Ethische dilemma’s - les 1: speechen

Welkom bij het
thema-uur ethische
dilemma's


Deltion ICT Lyceum
1 / 21
suivant
Slide 1: Diapositive
Thema-uurMBOStudiejaar 3

Cette leçon contient 21 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 90 min

Éléments de cette leçon

Welkom bij het
thema-uur ethische
dilemma's


Deltion ICT Lyceum

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen (thema-uur)
▸ Je kunt in eigen woorden uitleggen wat normen, waarden en ethische dilemma’s zijn.
▸ Je kan reflecteren op eigen normen en waarde en hoe deze invloed hebben op beslissingen en gedrag – zowel privé als op het werk.
▸ Je kunt ethisch dilemma analyseren en vanuit verschillende perspectieven bekijken.
▸ Je kunt gesprekstechnieken toepassen voor een dialoog, discussie, speech of presentatie.

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen
van deze les

▸ Je weet wat ethiek, ethische dilemma’s en kritische denkvaardigheden zijn.
▸ Je kunt een ethisch dilemma analyseren en vanuit verschillende perspectieven bekijken.
▸ Je bent in staat een speech voor over een ethisch dilemma voor te bereiden.

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Beoordeling


▸ Inspanningsverplichting tijdens alle lessen
▸ Minimale aanwezigheid van 75% (dus max. 2 lessen afwezig deze hele periode)
▸ Opdrachten in de lessen (inleveren in Teams, later in ELO)

Slide 4 - Diapositive

▸ Inspanningsverplichting tijdens alle lessen
▸ Minimale aanwezigheid van 75% (dus max. 2 lessen afwezig deze hele periode)
▸ Opdrachten in de lessen (ingeleverd)

Niet voldaan aan deze eisen? Dan kun je alleen nog een ‘voldaan’ behalen door op een nader bekend te maken tijdstip een inhaalopdracht te doen.
  → Inhaalopdracht: voordracht (soort speech) houden over een behandeld onderwerp

Waar denk jij
aan bij ethiek?

Slide 5 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Inleiding:
het trolley-probleem

Slide 6 - Diapositive

Een trein rijdt over het rechte spoor en nadert 5 vastgebonden mensen.
Jij staat bij de hendel en kunt de trein op een wisselspoor zetten, waar slechts één persoon op het spoor ligt. Wat doe je?
2

Slide 7 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is ethiek?
Een ethisch dilemma is een situatie waarin het moreel moeilijk is te beslissen wat juist is.

Ethiek (Grieks: ethos = gewoonte, zedelijke handeling):
morele filosofie = kritisch nadenken over wat (moreel) goed is om te doen.




Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 9 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

▸ Inleiding (30 seconden)
Introduceer het ethische dilemma. Geef alvast een samenvatting van de (twee) manieren waarop je er tegenaan kunt kijken.

▸ Kern (1,5 – 2 min.)
Leg de gekozen morele beslissing uit en geef sterke argumenten (minimaal twee) en voorbeelden om de beslissing te ondersteunen.

▸ Slot (conclusie, 30 sec.)
Vat de belangrijkste punten samen en eindig met een krachtige slotzin die het publiek overtuigt.
Opbouw van de speech

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Uitleg
opdracht

▸ Maak groepjes van 5 personen.
▸ Bedenk een ethisch dilemma.
▸ Werk dit uit tot een speech van max. 2 minuten.
▸ Presenteer de speech.

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbeeld van dilemma
Een techbedrijf biedt een platform aan waar miljoenen gebruikers dagelijks interactie hebben. Het bedrijf verzamelt gebruikersdata (surfgedrag, locatiegegevens, en info over gezondheid). Deze data wordt gebruikt om gerichte advertenties te tonen, waarmee het bedrijf veel winst genereert.

Mag het bedrijf persoonlijke data gebruiken, ook al is er kans dat gebruikers zich niet bewust zijn van de omvang van de data die wordt verzameld?

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
over speechen
Speechopdracht
Bedenk een dilemma en
werk dit uit in een speech van maximaal 2 minuten.
timer
20:00

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Speeches
timer
2:00

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluiting

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat vond je
van deze les?
😒🙁😐🙂😃

Slide 16 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

00:31
Wat doe jij?
De schakelaar overhalen: 1 persoon dood
De schakelaar niet overhalen: 5 personen dood

Slide 17 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

01:55
Wat doe jij?
De zwaarlijvige persoon op het spoor duwen
Niet duwen

Slide 18 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke Griekse filosoof staat bekend om zijn nadruk op het getal drie? Al het goede komt in drieën?
A
Plato
B
Socrates
C
Aristoteles
D
Pythagoras

Slide 19 - Quiz

Toelichting door ons: Pythagoras beschouwde drie als het ware getal. Je kunt er een driehoek van maken. De geometrische vorm staat voor onafhankelijkheid, solidariteit en kracht.
Waarom staat er een ‘h’ in ethiek?
A
De ‘h’ is een overblijfsel uit de Griekse spelling en uitspraak.
B
Dat staat gewoon deftiger. Je schrijft thee ook met een ‘h’.

Slide 20 - Quiz

Toelichting: in 1948 heeft een spellingcommissie zich over woorden uit het Latijn en Grieks gebogen. De leden hebben keuzes gemaakt wat de officiële spelling betreft. Veel woorden uit het Grieks hebben een K (het Grieks kent geen c, het Latijn kent geen k). Vandaar elektra.
Mevrouw Kuiper heeft vraag 1 en 2 gewoon met Bing AI gegeneert of gegeneerd?
A
gegenereerd
B
gegenereert

Slide 21 - Quiz

Toelichting: het gaat om een voltooid deelwoord. Het hele werkwoord is genereren. Haal je -en eraf, dan heb je een r aan het eind van de ik-vorm. Die zit niet in ’t kofschip. Dan schrijf je een -d.