18 april: Les 1. Oriëntatie op tekstgenre recensie_voorbeeld Middernachtbibliotheek

Communiceren doe je samen 2
Welkom havo 3B

Op tafel:
Map/schrift, pen, laptop en inloggen op LessenUp.

  • Telefoon in het zakkie en rechtsboven op je tafel óf in je tas en daar blijft 'ie dan ook.
  • Jas uit en over je stoel.
  • Tas van tafel.
timer
2:30
1 / 35
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 3

Cette leçon contient 35 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Communiceren doe je samen 2
Welkom havo 3B

Op tafel:
Map/schrift, pen, laptop en inloggen op LessenUp.

  • Telefoon in het zakkie en rechtsboven op je tafel óf in je tas en daar blijft 'ie dan ook.
  • Jas uit en over je stoel.
  • Tas van tafel.
timer
2:30

Slide 1 - Diapositive

Vandaag donderdag 18 april: 
1. Oriëntatie op tekstgenre
2. Artikel lezen.
3. Vragen maken bij artikel. 

Slide 2 - Diapositive

Stap 1 -5

Slide 3 - Diapositive

Wat gaan we doen?

1. Oriëntatie op tekstgenre
2. Artikel lezen.
3. Vragen maken bij artikel. 

Slide 4 - Diapositive

Planning boekopdracht
1. Oriëntatie op tekstgenre
2. Oriëntatie op schrijven 
3. Uitleg KERN 24
4. Uitleg KERN 39.
5.  Schrijfplan maken.
6. Boekopdracht maken.  ( op school - papier) 
7. Reflecteren op schrijven. 

De werkbladen van alle lessen mag je gebruiken bij de boekopdracht!

Slide 5 - Diapositive

Lesdoel


Je leert wat een recensie is en uit welke onderdelen deze bestaat. (R)

>> Werkblad uitdelen.

Slide 6 - Diapositive

Slide 7 - Vidéo

Aan de slag. 
Vul de lege woorden in: Kader 1A op het 
werkblad. 

timer
6:00

Slide 8 - Diapositive

Nu deel H. invullen. 
Kijk mee >>>>>>> 

Slide 9 - Diapositive

Stap 1: 

Voorbeeld:

Het vlindermeisje

Vlinder is net nieuw in de buurt komen worden. Ze wordt al snel vriendinnen met Maartje. Ze hebben allebei een bijzondere hobby: ze houden erg van kleine beestjes. Maartje is dol op alles wat krioelt. Vlinder houdt vooral van vlinders en ook van lieveheersbeestjes. 

Slide 10 - Diapositive

Stap 1: 
Geef een korte samenvatting waarin je niet alles verklapt.
Het vlindermeisje

Vlinder is net nieuw in de buurt komen worden. Ze wordt al snel vriendinnen met Maartje. Ze hebben allebei een bijzondere hobby: ze houden erg van kleine beestjes. Maartje is dol op alles wat krioelt. Vlinder houdt vooral van vlinders en ook van lieveheersbeestjes. 

Slide 11 - Diapositive

Stap 2: 

Bijvoorbeeld

Mario party superstars op de Nintendo switch

De graphics van dit spel zijn erg goed ontworpen, waardoor het lijkt alsof het echt is. Het spel duurt ongeveer 25 tot 60 uur om te eindigen, dat is wel erg lang. 

Slide 12 - Diapositive

Stap 2, 3, 4.
Geef extra informatie, geef aan wat je mooi, bijzonder, saai vindt. Geef argumenten.

Noem 3 verschillende onderdelen (stap 2, 3 en 4). En verwijs naar het boek. 
Bijvoorbeeld

Mario party superstars op de Nintendo switch

De graphics van dit spel zijn erg goed ontworpen, waardoor het lijkt alsof het echt is. Het spel duurt ongeveer 25 tot 60 uur om te eindigen, dat is wel erg lang. 

Slide 13 - Diapositive

Stap 5: 

Bijvoorbeeld

Barbie de film
Ik raad deze film zeker aan bij iedereen die even wil lachen. Het spreekt mij erg aan, omdat ik mij ook soms een Barbie in mijn eigen leven voel.
Daarnaast komen er veel dingen uit het echte leven in de film voor. Zoals hoe vrouwen harder moeten werken dan mannen voor hetzelfde resultaat.

Slide 14 - Diapositive

Stap 5: 
Schrijf op wat je van deze film vindt. Raad je het boek aan of niet? En waarom?
Bijvoorbeeld

Barbie de film
Ik raad deze film zeker aan bij iedereen die even wil lachen. Het spreekt mij erg aan, omdat ik mij ook soms een Barbie in mijn eigen leven voel.
Daarnaast komen er veel dingen uit het echte leven in de film voor. Zoals hoe vrouwen harder moeten werken dan mannen voor hetzelfde resultaat.
Vond je het leuk, grappig, spannend, saai, stom of iets anders?
Gebruik ook hierbij argumenten en weer: 'want' en 'omdat'

Slide 15 - Diapositive

Opbouw recensie
  • Stap 1: Schrijf een korte samenvatting die de lezer uitdaagt verder te lezen. Je verklapt dus niet hoe het afloopt.
 
  • Stap 2, 3, en 4: Geef 3 keer extra informatie over de personages, de opbouw, het perspectief, thema's etc. 

  • Stap 5: Geef je mening en onderbouw deze. 
Deze theorie moet je kennen!

Slide 16 - Diapositive

Antwoordmogelijkheid:

Slide 17 - Diapositive

Slide 18 - Vidéo

Nog meer beoordelingswoorden voor 3-havo
Stom, leuk, spannend = gebruik je niet bij boekopdracht!

Slide 19 - Diapositive

Aan de slag. 
Vul de lege woorden in: Kader 1A op het werkblad. 

Slide 20 - Diapositive

Antwoord
stom, vervelend, kinderachtig, saai, ontroerend, spannend, indrukwekkend etc. 

Slide 21 - Diapositive

1. Oriëntatie tekstgenre
Wat?
Bekijk de video's. Vul de ontbrekende informatie in op het werkblad.
Waar?

Zie kader 1A op het werkblad. 
Hoe?
Vul eerst alleen in. Overleg daarna met je buurman/buurvrouw.

Slide 22 - Diapositive

Nakijken antwoorden
Wat?
Nakijken van de antwoorden
Hoe?
Gebruik andere kleur pen. 

Slide 23 - Diapositive

2. Artikel lezen




Benodigdheden:
a. Pennen.
b. Markeerstiften.

Slide 24 - Diapositive

2. Recensie 'Middernachtbibliotheek"

Slide 25 - Diapositive

Aan de slag:
Pak de tekst erbij. Lees 'm nog een keer door. 


timer
10:00
Klaar?
a. Onderstreep de voorbeelden die de schrijver aanhaalt in zijn recensie.
b. Kijk welke van de 5 recensie-onderdelen je ziet terugkomen. Nummer in de kantlijn. 
c. Omcirkel de moeilijke woorden en zet betekenis in de kantlijn.
Hoe?
Gebruik je werkblad, kader 1A voor hulp. 

Slide 26 - Diapositive

2. Vragen maken bij het artikel
>> Inloggen in Lessonup
>> 5 vragen.

Slide 27 - Diapositive

1. Welke 2 moeilijke woorden heb je uit de tekst gehaald? Schrijf eventueel de betekenis erbij!

Slide 28 - Question ouverte

2. Wat is het tekstdoel van dit artikel?
A
Informeren
B
Overtuigen
C
Instrueren
D
Amuseren

Slide 29 - Quiz

3. Welke informatie over de maker (schrijver) vind je in de recensie?

Slide 30 - Question ouverte

Uitleg
Je leest dat de schrijver Matt Haig heet, Brits is en geboren is in 1975. 

Slide 31 - Diapositive

4. Noem 1 ding dat je te weten komt over de inhoud van het boek.

Slide 32 - Question ouverte

Uitleg
- Middernachtbibliotheek gaat over Nora van 35 jaar die haar leven als mislukt beschouwt.
- De Middernachtbibliotheek is bibliotheek met boeken die gaan over parallelle levens die Nora ook had kunnen leiden. (Bijv. zwemster, rockmuzikant, afgebroken huwelijk, ...)

Slide 33 - Diapositive

5. Welke beoordelingswoorden gebruikt de schrijver in zijn mening over het boek?

Slide 34 - Question ouverte

Uitleg antwoord


  • Inleiding ; "krachtig wat-als boek"
  • Slot: "prachtig geschreven lezerscadeau'.

Slide 35 - Diapositive