Observeren Signaleren en Rapporteren - les 2- Factoren en Valkuilen bij observeren/ Jitta

Observeren Signaleren en Rapporteren
Valkuilen bij Observeren



1 / 30
suivant
Slide 1: Diapositive
BeroepsorientatieMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 30 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Observeren Signaleren en Rapporteren
Valkuilen bij Observeren



Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan. 

Ben je te laat? Zet je naam en de tijd van binnenkomst dan op het bord. Dit is jouw verantwoordelijkheid. 

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

check in
wat zijn jouw valkuilen tijdens het volgen van een beroepsgerichte les? 

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Programma
1. Lesdoelen
2. terugblik
3. uitleg verloop van de les
4. Het theoretische gedeelte gaat over:
  • Factoren beïnvloeden observatie
  • Valkuilen
4. Leeractiviteit (1,2) en 5: Valkuilen bij observeren
5. Boom: opdrachten 5 en 10
6. Herhalen begrippen
7. Afsluiting les

Slide 4 - Diapositive

Deel 1: 90 min (2 x45 min)

5 min. Welkom en AWR
10 min. Energizer
4 min. lesdoelen
3 min. Programma
10 min  Theoretische gedeelte
15 min  Opdracht valkuilen
10 min Welke valkuilen horen bij de situatie (klassikaal)
15 min Leeractiviteit 5
5 min Check Lesdoelen
5 min Afsluiting les

82 min. totaal




Lesdoelen
Aan het einde van deze les kan ik:

- Uitleggen welke factoren een observatie kunnen beïnvloeden.

- Omschrijven welke valkuilen er zijn bij observateren en deze koppelen aan de voorbeelden.


Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Terugblik les 1

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Omschrijf wat de eindopdracht inhoudt

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Deel A
Deel A wordt beoordeeld op school
  • je bespreekt op stage welke cliënt je gaat observeren
  •  je maakt een observatieplan
hierin beschrijf je alle stappen voordat je gaat observeren
Als je docent een GO geeft kan je verder met deel B

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Deel B
Deel B wordt beoordeeld op stage
  • je observeert je cliënt aan de hand van het observatieplan
  • je schrijft een rapportage met je bevinding d.m.v. een:
 observatieverslag
of
Rapportage in het digitale cliëntvolgsysteem op jouw BPV

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarnemen doe je..........
A
Altijd en onbewust
B
Doelgericht en Specifiek

Slide 10 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Observeren doe je..............
A
in elke situatie
B
zonder voorop gestelde doelen
C
met voorop gestelde doelen
D
de gehele dag

Slide 11 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

wat is interpreteren?

Slide 12 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

lesverloop
Leerteam B en C starten met theorie en sluiten af met zelfstandig werken

Leerteam A en D starten met zelfstandig werken en sluiten af met eigen uitleg van de theorie

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Theoretische gedeelte

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

stellingen
'Observeren is bijzaak en dit doe je als je tijd overhebt. Gewoon elke dag goed je ogen de kost geven, is echt wel voldoende.'

'Signaleren is de belangrijkste taak van een begeleider.'

'Objectief observeren is makkelijk, dat kan iedereen.'

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions


Factoren die je observatie kunnen beïnvloeden

Wanneer je gaat observeren dien je rekening te houden met een aantal factoren die je observatie kunnen beïnvloeden.

Welke kun jij bedenken?


Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Factoren die je observatie kunnen beïnvloeden
(Thema 3.5 uit Methodisch begeleiden)

1.  Persoonlijke factoren
Vooroordelen, zelfbeeld, iemand observeren die je goed kent, stemming

2. Gezondheid van de cliënt 
Lichamelijke gesteldheid beïnvloed het gedrag


Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Factoren die je observatie kunnen beïnvloeden
(Thema 3.5 uit Methodisch begeleiden)

3. Verandering in werksituatie
Nieuwe collega, inval-collega’s, andere dagstructuur

4. Verandering in de omgeving
Omgeving moet veilig en goed ingericht zijn voor de cliënt,
Indien onlangs iets op de groep veranderd is, heeft dit invloed op je observatie

5. Gebeurtenissen en sfeer in de groep
Slecht nieuws, grote veranderingen/situaties heeft invloed op het gedrag cliënt & observatie

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Invloed
Hoe kan je referentiekader van invloed zijn op je waarneming?

Hoe kan stemming van invloed zijn op je waarneming?

Hoe kan je geheugen van invloed zijn op je waarneming?

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht Valkuilen; 
Zoek per begrip op en bespreek met elkaar

  1. Wat is het Halo-effect?
  2. Wat is het Horn-effect
  3. Diagnosticeren/ aannames
  4. Foutief interpreteren 
  5. Moraliseren
  6. Vooroordeel en Stereotyperen

Tip gebruik:
Boek: Communicatie en gedrag Thema 2.5

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

casus; cultuurverschillen en communicatie

Scenario: Een zorgprofessional communiceert met een cliënt uit een andere culturele achtergrond. Er zijn opvallende verschillen in non-verbale signalen en verbale communicatie.

Hoe kunnen culturele verschillen de observatie van verbale en non-verbale communicatie beïnvloeden? Wat zijn mogelijke misvattingen?

Welke valkuilen kunnen van invloed zijn?

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Casus: Een conflictsituatie tussen cliënten

Scenario: Tijdens een groepsactiviteit ontstaat er een conflict tussen twee cliënten. Er zijn verschillende getuigen van het incident.

 Hoe kunnen verschillende waarnemingen van getuigen leiden tot verschillende interpretaties van het conflict? Wat zijn mogelijke valkuilen bij het observeren van conflicten?

Welke valkuilen kunnen van invloed zijn? 

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke factor en/of valkuil hoort bij de situatie?
  • Je ziet een cliënt tikken met zijn pen op de tafel. Omdat jij dit ook altijd doet als je zenuwachtig bent, vermoed je dat de cliënt dit ook is.
  • Je hebt een cursus ADHD gevolgd en de volgende dag lijkt het alsof een stuk meer cliënten hiervan kenmerken vertonen
  • Je hebt met een van je cliënten een hele goede klik. Je ziet daarom vooral de gunstige eigenschappen

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke factor en/ of valkuil hoort bij de situatie?
  • Je merkt dat je in de donkere wintermaanden negatiever naar je clienten kijkt dan als de dagen langer worden en het zonnetje schijnt​
  • Een van je clienten zit echt in je allergie. Hij klaagt en zeurt om alles! Dat hij erg goed kan koken en behulpzaam is naar medebewoners zie je niet.​
  • Jij ziet een van de clienten als somber, een collega ziet hem als rustig.​
  • Een van de cliënten neemt je vaak in vertrouwen en je hebt door zijn verleden erg met hem te doen. Als zij ongewenst gedrag vertoont, dan interpreteer je dit gedrag vanuit zijn achtergrond.



Slide 24 - Diapositive

Observeren is iets anders dan waarnemen. Waarnemen doe je altijd, observeren doe je in een bijzondere situatie. Wanneer je observeert, doe je dit altijd doelgericht en volgens een bepaalde methode. Je formuleert dus altijd vooraf het doel van je observatie. Je beschrijft wie, wat, waar en wanneer je gaat observeren. Observeren gaat altijd over het gedrag. Dat ga je onderzoeken. Wanneer je observeert, is het van belang dat je niet interpreteert. Je bent zo objectief mogelijk. Objectief observeren is moeilijk, omdat je je niet mag laten beïnvloeden door je eigen mening, ervaring of betrokkenheid. Je mag dus alleen naar de feiten kijken.

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Check doelen
Wie kan één van de de 5 factoren benoemen die een observatie kunnen beïnvloeden?

Wie kan één van de 8 valkuilen benoemen bij observeren?

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Feedback

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eindopdracht
observeren inleveren:

Vrijdag 19 april
om 17.00 uur.

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen check

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions