Cette leçon contient 11 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.
La durée de la leçon est: 45 min
Éléments de cette leçon
Welkom
Schrijfvaardigheid
Een handleiding schrijven (2)
Nederlands
Slide 1 - Diapositive
Lesprogramma
Terugblik vorige les
Interviewopdracht + posters stappenplannen maken
Starten met schrijven van de handleiding
Nieuwsquiz
Slide 2 - Diapositive
Leerdoelen
Aan het eind van deze lessenserie...
weet je aan welke eisen een goede handleiding moet voldoen.
kun je uitleggen en herkennen hoe je een tekst afstemt op je publiek.
kun je beoordelen wat de sterke en zwakke punten van een bestaande handleiding zijn.
kun je zelfstandig een handleiding schrijven waarbij je rekening houdt met je lezerspubliek.
Slide 3 - Diapositive
Kenmerken van een handleiding
Voorblad
Inleiding (onderwerp + doel/gebruik)
Logische structuur (tussenkopjes, nummering)
Stappen duidelijk uitgewerkt (Uitleg kort en duidelijk, logische volgorde)
Ondersteunende afbeeldingen
Meerdere scenario's / mogelijkheden
Slot (tips en waarschuwingen)
Taalgebruik aangepast aan publiek
Slide 4 - Diapositive
Opdracht 8
Je werkt in een viertal. Je hebt er je ingevulde Werkblad 2 voor nodig.
Jullie hebben je opa, oma of een andere bekende van 70+ laten werken met jullie stappenplan. Je gaat nu met elkaar bespreken hoe dat ging.
Interview elkaar over hoe het experiment verlopen is. Jullie willen precies weten hoe het experiment bij de anderen gegaan is en of alle stappen goed gingen en zo niet, waar het dan precies mis ging. Let op: jij moet dadelijk aan je groepje vertellen hoe het experiment is gegaan bij een ander in je groep van vier. Vraag dus goed door.
Geef elk lid van jullie groepje een letter: A, B, C of D.
Nu start het interview: A interviewt B 2 minuten lang en C doet dat bij D. Jullie docent geeft een seintje als de 2 minuten voorbij zijn en dan worden de rollen omgedraaid: B interviewt A en D doet dat bij C.
Slide 5 - Diapositive
Opdracht 8 alternatief
Je werkt in een viertal. Je hebt er je ingevulde Werkblad 2 voor nodig.
Jullie hebben de stappen die genomen moeten worden om een WhatsApp bericht te sturen bedacht.
Interview elkaar over hoe je tot het stappenplan bent gekomen. Jullie willen precies weten hoe de ander te werk gegaan is en of over alle stappen goed is nagedacht (vraag echt door). Let op: jij moet dadelijk aan je groepje vertellen hoe iemand anders in je groep van vier de opdracht heeft aangepakt.
Geef elk lid van jullie groepje een letter: A, B, C of D.
Nu start het interview: A interviewt B 2 minuten lang en C doet dat bij D. Jullie docent geeft een seintje als de 2 minuten voorbij zijn en dan worden de rollen omgedraaid: B interviewt A en D doet dat bij C.
timer
2:00
Slide 6 - Diapositive
Opdracht 9
Ga nu weer met z’n vieren bij elkaar zitten en vertel wat er uit de interviews gekomen is.
A vertelt hoe het experiment/de opdracht van B gegaan is en B doet dat voor A.
Ook C en D vertellen aan A en B hoe het experiment/de opdracht bij de ander gegaan is.
Slide 7 - Diapositive
Opdracht 10
Scherp het stappenplan in jullie viertal aan (gebruik Werkblad 2 + een groot leeg vel)
Maak met z’n vieren een definitief stappenplan ‘Zo verstuurt u een WhatsApp!’ en schrijf dat op een groot vel, zodat jullie stappenplannen een plek in de klas kunnen krijgen.
Gebruik de informatie uit de interviews.
Slide 8 - Diapositive
Aan de slag!
Begin met het schrijven van je handleiding.
Bekijk de beoordelingsrubric op de ELO goed voor je begint.
Slide 9 - Diapositive
Wat heb je dit uur gedaan waar je tevreden over bent.
Slide 10 - Question ouverte
Waar ben je minder tevreden over / wat zou je de volgende keer anders doen?