Les 10: Leesvaardigheid

Maandag 4 januari 2021 - H2a
Start: 10 minuten stillezen
Daarna: herhalen alle begrippen begrijpend lezen
Tips voor het leren (YouTube steekkaarten)
Aan de slag!
timer
10:00
1 / 38
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

Cette leçon contient 38 diapositives, avec diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Maandag 4 januari 2021 - H2a
Start: 10 minuten stillezen
Daarna: herhalen alle begrippen begrijpend lezen
Tips voor het leren (YouTube steekkaarten)
Aan de slag!
timer
10:00

Slide 1 - Diapositive

Lesdoelen: wat heb je eraan?

  • Je leert deze les over een nieuwe techniek om beter te kunnen leren. Niet alleen voor de toets begrijpend lezen, maar ook voor alle andere vakken op school.
  • Je herhaalt de begrippen van begrijpend lezen en krijgt de kans om vragen te stellen.

Slide 2 - Diapositive

Vorige lessen en deze les
Voor de vakantie heb jij jouw kennis over begrijpend lezen geactiveerd en geoefend met nieuwe stof over signaalwoorden, verbanden en manieren om alinea's met elkaar te verbinden.
Deze les is alle theorie voor je op een rij gezet. Je gaat deze theorie rustig doorlezen en daar straks een opdracht over maken.
Bewaar deze les goed!


Slide 3 - Diapositive

De volgende stof moet jij beheersen voor de toets begrijpend lezen:
  •     Je kent de 5 tekstdoelen.
  •     Je kent de 5 tekstsoorten.
  •     Je kent 4 manieren om een tekst in te leiden.
  •     Je kent 3 manieren om een tekst af te sluiten.
  •     Je kunt het onderwerp en de deelonderwerpen van een tekst benoemen.
  •     Je kunt de hoofdgedachte van een tekst formuleren.
  •     Je kunt passende tussenkopjes boven de alinea’s van een tekst formuleren.
  •      Je kunt benoemen wat de functie  van de titel is.
  •      Je kunt benoemen waar de verwijswoorden in een tekst naar verwijzen.
  •      Je kunt de kernzinnen van de alinea’s benoemen.
  •      Je kunt de hoofdzaken en de bijzaken van een tekst benoemen.
  •      Je kunt bepalen of een tekst(gedeelte) subjectief of objectief is.
  •      Je kent en herkent verschillende tekstverbanden en signaalwoorden.
  •      Je kunt argumenten en tegenargumenten in een tekst herkennen.

Slide 4 - Diapositive

Tekstdoelen en tekstsoorten

Slide 5 - Diapositive

3 delen van een tekst
Een tekst bestaat uit 3 delen:

  • Inleiding
  • Middenstuk/kern
  • Slot

Slide 6 - Diapositive

Teksten inleiden
Een schrijver kan zijn tekst op verschillende manieren inleiden. Soms kiest hij voor een combinatie. 

  • Het onderwerp aankondigen (= vertellen waar de tekst over gaat)
  • Een kort grappig of bijzonder verhaaltje (= anekdote) vertellen 
  • Een of meer vragen stellen.
  • De aanleiding voor het schrijven noemen (= vertellen waarom je schrijft)


Slide 7 - Diapositive

Teksten afsluiten
Een schrijver kan zijn tekst op verschillende manieren afsluiten. Soms kiest hij voor een combinatie.

  • Conclusie
  • Samenvatting
  • Advies

Slide 8 - Diapositive

Alles in 1 overzicht.

Slide 9 - Diapositive

ONDERWERP
Een tekst of een verhaal gaat ergens over.
Dit noem je het onderwerp van een tekst en wordt in 1 of enkele woorden opgeschreven.
Lees de tekst eerst oriënterend 
en stel dan de vraag: 
Waarover gaat de hele tekst?

Slide 10 - Diapositive

DEELONDERWERPEN
In een tekst kunnen verschillende dingen over een onderwerp gezegd worden.
Deze kleinere aspecten van het onderwerp zijn deelonderwerpen.

Meestal wordt er in één alinea één deelonderwerp behandeld.

Slide 11 - Diapositive

Hoofdgedachte

De hoofdgedachte van een tekst is dat wat de schrijver over het onderwerp wilde vertellen

De hoofdgedachte formuleer je in één zin.

Dus: de hoofdgedachte = In één zin waar de hele tekst over gaat.

Slide 12 - Diapositive

Alinea's
Een tekst is meestal verdeeld in stukjes. Dit noemen we alinea's.

Slide 13 - Diapositive

Functie van de titel
De functie van de titel is de lezer nieuwsgierig maken en/of het onderwerp van de tekst noemen.

Slide 14 - Diapositive

Verwijswoorden
In teksten staan woorden die verwijzen naar andere woorden . Een schrijver gebruikt ze om te voorkomen dat hij dezelfde woorden herhaalt, waardoor een tekst saai wordt.

Verwijswoorden kunnen naar één woord, een groepje woorden of een hele zin  verwijzen.   (antecedent)


Slide 15 - Diapositive

Voorbeeld of toelichting
Kernzin
belangrijkste zin van de alinea

Rest van de alinea
voorbeeld
of
toelichting

Slide 16 - Diapositive

Hoofd- en bijzaken
✔️Hoofdzaak: Het belangrijkste van de tekst.
Vind je vooral in de kernzinnen.

✔️Bijzaak: Minder belangrijke dingen van de tekst.
Zoals; uitleg, voorbeelden of toelichting.

Slide 17 - Diapositive

Objectieve teksten

... bevatten feiten (geen meningen van de schrijver zelf, maar kunnen wel de meningen van anderen bevatten. Bijvoorbeeld mening van Mark Rutte in een nieuwbericht van Nos.nl)

Tekstsoorten
  • uiteenzettende teksten, nieuwsberichten, schoolboeken enz.

Slide 18 - Diapositive

Subjectieve teksten

... bevatten de mening van de schrijver.

Tekstsoorten
  • aansporende/activerende teksten
  • overtuigende teksten

Slide 19 - Diapositive

Leesstrategieën
Strategie                                             Leesdoel                                                 
Zoekend lezen                               informatie opzoeken
- Oriënterend lezen                        1e indruk krijgen van een tekst
- Globaal lezen                                  hoofdzaken uit tekst halen
- Grondig en intensief lezen       tekst helemaal begrijpen
- Studerend lezen                            tekst leren
- Kritisch lezen                                  tekst beoordelen;waar/compleet

Slide 20 - Diapositive

Alinea-, zin- en tekstverbanden

Zinnen en alinea’s staan niet zomaar achter elkaar. 
Meestal is er een verband binnen zinnen, tussen zinnen en tussen alinea’s
Deze verbanden worden aangegeven door een signaalwoord

Signaalwoorden zorgen voor een duidelijke rode draad en verhogen de leesbaarheid van een tekst.

Slide 21 - Diapositive

Verbanden binnen zinnen, tussen zinnen en tussen alinea's
Signaalwoorden verbinden zinnen aan elkaar en zorgen zo voor een goedlopende, begrijpelijke samengestelde zin.
Ik houd van pizza, maar niet van pasta.

Signaalwoorden kunnen ook 2 losstaande enkelvoudige zinnen aan elkaar verbinden. Ik houd van pizza. Ik houd echter niet van pasta.

Daarnaast kunnen signaalwoorden alinea's met elkaar verbinden.

Slide 22 - Diapositive

Tekstverbanden
Uitspraak-opsomming 
Na een uitspraak worden verschillende dingen opgesomd.
Signaalwoorden: ook, verder, bovendien, daarnaast, nog, niet alleen...maar ook, ten eerste, ten tweede

Mijn vrije tijd gebruik ik voor leuke dingen (= uitspraak).
In de eerste plaats sport ik graag. Verder houd ik van televisiekijken. Ook  vind ik het heerlijk om een spannend boek te lezen (= opsomming van drie zaken). 




Slide 23 - Diapositive

Tekstverbanden
Uitspraak-tegenstelling
Na een uitspraak wordt het tegengestelde beweerd.
Signaalwoorden: maar, daarentegen, echter, integendeel, enerzijds ...anderzijds, daar staat tegenover

Evert is een ontzettend avontuurlijke vent (= uitspraak).
Zijn vriend daarentegen is een enorme huismus die er geen behoefte aan heeft bijzondere dingen te beleven (= tegenstelling). 

Slide 24 - Diapositive

Tekstverbanden
Uitspraak-voorbeeld 
Na een uitspraak volgt een voorbeeld / een aantal voorbeelden.
Signaalwoorden: bijvoorbeeld, als voorbeeld, zo, zoals

Je kunt in de spits haast niet meer opschieten in de Randstad (= uitspraak).
Zo kost het je vaak twee uur om van Den Haag naar Rotterdam te reizen, een afstand die je normaal in twintig minuten aflegt (= voorbeeld).



Slide 25 - Diapositive

Tekstverbanden
Middel-doel
Iemand noemt een doel en een middel waarmee dat doel kan worden bereikt. Signaalwoorden: waarmee, daarmee, met dat doel, het doel is, door middel van, om te...

De  stichting Wakker Dier komt op voor de dieren (= doel). Door middel van reclamespotjes op de televisie vraagt die club aandacht voor het ellendige leven van kippen en varkens in de bio-industrie (= middel). 


Slide 26 - Diapositive

Tekstverbanden
Uitspraak-vergelijking
Na een uitspraak worden er twee of meer dingen met elkaar vergeleken.
Signaalwoorden: zoals, hetzelfde, dezelfde, in vergelijking met, net als

Net als bij Nederlands (= vergelijking) is het bij Engels belangrijk dat je verbanden in een tekst kunt herkennen (= uitspraak).

Slide 27 - Diapositive

Tekstverbanden
Oorzaak-gevolg
Iemand doet een uitspraak die een oorzaak heeft. Daarna wordt het gevolg genoemd.
Signaalwoorden: daardoor, hierdoor, doordat, zodat, waardoor

Het heeft de afgelopen winter nauwelijks gevroren  (= oorzaak).
Hierdoor konden we niet schaatsen (= gevolg). 

Slide 28 - Diapositive

Tekstverbanden
Oorzaak-gevolg
Iemand doet een uitspraak die een oorzaak heeft. Daarna wordt het gevolg genoemd.
Signaalwoorden: daardoor, hierdoor, doordat, zodat, waardoor

Het heeft de afgelopen winter nauwelijks gevroren  (= oorzaak).
Hierdoor konden we niet schaatsen (= gevolg). 

Slide 29 - Diapositive

Tekstverbanden
Uitspraak-reden
Na of voor een uitspraak wordt een rden genoemd. Een reden geeft aan waarom iemand iets wel of niet doet.
Signaalwoorden: daarom, want, omdat, namelijk

Voor voetbalwedstrijd heb je een goede conditie nodig (= uitspraak), daarom train ik twee keer in de week (= reden).

Slide 30 - Diapositive

4 verbindingsmanieren

Alinea’s kunnen op 4 manieren met elkaar worden verbonden:

1.  Met een signaalwoord
2. Door herhaling
3. Door overgangszinnen met een verwijzing
4. Door aankondigende zinnen

Slide 31 - Diapositive

Verbinden met een signaalwoord en door herhaling
Met een signaalwoord
Het signaalwoord aan de begin van een alinea geeft het verband aan met de vorige alinea.

Door herhaling
Aan het begin van een alinea worden woorden of woordgroepen uit de vorige alinea herhaald.

Slide 32 - Diapositive

Verbinden door overgangszinnen en aankondigende zinnen
Door overgangszinnen met een verwijzing
In een van de eerste zinnen staat een verwijzing naar iets wat eerder is gezegd, in de vorm van een verwijswoord.

Door aankondigende zinnen
De zin/de zinnen aan het einde van een alinea vertellen wat je in de volgende alinea kunt verwachten.

Slide 33 - Diapositive

Mening en argumenten
Mening  Wat iets of iemand van iets vindt.

Argumenten Om je mening duidelijk te maken en het publiek te overtuigen of over te halen, gebruikt de schrijver argumenten. Redenen waarom je iets vindt.

Tegenargument Als iemand het niet eens is met een argument, kan hij een tegenargument gebruiken.

Slide 34 - Diapositive

Mening, argument en tegenargument
(mening) Tijdens de lessen moeten mobiele telefoons in de kluisjes worden opgeborgen, (argument) want leerlingen kunnen zich niet concentreren met hun mobiele telefoon in de buurt.

(mening) Het opbergen van mobiele telefoons in kluisjes vind ik geen goede oplossing, (tegenargument) want leerlingen moeten zelf de verantwoordelijkheid nemen.

Slide 35 - Diapositive

Slide 36 - Vidéo

Aan de slag!
Je gaat straks steekkaarten maken over alle stof uit deze les.
Je mag de steekkaarten online maken via WRTS of Quizlet, maar ook op papier. Jij mag kiezen!

Aan het einde van de les: in beeld de steekkaarten laten zien.
Huiswerk: morgen alle steekkaarten af zijn!

timer
15:00

Slide 37 - Diapositive

Einde les
Bedankt en tot morgen!

Slide 38 - Diapositive