Les 1. Oriëntatie op tekstgenre redensie_voorbeeld Middernachtbibliotheek

Wat gaan we doen?
1. Huiswerk opdrachten bespreken. 
2.  Uitleg over recensie
3. Recensie lezen + vragen maken. 
1 / 27
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 3

Cette leçon contient 27 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Wat gaan we doen?
1. Huiswerk opdrachten bespreken. 
2.  Uitleg over recensie
3. Recensie lezen + vragen maken. 

Slide 1 - Diapositive

Planning boekopdracht
1. Oriëntatie op tekstgenre
2. Oriëntatie op schrijven 
3. Uitleg KERN 24
4. Uitleg KERN 39.
5.  Schrijfplan maken.
6. Boekopdracht maken.  ( op school - papier) 
7. Reflecteren op schrijven. 

De werkbladen van alle lessen mag je gebruiken bij de boekopdracht!

Slide 2 - Diapositive

Lesdoel


Je leert wat een recensie is en uit welke onderdelen deze bestaat. (R)


Slide 3 - Diapositive

1. Huiswerkopdrachten bespreken
Wat?
a. Werk met je buurman of buurvrouw.
b. Vergelijk jullie teksten met elkaar. 
c. Wat is 1 overeenkomst en wat is 1 verschil als je kijkt naar de inhoud, taalgebruik of structuur van jullie teksten?
Tijd?
5 minuten. Daarna klassikaal bespreken. 
timer
5:00

Slide 4 - Diapositive

2. Aantekeningen maken

Spullen:
  • Map/schrift.
  • Pennen

Slide 5 - Diapositive

Tekstgenre: Recensie
  • In een recensie (review) geef je weer hoe jij een bepaald product/boek/film/spel hebt ervaren. 
  • Dit doe je in 3 stappen.

Slide 6 - Diapositive

Stap 1: 
Geef een korte samenvatting waarin je niet alles verklapt.
Het vlindermeisje

Vlinder is net nieuw in de buurt komen worden. Ze wordt al snel vriendinnen met Maartje. Ze hebben allebei een bijzondere hobby: ze houden erg van kleine beestjes. Maartje is dol op alles wat krioelt. Vlinder houdt vooral van vlinders en ook van lieveheersbeestjes. 

Slide 7 - Diapositive

Stap 2: 
Geef extra informatie, geef aan wat je mooi, bijzonder, saai vindt. Geef argumenten.
Bijvoorbeeld

Mario party superstars op de Nintendo switch.

De graphics van dit spel zijn erg goed ontworpen, waardoor het lijkt alsof het echt is. Het spel duurt ongeveer 25 tot 60 uur om te eindigen, dat is wel erg lang. 

Slide 8 - Diapositive

Stap 3: 
Schrijf op wat je van deze film vindt. Raad je het boek aan of niet? En waarom?
Bijvoorbeeld

Barbie de film
Ik raad deze film zeker aan bij iedereen die even wil lachen. Het spreekt mij erg aan, omdat ik mij ook soms een Barbie in mijn eigen leven voel.
Daarnaast komen er veel dingen uit het echte leven in de film voor. Zoals hoe vrouwen harder moeten werken dan mannen voor hetzelfde resultaat.
Vond je het leuk, grappig, spannend, saai, stom of iets anders?
Gebruik ook hierbij argumenten en weer: 'want' en 'omdat'

Slide 9 - Diapositive

Theorie: Opbouw recensie
  • Stap 1: Schrijf een korte samenvatting die de lezer uitdaagt verder te lezen. Je verklapt dus niet hoe het afloopt. 
  • Stap 2: Geef extra informatie over de personages, de opbouw, het perspectief, thema's etc. 
  • Stap 3: Geef je mening en onderbouw deze. 
Deze theorie moet je kennen!

Slide 10 - Diapositive

We kijken naar een filmpje over een recensie en een betoog. 
Maak aantekeningen. 

Slide 11 - Diapositive

Slide 12 - Vidéo

Aan de slag. 
Vul de lege woorden in: Kader 1A op het 
werkblad. 

timer
6:00

Slide 13 - Diapositive

Deel 2. Oriëntatie tekstgenre

Slide 14 - Diapositive

2. Artikel lezen




Benodigdheden:
a. Pennen.
b. Markeerstiften.

Slide 15 - Diapositive

Recensie 'Middernachtbibliotheek"

Slide 16 - Diapositive

Opdracht: Tekst lezen
Lees stil en alleen de tekst. 


timer
10:00
Klaar?
a. Onderstreep de voorbeelden uit het boek die de schrijver aanhaalt in zijn recensie.
b. Kijk welke van de recensie-onderdelen je ziet terugkomen. Nummer in de kantlijn. 
c. Omcirkel de moeilijke woorden en zet betekenis in de kantlijn.
Hoe?
Gebruik je werkblad voor meer informatie. 

Slide 17 - Diapositive

2. Vragen maken bij het artikel
>> Inloggen in Lessonup
>> 5 vragen.

Slide 18 - Diapositive

1. Welke 2 moeilijke woorden heb je uit de tekst gehaald? Schrijf eventueel de betekenis erbij!

Slide 19 - Question ouverte

2. Wat is het tekstdoel van dit artikel?
A
Informeren
B
Overtuigen
C
Instrueren
D
Amuseren

Slide 20 - Quiz

3. Welke informatie over de maker (schrijver) vind je in de recensie?

Slide 21 - Question ouverte

Uitleg
Je leest dat de schrijver Matt Haig heet, Brits is en geboren is in 1975. 

Slide 22 - Diapositive

4. Noem 1 ding dat je te weten komt over de inhoud van het boek.

Slide 23 - Question ouverte

Uitleg
- Middernachtbibliotheek gaat over Nora van 35 jaar die haar leven als mislukt beschouwt.
- De Middernachtbibliotheek is bibliotheek met boeken die gaan over parallelle levens die Nora ook had kunnen leiden. (Bijv. zwemster, rockmuzikant, afgebroken huwelijk, ...)

Slide 24 - Diapositive

Beoordelingswoorden: hiermee geef je je mening.
Stom, leuk, spannend = gebruik je niet bij boekopdracht!

Slide 25 - Diapositive

5. Welke beoordelingswoorden gebruikt de schrijver in zijn mening over het boek?

Slide 26 - Question ouverte

Uitleg antwoord


  • Inleiding ; "krachtig wat-als boek"
  • Slot: "prachtig geschreven lezerscadeau'.

Slide 27 - Diapositive