1.4 Schrijven en formuleren les 1 t/m 6

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, werkboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in de kluis. Je tas staat netjes op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • Tijdens de instructie luister je naar de docent.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







In stilte lezen in je leesboek
timer
10:00
1 / 39
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolmavoLeerjaar 1

Cette leçon contient 39 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 40 min

Éléments de cette leçon

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, werkboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in de kluis. Je tas staat netjes op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • Tijdens de instructie luister je naar de docent.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







In stilte lezen in je leesboek
timer
10:00

Slide 1 - Diapositive

Wat heb je nodig?
  • Werkboek Talent Deel A
  • Leesboek (iedere les mee!)
  • Schrift met lijntjes 
  • Etui 
  • Laptop 

Slide 2 - Diapositive

Programma
Wat gaan we doen?:
  • Starten met Schrijven en formuleren 1.4
  • Klassikaal en zelfstandig aan de slag met opdracht 1 t/m 9
  • Lesafsluiting

Lesdoel. Aan het einde van de les weet je:
  • hoe je een zakelijke brief schrijft;
  • hoe je een alinea goed opbouwt.









Slide 3 - Diapositive

Wat is een zakelijke brief?
Hoe: overleg met je tafelgenoot

Wat: leg uit wat het is en noem minimaal 2 voorbeelden. Schrijf het op in je schrift

Tijd: 3 minuten
timer
3:00

Slide 4 - Diapositive

Een zakelijke brief is:
Dit zijn officiële brieven en e-mails zoals:

- Sollicitatiebrief 
- Klachtenbrief 
- Officiële uitnodiging
- verzoek (bv. toestemming vragen)

Slide 5 - Diapositive

Opbouw van zakelijke brief

Slide 6 - Diapositive

Opbouw zakelijke brief
Zie theorie en voorbeeldbrief Talent 1.4

Slide 7 - Diapositive

Opbouw zakelijke brief
Inleiding: 
- Aanleiding van je brief
- Doel met je brief

Kern:  
- Uitleg wat je wilt vragen of de informatie die je wilt geven
- Gebruik de 5W1H-methode.  5W1H-methode geeft antwoord op de vragen: wie, wat, waar, wanneer, waarom en hoe.
- Elk deelonderwerp krijgt een eigen alinea (gescheiden door een witregel!)

Slot:
- Schrijf hier wat je wilt/verwacht van de lezer
- Bedank de lezer voor de moeite of aandacht

Slide 8 - Diapositive

Aan de slag met 1.4 Schrijven en formuleren
Klassikaal:
Opdracht 1, 2 en 4  



Slide 9 - Diapositive

Opbouw alinea
Per alinea één onderwerp = deelonderwerp

Begin de alinea met de kernzin 
De zinnen die daarna volgen zijn een toelichting op de kernzin 

Wil je een nieuw deelonderwerp behandelen? Schrijf dan een nieuwe alinea. 
Regel overslaan = een witregel.

Slide 10 - Diapositive

Aan de slag met 1.4 Schrijven en formuleren
Klassikaal:
Opdracht 8



Slide 11 - Diapositive

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, werkboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in de kluis. Je tas staat netjes op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • Tijdens de instructie luister je naar de docent.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







In stilte lezen in je leesboek
timer
10:00

Slide 12 - Diapositive

Programma
Wat gaan we doen?:
  • Verder met Schrijven en formuleren 1.4
  • Zelfstandig  aan de slag met de oefenbrief. Deze lever je morgen tijdens de les in via Magister/ELO/Opdrachten
  • Bezoek aan mediatheek. Vergeet je (oude) pas niet mee te nemen!
  • Lesafsluiting

Lesdoel. Aan het einde van de les weet je:
  • heb je een goede start gemaakt met de oefenbrief.
  • De oefenbrief heb je precies volgens de opdracht uitgevoerd.









Slide 13 - Diapositive

Opbouw van zakelijke brief
Hoe zat het ook alweer?
-opbouw brief
-opbouw alinea

Slide 14 - Diapositive

Opbouw zakelijke brief
Inleiding: 
- Aanleiding van je brief
- Doel met je brief

Kern:  
- Uitleg wat je wilt vragen of de informatie die je wilt geven
- Gebruik de 5W1H-methode.  5W1H-methode geeft antwoord op de vragen: wie, wat, waar, wanneer, waarom en hoe.
- Elk deelonderwerp krijgt een eigen alinea (gescheiden door een witregel!)

Slot:
- Schrijf hier wat je wilt/verwacht van de lezer
- Bedank de lezer voor de moeite of aandacht

Slide 15 - Diapositive

Opbouw alinea
Per alinea één onderwerp = deelonderwerp

Begin de alinea met de kernzin 
De zinnen die daarna volgen zijn een toelichting op de kernzin 

Wil je een nieuw deelonderwerp behandelen? Schrijf dan een nieuwe alinea. 

Regel overslaan = een witregel.

Slide 16 - Diapositive

Aan de slag met 1.4 Schrijven en formuleren
Uitleg opdracht en zie voorbeeldbrief in Talent.
  • Magister/ELO/Opdrachten: opdracht oefenbrief.
  • Sla het bestand op onder een andere naam, mapje NL
  • Morgen: elkaars brief met rubric nakijken
  • Inleveren morgen in de les via Magister/Opdrachten
  • Je krijgt hierop feedback van mij.
  • Volgende week: opnieuw zakelijke brief schrijven en inleveren. Hiervoor krijg je een cijfer.

timer
15:00

Slide 17 - Diapositive

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, werkboek, , schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in de kluis. Je tas staat netjes op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • Tijdens de instructie luister je naar de docent.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







In stilte lezen in je leesboek
timer
10:00

Slide 18 - Diapositive

Aan de slag met 1.4 Schrijven en formuleren
Waar: klachtenbrief
Wat: schrijf een brief in het format (zit in de opdracht, tweede blz). Onderwerp: koffer kwijtgeraakt op Schiphol (20 min).
Klaar?: wissel uit met je tafelgenoot en kijk mbv de rubric na (zie bestand Magister/ELO/Opdrachten). Geef elkaar feedback! (5 min)
Einde les: inleveren via Magister/Opdrachten. 
Je krijgt hierop feedback van mij.
Volgende week: opnieuw zakelijke brief schrijven en inleveren voor cijfer
timer
25:00

Slide 19 - Diapositive

Volgende les 
  • Starten met opdracht zakelijk brief (voor een cijfer)


Kijk in Magister bij de volgende les voor huiswerk en wat je mee moet nemen!

Stoel aanschuiven, rommel in de prullenbak. 
Op teken van docent mag je het lokaal verlaten

Slide 20 - Diapositive

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, werkboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in de kluis. Je tas staat netjes op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • Tijdens de instructie luister je naar de docent.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







In stilte lezen in je leesboek
timer
10:00

Slide 21 - Diapositive

Uitdelen oefenbrief en nabespreken

Slide 22 - Diapositive

Aan de slag met de klachtenbrief
Waar: op papier (je schrift). Laptop dicht
Wat: klachtenbrief schrijven over een kapotte i-pad. Inleveren voor een cijfer aankomende donderdag, 19 sept. Inleveren in de les.
Niet vergeten: zorg dat je de opdracht, leerteksten 1.4 en de feedback op je oefenbrief erbij houdt.
Hoe: zelfstandig, zachtjes overleggen mag. Vragen?: hand omhoog.
Einde les: je hebt de opzet van de brief af (punt 1). Je bent gestart met je kladversie (punt 2)

timer
25:00

Slide 23 - Diapositive

Volgende les 
  • Verder met de brief (start punt 3)


Kijk in Magister bij de volgende les voor huiswerk en wat je mee moet nemen!

Stoel aanschuiven, rommel in de prullenbak. 
Op teken van docent mag je het lokaal verlaten

Slide 24 - Diapositive

Checken lesdoel

Slide 25 - Diapositive

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, werkboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in de kluis. Je tas staat netjes op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • Tijdens de instructie luister je naar de docent.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







In stilte lezen in je leesboek
timer
10:00

Slide 26 - Diapositive

Uitleg rubric 
  • Brief ziet eruit als brief in leertekst
  • Houd je opdracht ernaast en je werkboek 1.4: leerteksten en voorbeeldbrief
  • Gebruik de feedback van de oefenbrief

Slide 27 - Diapositive

Aan de slag met de klachtenbrief
Waar: op papier (je schrift). Laptop dicht
Wat: ga verder met het schrijven van de klachtenbrief over een kapotte i-pad. 
Niet vergeten: zorg dat je de opdracht, leerteksten 1.4 en de feedback op je oefenbrief erbij houdt!
Klaar?: kijk je brief na met de rubric (teams). Verbeter je brief. Wissel je brief uit met je tafelgenoot. Kijk na met de rubric en geef elkaar feedback.
Klaar?: verbeter zo nodig en start met je netversie (stap 4). Vraag je docent om een nieuw papier. 
Hoe: zelfstandig, zachtjes overleggen mag. Vragen?: hand omhoog.
Einde les: je hebt stap 1 t/m 3  af: je brief is af en m.b.v. de rubric nagekeken en verbeterd. Eventueel heb je stap 4 af. Morgen inleveren in de les.

timer
9:00

Slide 28 - Diapositive

Volgende les 
  • Verder met de brief en inleveren in de les

Kijk in Magister bij de volgende les voor huiswerk en wat je mee moet nemen!

Stoel aanschuiven, rommel in de prullenbak. 
Op teken van docent mag je het lokaal verlaten

Slide 29 - Diapositive

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, werkboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in de kluis. Je tas staat netjes op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • Tijdens de instructie luister je naar de docent.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







In stilte lezen in je leesboek
timer
10:00

Slide 30 - Diapositive

rubric 
  • Houd je opdracht ernaast + je werkboek 1.4: leerteksten en voorbeeldbrief 
  • Gebruik de feedback die je hebt gekregen op je oefenbrief

Slide 31 - Diapositive

Aan de slag! 
Pak de volgende spullen: werkboek 1.4,  rubric, kladversie klachtenbrief, evt al je netversie
  • Voor degene die al klaar zijn: Netversie schrijven (vraag om een CC-papier). Klaar? ander huiswerk, lezen in je leesboek. (25 min).
  • Voor degene die bijna klaar zijn:  afmaken brief (8 minuten), rubric, nakijken/verbeteren (5 min). Netversie schrijven (vraag om een CC-papier) (12 min).

Vandaag in de les lever je de netversie van je klachtenbrief in bij de docent
timer
25:00

Slide 32 - Diapositive

Quiz

Slide 33 - Diapositive

Wat is een voorbeeld van een zakelijke brief?
A
Sollicitatiebrief
B
Brief aan de buurman
C
Brief aan een penvriend
D
Klachtenbrief

Slide 34 - Quiz

Welke zin gebruik je als laatste om de brief af te sluiten?
A
Ik hoop dat u aanwezig zult zijn op deze feestelijke avond.
B
Nou, tot 12 december, hoop ik, gezellig!
C
De feestcommissie kijkt er naar uit u op deze avond te verwelkomen.
D
Het is niet verplicht te komen maar ik hoop natuurlijk dat je komt.

Slide 35 - Quiz

Wat is een goede aanhef voor een zakelijke brief?
A
geachte Mevrouw Blankers
B
Beste Joost
C
Geachte heer Van der Sloot,
D
geachte heer van der Sloot,

Slide 36 - Quiz

In de inleiding van een zakelijke brief staat:
A
Jezelf voorstellen, waarom je de brief schrijft
B
Kort maar krachtig alle informatie
C
Het onderwerp van de brief
D
De slotformule

Slide 37 - Quiz

Tussen de inleiding en het slot staat nog een stuk. Hoe noem je dit deel van de brief?
A
middenstuk
B
alinea
C
samenvatting
D
kern

Slide 38 - Quiz

Wat is een goede afsluiting voor een zakelijke brief?
A
Groetjes
B
Liefs
C
Met vriendelijke groet,
D
Hoogachtend,

Slide 39 - Quiz