24/2 H5 een beoordeling schrijven

timer
10:00
In stilte lezen!


1 / 19
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

Cette leçon contient 19 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

timer
10:00
In stilte lezen!


Slide 1 - Diapositive

Schrijven
H5

Een beoordeling schrijven 

Slide 2 - Diapositive

Lesplanning

  • Lezen
  • Instructie/quiz
  • Werken
  • Afsluiten

Slide 3 - Diapositive

Lesdoel:
Aan het einde van deze les:
  • kan je  wen beoordeling schrijven met behulp van een bouwplan
  • kan je het verschil tussen mening geven en overtuigen benoemen

Slide 4 - Diapositive

Nieuwe lesstof

Slide 5 - Diapositive

Een beoordeling schrijven
Je kunt een tekst schrijven om iets te beoordelen, zoals een product, een boek, een film of een festival. Je maakt dan aan andere mensen duidelijk wat jij ervan vindt en waarom je dat oordeel hebt. Je geeft dus niet alleen je mening, maar ook argumenten voor je beoordeling.

Slide 6 - Diapositive

Mening geven

- Uitleg geven over jouw mening

- Subjectieve argumenten
Overtuigen

- Anderen overhalen jouw mening te delen

- Objectieve argumenten

Slide 7 - Diapositive

Zo schrijf je een beoordeling

  • Maak een bouwplan, zie het schema hieronder.
  • Schrijf de inleiding: noem het door jou beoordeelde onderwerp. Geef daarbij in het kort je oordeel door de beoordelingswoorden op te sommen, zoals mooi, stevig, licht, saai, adembenemend enzovoort.
  • Schrijf over elk deelonderwerp of aspect één alinea en bouw die alinea zo op:
        - Geef eerst kort en krachtig je mening. Gebruik een beoordelingswoord.
        - Noem dan je argumenten.
        - Geef daarna toelichting bij die argumenten; dat kunnen voorbeelden zijn.
  • Sluit je tekst af met een korte, samenvattende alinea, waarin je beoordeling duidelijk naar voren komt (geen herhalimg van argumenten!) en sluit af met een uitsmijter.
  • Zet een titel boven je beoordeling, bijvoorbeeld Verrassend veel mogelijkheden of Waardeloos vervoermiddel.

Slide 8 - Diapositive

Opbouw recensie
1. inleiding: bijv. kort leuk/spannend fragment of anekdote
2. korte samenvatting (alleen hoofdzaken en het slot niet verraden!)
2. beoordeling + feitelijke argumenten per alinea (geen herhaling!)
--> het is een.... feitelijke argumenten over het boek/verhaal
3. eindoordeel = beoordeling met beoordelingswoorden en GEEN herhaling van de argumenten uit het middenstuk! (beoordelingswoorden/standpunt --> ik vind... waarderende argumenten) + uitsmijter

Slide 9 - Diapositive

Slide 10 - Diapositive

Slide 11 - Diapositive

Opbouw recensie
1. inleiding: bijv. kort leuk/spannend fragment of anekdote
2. korte samenvatting (alleen hoofdzaken en het slot niet verraden!)
2. beoordeling + feitelijke argumenten per alinea (geen herhaling!)
--> het is een.... feitelijke argumenten over het boek/verhaal
3. eindoordeel = beoordeling met beoordelingswoorden en GEEN herhaling van de argumenten uit het middenstuk! (beoordelingswoorden/standpunt --> ik vind... waarderende argumenten) + uitsmijter

Slide 12 - Diapositive

Hoe is een beoordelende tekst opgebouwd?

Slide 13 - Question ouverte

Werk voor de deze les + huiswerk om te leren/oefenen voor schrijven betoog (toets):


Vrijdag tijdens de les en huiswerk/oefenen voor de PO voor na de vakantie:
Vraag 4 uitschrijven van je bouwplan tot een tekst = alleen
Vraag 5: alleen - in stilte uitwisselen en in stilte feedback geven
Vraag 6: verplicht herschrijven naar aanleiding van de ontvangen feedback!


timer
20:00

Slide 14 - Diapositive

Lesdoel:
Aan het einde van deze les:
  • kan je  wen beoordeling schrijven met behulp van een bouwplan
  • kan je het verschil tussen mening geven en overtuigen benoemen

Slide 15 - Diapositive

Ik kan het verschil benoemen tussen feiten, meningen en argumenten.

😒🙁😐🙂😃

Slide 16 - Sondage

IK weet hoe een beoordelende tekst is opgebouwd.

😒🙁😐🙂😃

Slide 17 - Sondage

Reflectie:
Wat ging bij jou goed tijdens deze les?
Wat kan nog iets beter?

Slide 18 - Question ouverte

Feedback
Wat vond je fijn/goed aan deze les?
Wat zou je liever anders zien?

Slide 19 - Question ouverte