HV1B Thema 6 BS2 & BS3 MAX

Lesplanning
1. Bespreken basisstof 1 - opdracht 5 t/m 7
2. Klassikaal: Voelen, ruiken en proeven
3. (huis)werk: basisstof 1 opdracht 8 t/m 10, basisstof 2 opdracht 1 t/m 5




1 / 29
suivant
Slide 1: Diapositive
BiologieMiddelbare schoolhavoLeerjaar 1

Cette leçon contient 29 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 5 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Lesplanning
1. Bespreken basisstof 1 - opdracht 5 t/m 7
2. Klassikaal: Voelen, ruiken en proeven
3. (huis)werk: basisstof 1 opdracht 8 t/m 10, basisstof 2 opdracht 1 t/m 5




Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen

Aan het einde van de les kan je:

- Uitleggen hoe de zintuigen in de huid werken

- uitleggen hoe de reukzintuigen in de neus werken

- uitleggen hoe de smaakzintuigen werken


Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De huid

Slide 3 - Diapositive

Functies huid: bescherming (uitdrogen, beschadiging, ziekteverwekkers) en zintuigen.
Hoornlaag beschermd tegen beschadiging en uitdroging, bestaat uit dode cellen. Slijt aan de buitenkant, op plekken waar het snel slijt worden er meer/sneller gemaakt waardoor de laag dikker is, dit heet eelt.
Kiemlaag onderaan worden steeds nieuwe cellen gevormd.
Haren (functies, bescherming en isolatie) blijven aan de onderkant aangroeien.
Talgklieren maken een vette stof, talg: dit sort ervoor dat de haren en hoornlaag soepel blijft.
In de Lederhuid zitten de zintuigen: warmtezintuigen, koudezintuigen, drukzintuigen en tastzintuigen. Tastzintuigen in tastknopjes.

Hoornlaag en kiemlaag

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Speklapje

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 6 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 7 - Diapositive

Reukzintuig alleen kun je niet proeven, wanneer je proeft ervaren je hersenen een combinatie van de activatie van smaakpapillen en reukreceptoren. Door die combinatie kun je meer verschillende soorten stoffen herkennen wanneer die in je hersenen 'gecombineerd' worden. Smaak wordt dus wel anders ervaren met of zonder reukorgaan, dus je zou kunnen zeggen dat je gedeeltelijk 'proeft' met je neus.  

Slide 8 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

De tong
  • smaakstoffen lossen op 
  • vloeistof in groef
  • smaakknopje vangt
              prikkel op 
  • smaakprikkel wordt
              impuls
  • impuls naar hersenen

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 10 - Vidéo

met stoffen die dezelfde zintuigcellen activeren ervaar je dezelfde prikkel/smaak/geur.
Wie vangen de prikkels op?
A
zenuwen
B
zintuigen

Slide 11 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Oren, ogen, neus, mond, huid en tong zijn
A
Waarnemingen
B
prikkels
C
zintuigen

Slide 12 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Zintuigen nemen informatie op uit je omgeving: prikkels. Elke zintuig reageert op 1 soort prikkel
A
Juist
B
Onjuist

Slide 13 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Waar in de neus zitten (vooral) de reukzintuigcellen?
A
Achter, bovenin de neus
B
Voorin de neus, vlak bij de neusgaten
C
In de bijholten van de neus

Slide 14 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

de zintuigen zitten in je
A
organen
B
oren, ogen, tong, neus
C
oren, ogen, tong, neus, huid
D
in je hersenen

Slide 15 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Er komt een geurstof in je neus. Je reukzintuig wordt geprikkeld. Wat gebeurt er nu in je reukzintuig?
A
Je reukzintuig maakt impulsen en stuurt die naar de hersenen.
B
Je reukzintuig ontvangt impulsen en reageert

Slide 16 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoeveel verschillende smaakzintuigen heb je op je tong?
A
2
B
5
C
6
D
8

Slide 17 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

10. Aan de zijkanten van de groefjes op je tong zitten smaakknopjes
A
waar
B
niet waar

Slide 18 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesplanning
1. Vragen afmaken lessonup
2. Vragen huiswerkopdrachten? (basisstof 1 opdracht 8 t/m 10, basisstof 2 opdracht 1 t/m 5)
3. Introductiefilmpje gehoor (15 min)
- Langs welke delen van het oor komen geluidsgolven?
- Wat zijn de zintuigcellen in het binnenoor?
- Wat is een gehoorbeschadiging? (zo specifiek mogelijk)
4. Huiswerk: basisstof 2, opdracht 6 t/m 10

15 juni: toets basisstof 1 t/m 4

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 20 - Lien

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 21 - Diapositive

Wat gebeurt er bij gehoorbeschadiging? en wanneer je oren moet laten uitspuiten? en bij een gaatje in je trommelvlies? en als je vocht 'achter' je oor zit?

Drukverschil in vliegtuig.

Slide 22 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat onderzoekt een optometrist NIET?
A
De bolling van je hoornvlies
B
Je pupilreflex
C
De bloedvaatjes achter je netvlies (binnenkant oog)
D
Je oogspier

Slide 23 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Benoem de onderdelen van het oog waar het licht doorheen gaat tot het bij je zintuigcellen aankomt

Slide 24 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Welk onderdeel van je oog zorgt ervoor dat het ligt wat je ook binnenkomt op je gele vlek in het netvlies valt?
A
Glasachtig lichaam
B
Lens
C
Blinde vlek
D
Oogspier

Slide 25 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 26 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke spiertjes in de iris trekken samen als je de pupil groter wilt maken?
A
De kringspieren
B
De lengtespieren (straalsgewijs lopende spieren)

Slide 27 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Je staat in een donkere kamer en doet de gordijnen 's ochtends open. Je kijkt naar buiten waar het licht is. Wat gebeurt er op dat moment met de grootte van de pupil, en welke spiertjes in je iris spannen zich aan om dat voor elkaar te krijgen?

Slide 28 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning
Les vrijdag: Zintuigen testen
Huiswerk volgende week donderdag: alle opdrachten basisstof 3 af
SO basisstof 1 t/m 3: Vrijdag 24 mei



Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions