Ethische dilemma’s - les 3: de twijfelaar

Welkom bij het
thema-uur ethische
dilemma's


Deltion ICT Lyceum
1 / 15
suivant
Slide 1: Diapositive
Thema-uurMBOStudiejaar 3

Cette leçon contient 15 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 90 min

Éléments de cette leçon

Welkom bij het
thema-uur ethische
dilemma's


Deltion ICT Lyceum

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Terugblik:
debatteren

Slide 2 - Diapositive

Inleiding
Een lagerhuisdebat is een gestructureerde discussie waarin je als student de rol van parlementariër op je neemt om over een specifiek onderwerp te debatteren. Het is een manier om je argumentatieve vaardigheden te ontwikkelen en kritisch na te denken over verschillende standpunten.

Korte geschiedenis
Het idee van een lagerhuisdebat komt oorspronkelijk uit het Britse parlement. In het Verenigd Koninkrijk bestaat het parlement uit twee kamers: het Lagerhuis (House of Commons) en het Hogerhuis (House of Lords). Het Lagerhuis is de kamer waar de meeste wetgevende debatten plaatsvinden, en de term "lagerhuisdebat" verwijst naar de manier waarop deze debatten worden gevoerd.

In het Lagerhuis worden verschillende voorstellen en wetten besproken. Leden van het Lagerhuis, die gekozen zijn door het volk, presenteren hun standpunten, argumenteren voor of tegen voorstellen, en proberen elkaar te overtuigen. Dit debat is een essentieel onderdeel van het wetgevingsproces.

In een klaslokaal gebruiken we een soortgelijk format om jullie te laten oefenen met debatteren. Hoewel het niet hetzelfde is als een echt parlementair debat, helpt het jullie om dezelfde vaardigheden te ontwikkelen, zoals presenteren, luisteren en kritisch denken.
Lesdoelen
van deze les

▸ Je kunt kritisch reflecteren op (complexe) ethische dilemma's.
▸ Je kunt goed onderbouwde argumenten bedenken.
▸ Je kunt meedoen aan een discussie, waarbij je openstaat voor de mening van anderen.

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inleiding:
de twijfelaar

Slide 4 - Diapositive

Inleiding
Een lagerhuisdebat is een gestructureerde discussie waarin je als student de rol van parlementariër op je neemt om over een specifiek onderwerp te debatteren. Het is een manier om je argumentatieve vaardigheden te ontwikkelen en kritisch na te denken over verschillende standpunten.

Korte geschiedenis
Het idee van een lagerhuisdebat komt oorspronkelijk uit het Britse parlement. In het Verenigd Koninkrijk bestaat het parlement uit twee kamers: het Lagerhuis (House of Commons) en het Hogerhuis (House of Lords). Het Lagerhuis is de kamer waar de meeste wetgevende debatten plaatsvinden, en de term "lagerhuisdebat" verwijst naar de manier waarop deze debatten worden gevoerd.

In het Lagerhuis worden verschillende voorstellen en wetten besproken. Leden van het Lagerhuis, die gekozen zijn door het volk, presenteren hun standpunten, argumenteren voor of tegen voorstellen, en proberen elkaar te overtuigen. Dit debat is een essentieel onderdeel van het wetgevingsproces.

In een klaslokaal gebruiken we een soortgelijk format om jullie te laten oefenen met debatteren. Hoewel het niet hetzelfde is als een echt parlementair debat, helpt het jullie om dezelfde vaardigheden te ontwikkelen, zoals presenteren, luisteren en kritisch denken.
Wat gaan we doen?
  • In de klas zijn 3 kampen: eens / oneens / twijfel. Iedereen start in kamp twijfel.
  • Je krijgt een ethisch dilemma te zien en gaat bij het kamp staan dat bij jou past. Daarna ga je argumenten bedenken.
  • De mensen uit de kampen eens oneens proberen de mensen uit kamp twijfel te overtuigen met argumenten.
  • Beide kampen geven één argument.
  • Van mening veranderd? Je mag overlopen naar een ander kamp.

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke stelling wil
je behandelen?
A
B
C
D
E
F

Slide 6 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

❛Er zou geen moderator op sociale media moeten zitten.❜

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

❛Het gebruik van illegale onbetaalde software of games is acceptabel.❜

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

❛De zorgpremie moet inkomensafhankelijk worden.❜

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

❛Als een groepsgenoot niets doet, maar wel hetzelfde cijfer wil, dan moet de docent op de hoogte gebracht worden.❜

Slide 10 - Diapositive

Je werkt samen met een groep aan een groot project voor school. Eén van je teamleden levert nauwelijks een bijdrage, maar wil wel graag het cijfer ontvangen. Wat doe je? Zeg je dit tegen de docent, werk je verder en accepteer je dat deze persoon zonder inspanning het cijfer krijgt, of probeer je het intern op te lossen?
❛Als een collega veel tijd besteedt aan het gamen tijdens het werk, dan moet de baas dat weten.❜

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

❛Het is oké om alcohol te kopen voor een minderjarige vriend die een feestje wil houden.❜

Slide 12 - Diapositive

Je vrienden willen een feestje houden en vragen je om alcohol te kopen, omdat jij als enige oud genoeg bent. Je weet dat dit eigenlijk niet mag, maar je wilt geen spelbreker zijn en uit de groep worden gezet. Koop je de alcohol voor hen, of houd je je aan de regels en riskeer je dat ze boos op je worden?
❛Werkgevers zouden het recht moeten hebben om altijd inzicht te hebben in de communicatie van hun medewerkers op het werk.❜

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluiting

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat vond je
van deze les?
😒🙁😐🙂😃

Slide 15 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions