5.5 Recht in Nederland - les 2

Plattegrond
1 / 31
suivant
Slide 1: Diapositive
GeschiedenisMiddelbare schoolhavoLeerjaar 3

Cette leçon contient 31 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Plattegrond

Slide 1 - Diapositive

5.5 Recht in Nederland - les 2

Slide 2 - Diapositive

Leerdoelen
  1.  De leerlingen kunnen beschrijven wat een verdachte, advocaat, rechter en officier van justitie zijn en wat hun rol is in een rechtszaak.
  2. • De leerlingen kunnen uitleggen wat persvrijheid is en waarom persvrijheid belangrijk is binnen een democratische rechtsstaat.
  3. • De leerlingen kunnen twee dingen noemen die zij kunnen doen om de persvrijheid te beschermen.

Slide 3 - Diapositive

Wie is Peter R.  de Vries?

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Vidéo

Slide 6 - Vidéo

12 juni 2024 hebben de rechters uitspraak gedaan in de zaak.
...wat betekent dit?..


Slide 7 - Diapositive

Hoger beroep en cassatie

Slide 8 - Diapositive

Wie zit waar in de rechtzaal?

Slide 9 - Diapositive

Welke mensen zijn betrokken
bij een rechtszaak?

Slide 10 - Carte mentale

Iemand die je altijd tegenkomt als je naar een zitting gaat, is de bode. Deze persoon heeft een belangrijke rol bij het ontvangen van bezoekers in de zittingszaal en de betrokkenen in een rechtszaak.
De parketpolitie is verantwoordelijkheid voor de veiligheid tijdens een zitting. De parketpolitie begeleidt bijvoorbeeld de verdachte van het cellencomplex naar de rechtszaal en zorgt zo nodig voor het fouilleren van mensen.
Een vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie in de rechtszaal.
De officier van justitie heeft de leiding van het opsporingsonderzoek in strafzaken.
Hij maakt aantekeningen van alles wat er tijdens een zitting wordt gezegd en gedaan, en maakt daarvan eventueel een proces verbaal. Ook ondersteunt de griffier de rechter(s) bij het voorbereiden van de zaak en het opstellen van het vonnis of arrest.

Slide 11 - Diapositive

Slide 12 - Diapositive

Slide 13 - Diapositive

van rechtszaak naar uitspraak

Slide 15 - Diapositive

Wat gebeurt er allemaal
in een rechtszaak?

Slide 16 - Carte mentale

Rechtszaak
Zie hier hoe een rechtszaak verloopt.

Slide 17 - Diapositive

Inleiding persvrijheid

Slide 18 - Diapositive

Slide 19 - Diapositive

Waarom is het belangrijk dat journalisten veilig hun  werk kunnen doen?
Wat is persvrijheid?

Slide 20 - Diapositive

Toets
4.4/5.2/5.3/5.5

Slide 21 - Diapositive

spelletje in groepjes

Slide 22 - Diapositive

Ieder groepje krijgt een kaartje met het land waarin je journaliste bent.
Je krijgt ook een beperking, hier moet je je aan houden.

Je mag je een paar minuten voorbereiden


groepje 1: Noorwegen
groepje 2: Eritrea
groepje 3: Rusland
groepje 4: Noord Korea
groepje 5: Ecuador

Slide 23 - Diapositive

Noorwegen
  • Wat is de boodschap?
  • Wat is de beperking?

Slide 24 - Diapositive

Eritrea

Slide 25 - Diapositive

Rusland

Slide 26 - Diapositive

Noord-Korea

Slide 27 - Diapositive

Ecuador

Slide 28 - Diapositive

  • Hoe was het voor jullie (journalisten) om jullie boodschap niet/wel/moeilijker uit te kunnen dragen?
  • • Hoe was het voor jullie (het volk) om niet/wel/moeilijker te weten wat de journalisten wilden vertellen?
  • • Waarom denken jullie dat de leider van een land de persvrijheid zou willen onderdrukken?
  • • Wat zou er gebeuren als de journalisten in deze landen wel volledig zouden mogen
  • schrijven wat ze willen?

Slide 29 - Diapositive

wat kunnen we zelf doen om de persvrijheid te
beschermen?
Journalisten niet bedreigen of uitschelden / geen geweld tegen journalisten gebruiken.
• Anderen (familie, vrienden, buren, etc.) ook oproepen om journalisten niet te bedreigen.
• Als journalisten bedreigd worden, spreek je uit of stuur een politicus een berichtje met
de oproep om zich hier tegen te verzetten.
• Anderen (familie, vrienden, buren, etc.) uitleggen wat persvrijheid is en waarom dat
belangrijk is.
• Als je het niet eens bent met een journalist: niet gaan schelden of geweld gebruiken,
maar een net berichtje sturen waarin je jouw mening uitlegt.
• Een journalist uitnodigen in de klas om hem te vragen te stellen over zijn werk om zo
meer te weten te komen over wat journalisten doen.

Slide 30 - Diapositive

Aan de slag voor je toets
  • Oefen met de lessonups / het boek.
  • Volgende les 8 mei is de toets, ik zal nog wat oefenvragen posten.
  • De toets duurt 40 minuten, we doen hem in de les. Alle paragrafen komen even veel naar voren in de toets.

Slide 31 - Diapositive