C Leesdoelen en -manieren les 2



Lesplanning

* stillezen in je leesboek
* woorden OB par. C
* oefeningen par. C



Lesdoel

Aan het einde
van de les:
- weet je wat laaggeletterdheid, leesdoelen en leesmanieren zijn.
- kan je laaggeletterdheid herkennen en een leesmanier toepassen op een tekst.


timer
10:00
1 / 12
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 1

Cette leçon contient 12 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon



Lesplanning

* stillezen in je leesboek
* woorden OB par. C
* oefeningen par. C



Lesdoel

Aan het einde
van de les:
- weet je wat laaggeletterdheid, leesdoelen en leesmanieren zijn.
- kan je laaggeletterdheid herkennen en een leesmanier toepassen op een tekst.


timer
10:00

Slide 1 - Diapositive

Woorden par. C
het detail
de drempel
de dyslexie
de functie
globaal
de laaggeletterdheid
de oorzaak
het proces
solliciteren
het taboe
Je hebt al deze woorden in je schrift  geschreven met eronder of ernaast de betekenis erbij.

Van welke woorden ken je de betekenis nog niet?
timer
3:00

Slide 2 - Diapositive

Vorige lessen
1. Schrijf de 5 leesmanieren op:
  • verkennend lezen, intensief lezen, studerend lezen, zoekend lezen en kritisch lezen
2. Als je als doel hebt om de belangrijke informatie van een tekst wilt onthouden, wat doe je dan?
  • Dan ga je studerend lezen; eerst verken je de tekst. Dan lees je deze intensief om details en begrippen te begrijpen. Daarna ga je aan de actief aan het werk met de stof.
timer
3:00

Slide 3 - Diapositive

Verkennend lezen (globaal)
Doel: je weet ongeveer waarover een tekst gaat.
Je verkent:
- titel
- inleiding en slot
- tussenkopjes
- afbeeldingen
- begin- en eindzinnen van alinea's

Slide 4 - Diapositive

Intensief lezen
Doel: je probeert alles wat je leest te begrijpen.
Je leest:
- de hele tekst van begin tot eind.

Slide 5 - Diapositive

Studerend lezen
Doel: je wilt de belangrijkste informatie van een tekst onthouden.
Je leest:
- eerst de tekst verkennend.
- daarna de tekst intensief, dus helemaal.
Dan ga je actief aan de slag met de stof:
- Je bedenkt vragen of probeert deze te beantwoorden.
- Je maakt een mindmap, schema of samenvatting.

Slide 6 - Diapositive

Zoekend lezen
Doel: als je een antwoord op een vraag of informatie over een bepaald onderwerp wilt weten.

Je verkent de tekst om trefwoorden te ontdekken. Dan lees je dat stuk tekst intensief.

Slide 7 - Diapositive

Kritisch lezen
Doel: de betrouwbaarheid van een tekst bepalen.

Tijdens het lezen vraag je jezelf af of de auteur gelijk heeft en of het klopt wat hij zegt.

Slide 8 - Diapositive

Opdracht 4
Je hebt de paragraaf 'Leesdoelen en leesmanieren' in het HB gelezen (blz. 58-59).

Maak opdracht 4 uit je OB. We bespreken deze zo samen.

Als je eerder klaar bent, ga je verder met opdracht 5.
timer
5:00

Slide 9 - Diapositive

Huiswerk
Vrijdag 29-09:
OB H1 par. C m. opdr. 10 + 11

Dinsdag 3-10:
OB par. D. betekenis van alle moeilijke woorden (grijze woorden in het OB) opzoeken + opschrijven

Slide 10 - Diapositive

Opdracht 5
Verken tekst 'Laaggeletterdheid in Nederland'. Wat verwacht je in deze tekst te weten te komen?

Slide 11 - Diapositive

Opdracht 6 en 7
Maak opdracht 6 en 7. Je mag zachtjes overleggen met elkaar.

Als je klaar bent, maak je opdracht 8.
timer
12:00

Slide 12 - Diapositive