Cette leçon contient 31 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.
La durée de la leçon est: 50 min
Éléments de cette leçon
les 23
Meer dan lezen §1 herhaling
Slide 1 - Diapositive
Hallo 2Vd
Pak je spullen alvast (leesboek) en ga lezen in je leesboek
timer
10:00
Wat gaan we doen vandaag?
10 min lezen
herhaling Meer dan lezen jaar 1
nieuwsquiz
Slide 2 - Diapositive
Ga naar Woots
Kijk je toets door, zijn er vragen/opmerkingen steek je hand op en dan kom ik langs.
Slide 3 - Diapositive
Leerdoelen
Ik weet/kan...
wat de verschillende leesstrategieën en woordstrategieën zijn
onderwerp en hoofdgedachte vinden in een tekst
welke tekstdoelen er zijn en kan het doel van een tekst benoemen
Ik weet wat een alinea is en wat de kernzin is
Ik weet hoe een tekst is opgebouwd (Inleiding, middenstuk, slot)
Slide 4 - Diapositive
Herhaling jaar 1
Meer dan lezen
Slide 5 - Diapositive
Leesstrategieën
Afhankelijk van je leesdoel, kies je een strategie:
Oriënterend lezen -> onderwerp vinden
Globaal lezen -> deelonderwerpen vinden
Precies lezen -> hoofdgedachte vinden
Zoekend lezen -> bruikbare informatie vinden
Slide 6 - Diapositive
Woordraadstrategieën
Als je in een tekst een onbekend woord tegenkomt, kijk je naar de context. Bij het zoeken kun je een strategie inzetten:
1. Zoek een synoniem
2. Zoek een omschrijving
3. Zoek een definitie
4. Zoek een voorbeeld
5. Zoek een tegenstelling
6. Zoek een bekend woorddeel
7. Bekijk de illustratie
Slide 7 - Diapositive
Onderwerp (en deelonderwerpen)
Elke tekst gaat ergens over. Het heeft een bepaald onderwerp.
Als er veel over een onderwerp te vertellen is, kan het onderverdeeld zijn in deelonderwerpen.
Het onderwerp schrijf je zo kort mogelijk.
Slide 8 - Diapositive
Hoofdgedachte
De hoofdgedachte van een tekst is het belangrijkste wat de schrijver over het onderwerp wil vertellen.
De hoofdgedachte schrijf je op in één zin.
Dus: de hoofdgedachte = in één zin vertel je waar de hele tekst over gaat
Slide 9 - Diapositive
Tekstdoelen
Slide 10 - Diapositive
1. Wat is het onderwerp van deze tekst?
2. Wat is de hoofdgedachte van deze tekst?
3 Wat is het tekstdoel?
Je mag zachtjes overleggen met degene die naast je zit.
timer
3:00
Slide 11 - Diapositive
Onderwerp van de tekst is
A
boei
B
blozen
C
blozen is vervelend
D
blozen wordt vooral in verband gebracht met schaamte en verlegenheid.
Slide 12 - Quiz
Onderwerp:
blozen
Hoofdgedachte:
Blozen wordt in verband gebracht met schaamte, verlegenheid en bescheidenheid.
Tekstdoel:
informeren
Slide 13 - Diapositive
Hoofdgedachte van de tekst is:
A
Blozen wordt in verband gebracht met schaamte, verlegenheid en bescheidenheid.
B
Blozen komt omdat je je schaamt
C
Blozen komt omdat je verlegen bent.
D
Blozen
Slide 14 - Quiz
Alinea
Bestaat uit een aantal zinnen die bij elkaar horen omdat ze over hetzelfde gaan.
Een alinea heeft een kernzin. Dit is de belangrijkste zin in de alinea. Staat vaak vooraan de alinea, maar niet altijd!
Slide 15 - Diapositive
Inleiding
kennismaken onderwerp
vaak d.m.v. voorbeeld/ grappige anekdote
Middenstuk
grootste deel tekst
meeste informatie
meerdere alinea's
Tekstopbouw
Slot
laatste alinea van een tekst
herhaald vaak kort de belangrijkste informatie van de tekst
Slide 16 - Diapositive
Zelf oefenen
Cursus 1 Meer dan lezen - §1 herhaling
Wat: Maak van Cursus 1 Meer dan lezen - §1 herhaling opdracht 1
Klaar? Zie de rode cirkel op deze dia.
Hoe:Individueel op je laptop.
Hulp:Theorie uit je boek, docent.
Tijd: 15 min.
Uitkomst:Geoefend met leesbegrip.
Klaar?
Lezen in je leesboek
of huiswerk
timer
15:00
Slide 17 - Diapositive
Tekst 1
Boji, de slimme ov-hond van Istanbul
1.Lees de titel van tekst 4. Waarom denk je dat Boji een ‘slimme’ ov-hond is?
Slide 18 - Diapositive
Boji, de slimme ov-hond van Istanbul
(1) Hij neemt dagelijks de tram en de metro, kriskras door de stad, en steekt zo nodig per veerpont de Bosporus over, tussen Europa en Azië. Straathond Boji is daarmee de bekendste hond van Istanbul. Zijn accounts op Twitter en Instagram hebben tienduizenden volgers en hij is zelfs de twistappel geworden in een politiek steekspel.
(2) Enige tijd geleden zette een inwoner van Istanbul een foto van de hond op Twitter, omdat de geregelde aanwezigheid van het dier in de tram hem was opgevallen. Het leidde tot een gestage toevoer van foto’s van andere reizigers die de hond óók hadden gezien, op diverse trajecten van tram en metro.
Slide 19 - Diapositive
(3) In korte tijd was Boji, zoals hij spoedig werd genoemd, een fenomeen geworden. De naam verwijst naar het beweegbare middenstuk van de tram, waar de hond het liefst ligt.
(4) Metro Istanbul, het ov-bedrijf van de metropool, wilde zijn gangen nagaan. Daartoe werd een mi-crochip aangebracht in het plastic oorlabel van de hond. Dat is iets wat de vele straathonden in Istan-bul sowieso al hebben, omdat ze ingeënt moeten zijn tegen hondsdolheid. Het resultaat? Boji legt da-gelijks gemiddeld 30 kilometer af en komt daarbij langs bijna dertig ov-haltes.
Slide 20 - Diapositive
(5) ‘Hij weet precies waar hij heen moet en waar hij moet uitstappen’, zegt woordvoerster Aylin Erol van Metro Istanbul tegen lokale media. ‘Het lijkt erop dat hij heel doelgericht is.’ Boji neemt de trap of de lift, de diepte van de metro in.
(6) Op het Twitteraccount dat het ov-bedrijf namens Boji onderhoudt, is te lezen dat de hond zich keurig aan de regels houdt. Hij wacht achter de gele lijn op zijn beurt en stapt pas de wagon in als andere passagiers zijn uitgestapt. Zo wordt het dier ingezet als influencer, die reizigers erop wijst hoe ze zich dienen te gedragen. Ook de voordelen en gemakken van het openbaar vervoer worden hondsgewijs bezongen.
Slide 21 - Diapositive
(7) ‘Je neemt de trein en opeens zie je Boji’, aldus Erol. ‘Zie hem eens liggen. Je glimlacht en geniet van het moment. Dat is wat Boji betekent voor Istanbuli’s. Hij herinnert ons eraan dat we van Istanbul kunnen genieten, hoeveel haast we ook hebben.’
Slide 22 - Diapositive
(8) Alle aandacht voor de hond heeft al tot controverse geleid. Het verwijt klinkt dat Boji voor politieke doeleinden wordt gebruikt door burgemeester Ekrem Imamoglu, lid van de oppositiepartij CHP. Op Twitter heeft Boji enkele malen Imamoglu in het zonnetje gezet als liefhebber van het ov. De burgemeester is een van degenen die het in de presidentsverkiezingen mogelijk gaan opnemen tegen pre-sident Erdogan. Erdogan, op zijn beurt, was al op sociale media te zien met liefdevolle aandacht voor Pit Pit Seker, de poes van zijn kleindochter. Turken, in het bijzonder inwoners van Istanbul, zijn dol op straathonden en -katten.
Naar: Rob Vreeken, volkskrant.nl
Slide 23 - Diapositive
2. Noteer het onderwerp.
3. Noteer het tekstdoel.
Slide 24 - Diapositive
Na de inleiding kun je de tekst verdelen in vier op elkaar aansluitende delen:
Deel 1: Boji’s groei tot wereldster
Deel 2: bewuste metroreizen
Deel 3: boodschappen op Twitter
Deel 4: ophef
4.A Bij welke alinea begint deel 1?
4. B Bij welke alinea begint deel 2?
4. C Bij welke alinea begint deel 3?
4. D Bij welke alinea begint deel 4?
Slide 25 - Diapositive
5. Waarom wilde het ov-bedrijf uitzoeken welke reis Boji elke keer aflegt, denk je?
6. Voor welke drie boodschappen zet het ov-bedrijf Boji’s Twitteraccount in?
Slide 26 - Diapositive
5. Waarom wilde het ov-bedrijf uitzoeken welke reis Boji elke keer aflegt, denk je?
6. Voor welke drie boodschappen zet het ov-bedrijf Boji’s Twitteraccount in?
Slide 27 - Diapositive
7. Hoe komt het dat Boji voor de Istanbuli’s symbool staat voor wat belangrijk is in het leven? (al. 7)
8. Leg in je eigen woorden uit op welke manier Boji een rol speelt in de politieke wereld.
Slide 28 - Diapositive
9.Wat is de hoofdgedachte van de tekst? Kies uit:
A: Ov-hond Boji is door zijn opvallende reisgedrag een belangrijke influencer geworden voor het ov-bedrijf.
B: Ov-hond Boji reist elke dag 30 kilometer met de metro en komt daarbij langs verschillende metrohaltes.
C: Ov-hond Bojij speelt een rol als influencer voor het ov-bedrijf en wordt gebruikt als speelbal in de politieke strijd.
D: Ov-hond Boji zorgt voor commotie, omdat hij een rol speelt in de politieke strijd.
Slide 29 - Diapositive
Leerdoelen
Ik weet/kan...
wat de verschillende leesstrategieën en woordstrategieën zijn
onderwerp en hoofdgedachte vinden in een tekst
welke tekstdoelen er zijn en kan het doel van een tekst benoemen
Ik weet wat een alinea is en wat de kernzin is
Ik weet hoe een tekst is opgebouwd (Inleiding, middenstuk, slot)
Slide 30 - Diapositive
Fijne dag!
Ruim rustig je spullen op en blijf zitten tot de bel gaat