Qu'est-ce que LessonUp
Rechercher
Canaux
Connectez-vous
S'inscrire
‹
Revenir à la recherche
Blok 2 tekstopbouw 2 mavo/havo les 2
Uitleg door leerling:
Welke tekstdoelen kan de schrijver van een tekst hebben?
Hoe kan je bepalen wat het publiek van een tekst is?
Waarom is het handig om de juiste leesmanier te gebruiken?
Welke leesmanieren zijn er?
1 / 13
suivant
Slide 1:
Diapositive
Nederlands
Middelbare school
mavo, havo
Leerjaar 3
Cette leçon contient
13 diapositives
, avec
quiz interactifs
,
diapositives de texte
et
1 vidéo
.
Commencer la leçon
Partager
Imprimer la leçon
Éléments de cette leçon
Uitleg door leerling:
Welke tekstdoelen kan de schrijver van een tekst hebben?
Hoe kan je bepalen wat het publiek van een tekst is?
Waarom is het handig om de juiste leesmanier te gebruiken?
Welke leesmanieren zijn er?
Slide 1 - Diapositive
Slide 2 - Vidéo
Leerdoelen
Je kunt de tekstopbouw herkennen van de hele tekst én een alinea.
Je kunt herkennen welke informatie er in de inleiding, kern en het slot staat.
Je kunt hoofd- en bijzaken herkennen.
Slide 3 - Diapositive
Tekstopbouw
driedeling: inleiding - kern - slot
tweedeling: inleiding - kern
Slide 4 - Diapositive
De inleiding
- Je maakt kennis met het onderwerp
- Vaak gebeurt dit met een anekdote (een kort verhaaltje) of een voorbeeld
- Soms lees je wat de aanleiding is voor het schrijven van de tekst.
Slide 5 - Diapositive
Kern
In het middenstuk vind je de
DEELONDERWERPEN
Stel het
onderwerp
is
SPORTEN IN EEN TEAM,
dan kunnen deelonderwerpen zijn:
-
voorbeelden van teamsporten
- voordelen en nadelen van teamsporten
* Soms geven
tussenkopjes
de deelonderwerpen aan.
Slide 6 - Diapositive
Slot
- Het slot is het
laatste deel
van de tekst.
- In het slot wordt het belangrijkste vaak herhaald:
samenvatting of conclusie
.
- Soms wordt in het slot een advies gegeven of naar de toekomst gekeken.
Slide 7 - Diapositive
Hoe is de opbouw van een tekst?
A
Inleiding en kern
B
Inleiding, middenstuk en slot
C
Kern en slot
D
Inleiding en slot
Slide 8 - Quiz
Opbouw van een alinea
- meestal een duidelijke opbouw
- hoofdmedeling en toelichting
- hoofdmedeling staat in de kernzin
- kernzin vaak eerste, tweede of laatste zin
Slide 9 - Diapositive
Hoofd- en bijzaken
Hoofdzaken:
*de belangrijkste informatie in een tekst
* staan meestal in de inleiding en worden herhaald in het slot
* vind je in de 1e of laatste zin van een alinea (kernzin).
Bijzaken:
* vind je in een uitleg of voorbeeld (na een hoofdzaak)
Slide 10 - Diapositive
Wat zijn hoofdzaken?
A
de hoofdgedachte en de kernzin samen
B
Wat in een tekst belangrijk is
C
de inleiding
D
de alinea's
Slide 11 - Quiz
Het tegenovergestelde van hoofdzaken is bijzaken.
Bijzaken kunnen zijn:
A
voorbeelden
B
belangrijke informatie
C
details
D
uitleg
Slide 12 - Quiz
Geleerd?
Hoe is een tekst meestal opgebouwd?
Hoe herken je een alinea?
Waar vind je de hoofdzaken van een tekst?
Hoe kan je een tekst inleiden of afsluiten?
Slide 13 - Diapositive
Plus de leçons comme celle-ci
Blok 1 tekstopbouw en blok 2 publiek, hoofd-bijzaken 3 mavo les 2
Novembre 2023
- Leçon avec
14 diapositives
Nederlands
Middelbare school
mavo, havo
Leerjaar 3
H3 Lezen - Kernzin, hoofdzaak, bijzaak
Janvier 2023
- Leçon avec
17 diapositives
Nederlands
Middelbare school
mavo, havo
Leerjaar 1
Leesvaardigheid - herhaling klas 1 en 2
Octobre 2020
- Leçon avec
21 diapositives
Nederlands
Middelbare school
mavo, havo
Leerjaar 3
1V H3.3 tekstopbouw/ opbouw alinea
Mai 2024
- Leçon avec
43 diapositives
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 1
startles lezen + basisvragen
Juin 2021
- Leçon avec
16 diapositives
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 1
Hoofdzaken en bijzaken
Octobre 2022
- Leçon avec
18 diapositives
Dutch
Secondary Education
Lezen 3.3 les 1
Mars 2024
- Leçon avec
31 diapositives
Nederlands
Middelbare school
vmbo t
Leerjaar 1
3.3 lezen BKHV
Février 2022
- Leçon avec
23 diapositives
Nederlands
Middelbare school
havo, vwo
Leerjaar 1