Cette leçon contient 24 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.
La durée de la leçon est: 1 min
Éléments de cette leçon
Welkom klas!
Slide 1 - Diapositive
Communiceren doe je samen 2
Welkom vwo 4B
Op tafel:
Map/schrift, pen, boek met harde kaft.
Telefoon in het zakkie en rechtsboven op je tafel óf in je tas en daar blijft 'ie dan ook.
Jas uit en over je stoel.
Tas van tafel.
Slide 2 - Diapositive
Communiceren doe je samen 2
Aan de slag met de tekst 'In alles zit structuur, ook in een tekst".
Vandaag maandag 27 mei:
Slide 3 - Diapositive
Leerdoelen
R
T1
T2
I
Slide 4 - Diapositive
Titel + Inleiding - Aandacht trekken door: - anekdote - opvallende stelling of mening - actuele gebeurtenis - het voordeel voor de lezer
- kennismaking met het onderwerp - richting geven aan de tekstopbouw - idee geven van het genre (tekstsoort)
Tekst
Middenstuk - uitwerking van het onderwerp in deelonderwerpen - uitwerking in hoofdstukken, paragrafen of alinea's - overzichtspunten: titels, kopjes, signaalwoorden
Slot - de afronding - terugblik op inleiding en de kern - krachtiger maken van strekking of boodschap (of een uitsmijter) - vaak de hoofdgedachte
Begrippen van les 4
Slide 5 - Diapositive
Les 5:
vaste structuren:
aspecten-, vraag-antwoord-, verleden-heden-toekomst-, voor- en nadelen-, argumentatie-, verklarings-, probleem-oplossings-
tekststructuur voor de schrijver
tekststructuur voor de lezer
Gebruik pg. 63 van je theorieboek.
Slide 6 - Diapositive
Communiceren doe je samen 2
Waar begint de inleiding, kern en slot? Geef de alinea's.
Inleiding: alinea 1-2
Kern: alinea 3-9
Slot: alinea 10
timer
2:00
Slide 7 - Diapositive
Communiceren doe je samen 2
Hoe weet je dat alinea 3 het begin van de kern is?
Er volgt meer uitleg over wat goede structuur is.
timer
1:00
Slide 8 - Diapositive
Communiceren doe je samen 2
Bekijk de tekst, lees de inleiding en het slot. Wat is het onderwerp van de tekst?
Tekststructuur
timer
1:00
Slide 9 - Diapositive
Communiceren doe je samen 2
Lees alinea 1 en 10.
Wat valt op qua inhoud?
Rond schrijven
De tekst begint en eindigt met hetzelfde: architect of beeldhouwer.
Wat is het doel hiervan?
Terugkijken op de inleiding, verhaaltje. Dit fungeert als een soort uitsmijter.
timer
1:00
Slide 10 - Diapositive
Communiceren doe je samen 2
Wat doet alinea 5 ten opzichte van de laatste regels uit alinea 4?
Er worden voorbeelden genoemd van teksten die kinderen minder vaak herkennen / die minder vanzelfsprekend zijn voor kinderen.
timer
1:00
Slide 11 - Diapositive
Communiceren doe je samen 2
Wat voor soort tekst is dit?
Betoog
Beschouwing
Uiteenzetting
Pleidooi
timer
1:00
Slide 12 - Diapositive
Communiceren doe je samen 2
Wat voor soort tekst is dit?
Betoog
Beschouwing
Uiteenzetting
Pleidooi
Slide 13 - Diapositive
Communiceren doe je samen 2
Welke tekststructuur gebruikt de schrijver in alinea 6?
De schrijver gebruikt hier de vraag-antwoordstructuur.
timer
2:00
Slide 14 - Diapositive
Communiceren doe je samen 2
Wat is de kritiek van de schrijver op het werken met voorgedrukte schrijfschema's?
De kinderen leren zelf niet voldoende nadenken over een goede structuur van hun tekst.
timer
2:00
Slide 15 - Diapositive
Communiceren doe je samen 2
Wat is de hoofdgedachte van de tekst?
In de trant van:
Een tekst met structuur geeft kinderen houvast aan het zelf schrijven van teksten.
timer
2:00
Slide 16 - Diapositive
Communiceren doe je samen 2
Dinsdag 28 mei:
Verder met de tekst "in alles zit structuur, ook in tekst".