1. Wat is een monoloog & oefenmonoloog

Les 1 - Monoloog & oefenmonoloog






Theaterles Stad & Esch
1 / 18
suivant
Slide 1: Diapositive
TheaterMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 4

Cette leçon contient 18 diapositives, avec quiz interactif et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 120 min

Éléments de cette leçon

Les 1 - Monoloog & oefenmonoloog






Theaterles Stad & Esch

Slide 1 - Diapositive

Leerdoel & planning
Lesduur: 2 lesuren
Leerdoel: je maakt kennis met het theaterelement 'monoloog'.

Planning:
  1. Introductie: wat is een monoloog
  2. Filmpjes met voorbeeldmonologen
  3. Opdracht dagboek

Slide 2 - Diapositive

Wat weet je al van
een monoloog?

Slide 3 - Carte mentale

Monoloog

Slide 4 - Diapositive

Monoloog in theater
  • Eén personage spreekt

  • Geen andere spelers of reacties

  •  Vaak gedachtes of gevoelens

Slide 5 - Diapositive

Voorbeelden
We bekijken en bespreken
een aantal voorbeeld-monologen.

         Keynote 'monologen'

Slide 6 - Diapositive

Slide 7 - Lien

Monoloog analyseren
  •  Wie (personages)
  •  Wat (wat is het probleem)
  •  Waar (waar speelt het zich af)
  •  Voor wie? (medespelers/zichzelf/publiek)
  •  Waarom? (Wat is diens doel)

Slide 8 - Diapositive

Ik weet niet wat het is
Maar alles lijkt zo anders
De laatste tijd lijkt alles zo veranderd
Alsof ik opeens ogen heb gekregen
Alsof ik nu pas voor het eerst zie
Ik wil .
Ik wil iets ondernemen. Iets doen
Ik kan hier niet meer blijven zitten
En alleen maar fantaseren over alles
Over hoe de dingen zouden zijn
Ik wil de dingen zien
Ik wil de meemaken
Ik wil ze voelen Ik wil erbij zijn
Niet er tegen aan kijken
Wie? Soort personage? Geslacht? Leeftijd? Beroep? Welk kostuum?

Wat? Wat is er aan de hand?

Waar? Waar speelt het zich af? Welk decor?

Voor wie? Aan wie vertelt het personage dit? Zichzelf / medespeler / publiek?

Waarom? Waarom vertelt het personage dit? Overtuigen / hart luchten / iets te veranderen / anders?





Slide 9 - Diapositive

Opdracht monoloog
  •  Je kiest een van de monologen op het bord.
  •  In een groepje ga je die monoloog vormgeven zoals we net met zijn allen hebben gedaan.

Slide 10 - Diapositive

Oefening monoloog
  • Groepje van 3
  • Kies een monoloog van het bord (1, 2 of 3)
  • Volg het stappenplan.
  • Wie speelt? Wie is medespeler of verzorgt decor/kostuum?
  • Speel de monoloog voor de klas over 15 minuten!

Slide 11 - Diapositive

Slide 12 - Diapositive

Slide 13 - Diapositive

Slide 14 - Diapositive

Analyse monoloog

  1. Wie?
    (wie zegt de monoloog?)
  2. Wat?
    (wat gebeurt er in de monoloog?)
  3. Waar?
    (waar speelt het zich af)
  4. Aan wie?
    (Publiek/zichzelf/medespeler(s))
  5. Waarom?
    (Overtuigen/hart luchten/iets te veranderen/anders…)

Vormgeving spel & kostuum:

  1. Kostuum

  2. Intonatie

  3. Decor

  4. Kijkrichting

  5. Intonatie

Slide 15 - Diapositive

Presentatie
  • We presenteren de monologen.
  • Wat voor personage heb je gezien?
  • Welk doel had het personage?
    (Overtuigen/hart luchten/iets te veranderen/anders…)

Slide 16 - Diapositive

Extra opdracht: dagboek
  1. Beschrijf hoe je dag was + vertel het aan de klas.
  2. Maak er een monoloog van in de vorm van een dagboek.
  3. Oefen je monoloog & lees voor

Slide 17 - Diapositive

Presentatie / voortgang
  • Speel je monoloog & krijg feedback
  • Neem de feedback mee en speel evt. opnieuw.

  • Huiswerk: neem een jeugdfoto mee (digitaal of papier)

Slide 18 - Diapositive