

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

6.6 Didactische aspecten
De manier waarop je de leerstof aanbiedt en de werkvorm die je daarbij inzet om je lesdoelen te bereiken, wordt een didactische werkvorm genoemd. De keuze van de didactische werkvorm is afhankelijk van: 

  • Leerstof 
  • Didactische visie van de school 
  • Ontwikkelingsniveau van de leerlingen 

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

6.6 Didactische werkvormen kiezen 
  1. Instructie 
  2. Interactie
  3. Opdracht
  4. Samenwerking 
  5. Spel  

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

6.7 Leeractiviteiten kiezen 
We onderscheiden vier typen leeractiviteiten:



Reproductieve vaardigheden:
1. Onthouden: uitleg krijgen, lezen, oefenen, luisteren, benoemen, aanwijzen enz.
2. Begrijpen: uitleggen, samenvatten, beredeneren, verkennen.


Productieve vaardigheden:
3. Integreren: verbanden leggen, vergelijken, beoordelen, analyseren, beargumenteren enz.
4. Toepassen: evalueren, ontwerpen, discussievormen enz.

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leermiddelen en materialen 
Bij het geven van een les maak je gebruik van verschillende leermiddelen en materialen. Er zijn veel leermiddelen om het onderwijs aantrekkelijk te maken en die uitnodigen tot een bepaalde activiteit. 

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesopbouw 
Inleiding 
  • Hoe je de activiteit bij de leerlingen introduceert en ze enthousiast maakt;
  • De werkvorm die je daarbij gebruikt;
  • De opstelling van de klas;
  • De tijd die je denkt nodig te hebben; 

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesopbouw 
Kern;
De kern van de les is bedoeld om de leerlingen nieuwe informatie te laten verwerken. 

  • Stap voor stap de leerstof die aan de orde komt;
  • De leeractiviteit voor de leerlingen;
  • De didactische werkvorm die je daarvoor inzet;
  • De opstelling van de klas; 
  • De voorbereidingstijd van deze leeractiviteit. 

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesopbouw 
Slot
Bij het slot kijk je samen met de leerlingen terug op de les. 

  • De manier waarop je dit gaat doen;
  • Hoeveel tijd je daarvoor inplant. 

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Evaluatie
Bij dit onderdeel van je lesvoorbereiding ga je na hoe en of je je doelen hebt behaald. De evaluatie kan gaan over het eindresultaat of over hoe het proces is verlopen. 

  • Productgerichte evaluatie
  • procesgerichte evaluatie 

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesopdracht 5B
Individueel ga je aan de slag om voor één van de verschillende leergebieden een les te bedenken en uit te werken in een DA-model (bekijk het format Its-learning).

  •  Mens & samenleving: kerndoel: 34 t/m 39
  • Natuur & techniek: kerndoel 40 t/m 46
  • Tijd & ruimte: 47 t/m 53. Deze is opgesplitst in ruimte of tijd

1. Je kiest uit elk leergebied een kerndoel: https://www.slo.nl/thema/meer/tule/orientatie-jezelf-wereld/
2. Bedenk een activiteit bij het kerndoel wat is gekozen en verantwoord ook waarom.
3. In les 2 gaan we verder en worden de lesvoorbereidingsformulieren gepresenteerd. 

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ter voorbereiding op de toets gaan jullie aan de slag met deze opdracht. Maak gebruik van de theorie uit je boek; Hoofdstuk 6 didactiek en lesvoorbereiding (bladzijde 123).

Als je in de volgende les klaar bent met de opdracht dan lever je deze in op Its-learning. Ik kijk deze na en zal jullie voorzien van feedback. 

Belangrijk! De theorie uit het boek moet verwerkt worden in je DA-model. Hier wordt je namelijk ook op beoordeeld tijdens de toets in week 8.

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Presentatie DA-model
Jullie gaan in groepen van 3 elkaar beoordelen/feedback geven op het DA-model. Je pakt je boek erbij en gaat stap voor stap kijken of de theorie op de juiste manier verwerkt is.

Met rood vul je de feedback aan en daarna lever je je bestand in op Its-learning. 

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbereiding toets
Bekijk nog eens goed de lesinhoud van de afgelopen weken en ga aan de slag met de theorie uit je boek. 

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions