Les 29 Tekststructuur - inleiding, kern en slot

1 / 23
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

Cette leçon contient 23 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Slide 1 - Diapositive

Doel van de les
Je leert op welke manier de meeste teksten zijn opgebouwd.

Slide 2 - Diapositive

Slide 3 - Diapositive

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Diapositive

Wat is de functie van de inleiding?
  1. Aandacht trekken en verleiden om verder te lezen
  2. Introduceren van het onderwerp/hoofdgedachte

Slide 6 - Diapositive

Slide 7 - Diapositive

Wat is de functie van de kern?
En hoe is de kern meestal ingedeeld?
  1. Meer lezen over het aangekondigde onderwerp 
  2. Achtergrondinformatie, argumenten of uitwerking van een onderzoek
  3. Indeling kern: alinea's
  4. Elke alinea heeft een kernzin: de belangrijkste boodschap van de alinea

Slide 8 - Diapositive

Wat is een kernzin?

Slide 9 - Diapositive

Voorbeeld kernzin
  • Pubers zijn niet in staat om weloverwogen een vakkenpakket te kiezen. Hun hersenen zijn nog lang niet volgroeid en daarom kunnen ze niet overzien wat zo'n keuze betekent voor de rest van hun leven.

  • Kernzin: Pubers zijn niet in staat om weloverwogen een vakkenpakket te kiezen. 

  • Tweede zin is een uitleg van de eerste zin. 


Slide 10 - Diapositive

Let op: Een nieuwsbericht heeft niet altijd een slot.
Waaruit bestaat het slot?

Slide 11 - Diapositive

Werkfase
  • Maak de vragen 1, 2, 3, 4 en 5 in LessonUp. Log in met je eigen gegevens.
  • Je kunt ook de vragen beantwoorden met pen en papier. De vragen staan op pagina 62 en 63 van je boek.
  • We kijken de antwoorden na in deze les of de volgende les
  • Als je een vraag hebt, steek je vinger op, dan kom ik naar je toe
  • Je hebt tot het einde van de les om de vragen te maken 

Slide 12 - Diapositive

Wat is de kernzin van onderstaande alinea?

De Maastrichtse neuropsycholoog Jelle Jolles zei dit woensdag op een congres over jongerencultuur van de KPC Groep, en adviesorganisatie voor het onderwijs. Jongeren tussen de 12 en 18 jaar kunnen volgens Jolles niet altijd de gevolgen van hun gedrag op de langere termijn inschatten , terwijl ouders en docenten dat soms wel van hen verwachten.

Slide 13 - Question ouverte

Wat is de kernzin van onderstaande alinea?

Jolles beschrijft recent onderzoek naar de hersenontwikkeling van jongeren. Diverse studies tonen aan dat puberhersens nog niet optimaal functioneren. Bij meisjes zijn de hersenfuncties voor het maken van complexe keuzes volgroeid na hun 20ste. Bij jongens ligt dat gemiddelde nog en paar jaar hoger.

Slide 14 - Question ouverte

Inleiding
Middenstuk
Slot

Slide 15 - Question de remorquage

Wat is de functie van de inleiding?
(welk doel heeft een inleiding)
A
Onderwerp duidelijk maken en de aandacht van de lezer trekken door een verhaaltje.
B
Samenvatting geven van de tekst.
C
Deelonderwerpen bespreken.
D
Een conclusie geven

Slide 16 - Quiz

Inleiding
A
Hele straten zijn met de grond gelijkgemaakt en duizenden mensen kwamen zonder stroom te zitten
B
Tornado’s, waarvan één door vier staten trok, hebben in de VS voor enorme schade gezorgd.

Slide 17 - Quiz


Inleiding?
A
alinea 1
B
alinea 1 en 2
C
alinea 1, 2 en 3

Slide 18 - Quiz

Vraag 1, p. 62. Schrijf kort in je eigen woorden op wat er in de inleiding, de kern en het slot van een tekst staat. Zie p. 62.

Dit is een reproductievraag.

Slide 19 - Question ouverte

Vraag 2, p. 62. Lees de test over Nutri-Score op pagina 63. Geef aan welke alinea's volgens jou bij de inleiding en welke bij de kern horen. Leg je antwoord uit.

Dit is een toepassingsvraag.

Slide 20 - Question ouverte

Vraag 4, p. 62. Lees de tekst over de Nutri-score op pagina 63.
Noteer van de alinea's 1 tot en met 5 de kernzin.

Dit is een toepassingsvraag.

Slide 21 - Question ouverte

Wat is het doel van de
inleiding, kern en slot?

Slide 22 - Carte mentale

Informatieve filmpjes
https://youtu.be/7xl65r3HxJw

Slide 23 - Diapositive