1.2 Leesvaardigheid 01-09-2021

Deze periode: Leesvaardigheid
- Theorie herhalen
- Aansluitend toets leesvaardigheid
1 / 25
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 4

Cette leçon contient 25 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Deze periode: Leesvaardigheid
- Theorie herhalen
- Aansluitend toets leesvaardigheid

Slide 1 - Diapositive

Lesopzet
Telefoon in de telefoontas.

Kwartier lezen.
Koppelen aan lesmethode.
Instructie paragraaf 1.2 Lezen. Werken aan 1.2 Lezen.
Tussendoor stel ik vragen.
Stukje van podcast luisteren.
Afsluiting les.


timer
15:00

Slide 2 - Diapositive

Lesdoelen
Je kent verschillende leesstrategieën 
 Je weet wat onderwerp, deelonderwerpen en de hoofdgedachte zijn;
Je kunt deze termen in een tekst herkennen.

Programma

Theorie onderwerp , hoofdgedachte, leesstrategieën


Slide 3 - Diapositive

Begrippen leesvaardigheid
Tekstdoelen:
Drie delen van een tekst:
Onderwerp:
Hoofdgedachte:
Deelonderwerp:

Slide 4 - Diapositive

Manieren van lezen
1 Verkennend lezen: tekst verkennen
2 Grondig lezen: je wilt de tekst begrijpen en leest hem aandachtig door
3 Zoekend lezen: je zoekt gericht naar informatie die je nodig hebt

Slide 5 - Diapositive

Welke tekstdoelen
kennen wij?

Slide 6 - Carte mentale

Tekstdoelen
1 Informeren: informatie geven / iets nieuws vertellen
2 Uitleggen: de schrijver wil uitleg of een instructie geven
3 Mening geven de schrijver geeft verschillende meningen (beschouwing)
4 Overtuigen: de schrijver wil anderen van zijn/haar mening overtuigen / waarschuwen
5 Amuseren: vermaken
6 Activeren / aansporen / overhalen: de schrijver wil de lezer tot handelen overhalen

Slide 7 - Diapositive

Ga naar 2.2 Lezen 
                                                            We kijken samen naar opdracht 1. 

Slide 8 - Diapositive

Onderwerp van een tekst
Het onderwerp kun je formuleren in slechts één woord (gameverslaving) of een woordgroep (het beroep vuilnisman)
Het onderwerp vind je vaak al als je de titel, ondertitel, afbeeldingen en/of inleiding bekijkt.

Slide 9 - Diapositive

Deelonderwerpen van een tekst
Met een deelonderwerp belicht de auteur een deel van het onderwerp.
Tussenkoppen kondigen vaak deelonderwerpen aan.
Onderwerp: vluchtelingen
Deelonderwerpen: herkomst van vluchtelingen, geschiedenis van vluchtelingenopvang

Slide 10 - Diapositive

Maak opdracht 2 van 1.2 Lezen
Over 8 minuten kijken we er samen naar.
timer
8:00

Slide 11 - Diapositive

Maak opdracht 3 van 2.2 Lezen
Over 10 minuten kijken we er samen naar.
timer
10:00

Slide 12 - Diapositive

Hoofdgedachte
Het belangrijkste dat de auteur (schrijver) over het onderwerp zegt, is de hoofdgedachte.
Voorkeursplaatsen zijn: (onder)titel, inleiding, slot. Bij nieuwsberichten is het vaak de eerste zin.
'Wat zegt de auteur over het onderwerp?' -> hoofdgedachte

Slide 13 - Diapositive

Maken/huiswerk

Module Lezen - 1.2 Tekstbegrip opdr. 4, 5 en 7.

Kader: 1.2 Tekstbegrip opdracht 1 t/m 8 (6 en 7 hoeven niet).


Slide 14 - Diapositive

Oefening
  1. Wat is het onderwerp van de tekst?
  2. Wat is de hoofdgedachte?
  3. Noteer een deelonderwerp
  4. Bedenk een titel voor deze tekst
timer
8:00

Slide 15 - Diapositive

Samenwerkend leren

Omschrijving
Stel dat je een tekst wilt schrijven over gamen, maar je weet nog niet precies wat je daarover gaat schrijven.
Het kan gaan over het ontstaan van een bepaald type game of over gameverslaving. Je gaat daarom brainstormen over het onderwerp.
  1. Bedenk een mogelijke hoofdgedachte voor een tekst over games. 
  2. Bedenk bij deze hoofdgedachte een paar deelonderwerpen die belangrijk zijn voor het bespreken van die hoofdgedachte.
timer
4:00

Slide 16 - Diapositive

We kennen drie manieren van lezen:
verkennend, grondig en zoekend lezen.
Neem de manieren over en leg ze kort uit.

Slide 17 - Question ouverte

Uit welke drie delen bestaat een tekst?

Slide 18 - Question ouverte

Opbouw van een tekst
1 Inleiding
2 Middenstuk / kern
3 Slot 

Slide 19 - Diapositive

Manieren van inleiden
Inleiding
- onderwerp van de tekst noemen
- een vraag stellen over het onderwerp
- een probleem noemen
- anekdote (= kort grappig verhaaltje)
- een persoonlijke ervaring vertellen
- de aanleiding van het schrijven noemen

Slide 20 - Diapositive

Manieren van afsluiten
Slot
- een samenvatting geven
- een conclusie trekken
- antwoord geven op een belangrijke vraag
- de oplossing van een probleem geven
- een advies geven of oproep doen

Slide 21 - Diapositive

Samengevat
- Onderwerp: zo kort mogelijk de tekst samenvatten (één woord of een paar woorden)
- Hoofdgedachte: de tekst samenvatten in één zin (markeer de belangrijkste zinnen en vorm die samen tot één zin)
- Titel: naam van de tekst
- Tussenkopjes: minititels boven alinea's
- Deelonderwerp: onderwerp van een deel van de tekst

Slide 22 - Diapositive

Hoe pak je een examentekst aan?
Stap 1: lees de tekst oriënterend door (titel, bron + voorspellen)
Stap 2: lees de eerste alinea
Stap 3: lees de eerste vraag bij de tekst en het gedeelte van de tekst dat hierover gaat

- lees de tekst helemaal door
- lees de tekst bij de vragen

Slide 23 - Diapositive

Soorten vragen examentekst
1 Meerkeuzevragen: 
- Dek alle antwoorden af en bedenk zelf een antwoord - kies het meest passende antwoord.
- Zoek in elk antwoord het kernwoord en ga na of je dat herkent in het deel van de tekst waar de vraag over gaat.
2 Citeervraag
Neem een zin of een deel van de zin over (citeren of letterlijk overnemen met regelnummer).
' Eerste twee woorden..... laatste twee woorden.'  (r. 1)

Slide 24 - Diapositive

Soorten vragen examentekst
3 Gesloten vragen
Wees duidelijk in je antwoord.
4 Open vragen
Je moet hier zelf het antwoord formuleren. 
Tip: neem zoveel mogelijk woorden uit de tekst over + let op het maximaal aantal woorden

Slide 25 - Diapositive