3/6 recensie schrijven

Schrijven

Een recensie schrijven 

1 / 37
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

Cette leçon contient 37 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Schrijven

Een recensie schrijven 

Slide 1 - Diapositive

Lesplanning


  • Korte activiteit bij les 1
  • Instructie/quiz
  • Werken
  • Afsluiten

Slide 2 - Diapositive

Spelen met woorden: raadsels
Geef iedereen de kans om het raadsel op te lossen: roep je geen antwoorden door de klas, maar doe je het in je hoofd.
  • Lees eerst het raadsel en probeer hem in je hoofd op te lossen (schrijf je antwoord eventueel even in je schrift op)
  • Schrijf je antwoord in de volgende sheet.
  • Denk aan hoofdletters en leestekens.

Slide 3 - Diapositive

Wat is het verschil tussen een prins en een boer?

Slide 4 - Question ouverte

Wat is de minst gesproken taal ter wereld?

Slide 5 - Question ouverte

Hoe noem je een teek die van dansen houdt?

Slide 6 - Question ouverte

Lesdoel:
Aan het einde van deze les:
  • weet je hoe een recensie is opgebouwd
  • kan je  een beoordeling schrijven met behulp van een bouwplan
  • kan je het verschil tussen mening geven en overtuigen benoemen

Slide 7 - Diapositive

Wat is het verschil tussen mening geven en overtuigen?

Slide 8 - Question ouverte

Overtuigende tekst
In een overtuigende tekst geeft de schrijver zijn mening

Het doel is dat de lezer die mening overneemt. 

De schrijver geeft argumenten om de lezer te overtuigen van zijn standpunt.


Slide 9 - Diapositive

Opbouw overtuigende tekst
Inleiding: de mening van de schrijver. Dit wordt ook wel het standpunt genoemd.

Kern: de argumenten. Dit zijn vaak de feiten.

Slot: de conclusie. Hier herhaalt de schrijver zijn standpunt of mening.

Slide 10 - Diapositive

Zo schrijf je een overtuigende tekst

  1. Maak een bouwplan.
  2. Schrijf de inleiding: omschrijf het onderwerp en kondig je standpunt aan met signaalwoorden zoals Ik vind …, Ik ben van mening dat …, Het wordt tijd dat ….
  3. Gebruik in het middenstuk bij elk nieuw argument signaalwoorden voor een opsomming: om te beginnen, bovendien, vervolgens, daarnaast, ook, ten slotte (tekstverbanden).
  4. Herhaal in het slot kort je standpunt. Gebruik signaalwoorden voor een conclusie: al met al, kortom, daarom, dus (tekstverbanden).
  5. Zet een titel boven je tekst.

Slide 11 - Diapositive

Bouwplan
Een bouwplan is een ontwerp van de tekst die je gaat schrijven. 

In het bouwplan bedenk je alvast wat je wil vertellen, zodat je daar niet meer over na hoeft te denken tijdens het schrijven van de tekst.

Slide 12 - Diapositive

Voorbeeld bouwplan
Alinea
voorbeeld
Functie
Deelonderwerp
Steekwoorden
1
Inleiding
2 t/m 4
Argumenten
5
Slot

Slide 13 - Diapositive

Wat staat er in de inleiding van een overtuigende tekst?
A
de argumenten
B
de conclusie
C
de mening van de schrijver

Slide 14 - Quiz

Wat staat er in de kern van een overtuigende tekst?
A
de argumenten
B
de conclusie
C
de mening van de schrijver

Slide 15 - Quiz

Wat staat er in het slot van een overtuigende tekst?
A
de argumenten
B
de conclusie
C
de mening van de schrijver

Slide 16 - Quiz

In de conclusie herhaalt de schrijver zijn standpunt of mening.
A
waar
B
niet waar

Slide 17 - Quiz

Een beoordeling schrijven
Je kunt een tekst schrijven om iets te beoordelen, zoals een product, een boek, een film of een festival. Je maakt dan aan andere mensen duidelijk wat jij ervan vindt en waarom je dat oordeel hebt. Je geeft dus niet alleen je mening, maar ook argumenten voor je beoordeling.

Slide 18 - Diapositive

Mening geven

- Uitleg geven over jouw mening

- Subjectieve argumenten
Overtuigen

- Anderen overhalen jouw mening te delen

- Objectieve argumenten

Slide 19 - Diapositive

Zo schrijf je een beoordeling

  • Maak een bouwplan, zie het schema hieronder.
  • Schrijf de inleiding: noem het door jou beoordeelde onderwerp. Geef daarbij in het kort je oordeel door de beoordelingswoorden op te sommen, zoals mooi, stevig, licht, saai, adembenemend enzovoort.
  • Schrijf over elk deelonderwerp of aspect één alinea en bouw die alinea zo op:
        - Geef eerst kort en krachtig je mening. Gebruik een beoordelingswoord.
        - Noem dan je argumenten.
        - Geef daarna toelichting bij die argumenten; dat kunnen voorbeelden zijn.
  • Sluit je tekst af met een korte, samenvattende alinea, waarin je beoordeling duidelijk naar voren komt (geen herhalimg van argumenten!) en sluit af met een uitsmijter.
  • Zet een titel boven je beoordeling, bijvoorbeeld Verrassend veel mogelijkheden of Waardeloos vervoermiddel.

Slide 20 - Diapositive

Ter vergelijking: zo schrijf je een overtuigende tekst

  1. Maak een bouwplan.
  2. Schrijf de inleiding: omschrijf het onderwerp en kondig je standpunt aan met signaalwoorden zoals Ik vind …, Ik ben van mening dat …, Het wordt tijd dat ….
  3. Gebruik in het middenstuk bij elk nieuw argument signaalwoorden voor een opsomming: om te beginnen, bovendien, vervolgens, daarnaast, ook, ten slotte (tekstverbanden).
  4. Herhaal in het slot kort je standpunt. Gebruik signaalwoorden voor een conclusie: al met al, kortom, daarom, dus (tekstverbanden).
  5. Zet een titel boven je tekst.

Slide 21 - Diapositive

En bij de recensie recensie
1. Maak een bouwplan.
2. inleiding: bijv. kort leuk/spannend fragment of anekdote
3. korte samenvatting (alleen hoofdzaken en het slot niet verraden!)
4. beoordeling + feitelijke argumenten per alinea (geen herhaling!)
5. eindoordeel = beoordeling met beoordelingswoorden en GEEN herhaling van de argumenten uit het middenstuk! (beoordelingswoorden/standpunt) + uitsmijter

Slide 22 - Diapositive

Slide 23 - Diapositive

Slide 24 - Diapositive

Opbouw recensie
1. inleiding: bijv. kort leuk/spannend fragment of anekdote
2. korte samenvatting (alleen hoofdzaken en het slot niet verraden!)
2. beoordeling + feitelijke argumenten per alinea (geen herhaling!)
3. eindoordeel = beoordeling met beoordelingswoorden en GEEN herhaling van de argumenten uit het middenstuk! (beoordelingswoorden/standpunt) + uitsmijter

Slide 25 - Diapositive

Een boekrecensie in de krant is een
A
Beoordeling
B
Overtuigende tekst

Slide 26 - Quiz

Een tekst bij een paar schoenen in een webwinkel is
A
Beoordeling
B
Overtuigende tekst

Slide 27 - Quiz

"Ik vond de kleur van deze trui niet mooi, dus heb ik die terug gestuurd."
A
Beoordeling
B
Overtuigende tekst

Slide 28 - Quiz

"Samsung maakt superslechte producten"
A
Subjectief argument
B
Objectief argument

Slide 29 - Quiz

De producten van Nokia gaan gemiddeld langer mee.
A
Subjectief argument
B
Objectief argument

Slide 30 - Quiz

Opbouw recensie
1. inleiding: bijv. kort leuk/spannend fragment of anekdote
2. korte samenvatting (alleen hoofdzaken en het slot niet verraden!)
2. beoordeling + feitelijke argumenten per alinea (geen herhaling!)
3. eindoordeel = beoordeling met beoordelingswoorden en GEEN herhaling van de argumenten uit het middenstuk! (beoordelingswoorden/standpunt) + uitsmijter

Slide 31 - Diapositive

Hoe is een beoordelende tekst opgebouwd?

Slide 32 - Question ouverte

Werk voor de deze les + huiswerk om te leren/oefenen voor schrijven recensie (toets):

1. Beginnen aan het uitwerken van de opdrachten uit het boekje recensie schrijven. Let op: je moet alle opdrachten eerst uitgewerkt hebben voor je aan het bouwplan mag beginnen. je hebt de informatie uit de opdrachten daarbij nodig!
2. Bouwplan gaan invullen --> geen hele verhalen, maar telegramstijl
3. Schrijven inleiding en eerste alinea (de rest schrijf je tijdens de schrijfzitting, de toets).


Slide 33 - Diapositive

Lesdoel:
Aan het einde van deze les:
  • weet je hoe een recensie is opgebouwd
  • kan je  een beoordeling schrijven met behulp van een bouwplan
  • kan je het verschil tussen mening geven en overtuigen benoemen

Slide 34 - Diapositive

Ik weet hoe een recensie is opgebouwd.

😒🙁😐🙂😃

Slide 35 - Sondage

Reflectie:
Wat ging bij jou goed tijdens deze les?
Wat kan nog iets beter?

Slide 36 - Question ouverte

Feedback
Wat vond je fijn/goed aan deze les?
Wat zou je liever anders zien?

Slide 37 - Question ouverte