Cette leçon contient 33 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.
La durée de la leçon est: 60 min
Éléments de cette leçon
Leefstijl thema 1
Slide 1 - Diapositive
Aangenaam kennis te maken
Lesdoelen les 1:
Kennismaken door iets over jezelf te vertellen
Belangstelling tonen voor de ander
Aandacht voor elkaar zorgt voor een goede sfeer
Slide 2 - Diapositive
Afspraken Leefstijl lessen
Iets over jezelf of over een ander doe je met respect: ''Ik ken iemand die... ''of: ''Ik heb weleens meegemaakt dat iemand''
Je mag altijd passen. Dit betekent dat je even rustig kijkt naar en luistert naar de ander, zonder dat je zelf iets hoeft te doen. Bewaak zo je eigen grenzen
Je kunt altijd weer meedoen als je zover bent.
Slide 3 - Diapositive
Waarom leefstijl lessen?
Om onszelf en elkaar beter te leren kennen
Om samen te werken aan een prettige sfeer in de klas, waarin iedereen zich fijn voelt!
We leren hoe we rekening kunnen houden met elkaar
Dan is het makkelijker om iets samen te doen (samenwerken, spel spelen, elkaar begrijpen)
Slide 4 - Diapositive
Kennismakingskring
We gaan in een kring zitten. Steek je hand op als jij er ook van houdt.
Eén persoon vertelt over waar hij/zij van houdt. Ga staan als jij er ook van houdt. Wissel dan met iemand die ook staat. Degene die geen stoel heeft gaat dan iets over zichzelf vertellen.
Slide 5 - Diapositive
Invullen blz 4. in je boek
Vul deze voor jezelf in. Dit is een voorbereiding op kennismakingsspellen die we straks gaan doen.
Slide 6 - Diapositive
Kennismakingsbal
We gaan een aantal rondes de bal naar iemand gooien.
Geef antwoord op de volgende vragen. Als iedereen de vraag heeft beantwoord, doen we een nieuwe vraag.
Wat eet je graag?
Wat is jouw lievelingsmuziek?
Wat zijn jouw hobby's? (Wat doe je graag in je vrije tijd?)
Wat is jouw favoriete spel of game?
Waar wil je verder nog iets over vertellen?
Slide 7 - Diapositive
Nabespreking
Wat kom je van elkaar te weten door deze activiteit?
Wat verbaasde je het meest?
Welke dingen vonden de meeste leerlingen leuk?
Welke verschillen zijn je opgevallen?
Slide 8 - Diapositive
Les 2: Een leuke klas
Lesdoelen:
We kunnen benoemen wat een les leuk maakt
We leren hoe ieder zelf kan bijdragen aan een leuke klas
We kunnen goede afspraken maken met elkaar
We weten waarom het belangrijk is om afspraken te maken.
Slide 9 - Diapositive
Introductie
Terugblik vorige les
Uitleg wat we gaan doen vandaag: Wanneer vind jij het gezellig in de klas? Wanneer voel jij je op je gemak? En wat hebben we nodig om te zorgen dat dit het hele jaar zo blijft?
Hier gaan we samen afspraken over maken, zodat iedereen zich prettig een veilig voelt in de klas.
Slide 10 - Diapositive
Maak opdracht 1 op blz. 5/6
Knip de zinnen los van elkaar uit
Verdeel in wat je fijn vindt en niet fijn vindt
Plak de zinnen op bij de lachende of verdrietige smiley.
Slide 11 - Diapositive
Wanneer voel jij je goed op school? (Welke woorden komen bij je?)
Slide 12 - Question ouverte
Wat vind jij niet prettig op school?
Slide 13 - Question ouverte
Maak opdracht 2 op blz. 6
Bespreek in je groepje de vragen a t/m f
Maak samen voorlopige afspraken
Schrijf deze afspraken op een a4
Slide 14 - Diapositive
Welke afspraken?
Nu gaan we klassikaal de afspraken uit de groep bespreken.
Dan maken we met de hele klas ongeveer 5 afspraken
Deze afspraken zet de juf op papier
Later dan zetten we ook nog onze handtekening eronder
Slide 15 - Diapositive
Les 3 Vriendschap
Slide 16 - Diapositive
Bedenk zoveel mogelijk woorden die voor jou bij vriendschap horen.
Slide 17 - Carte mentale
Speeddaten
We hebben nodig 8 tafels en 16 stoelen
De juf noemt iedere keer een onderwerp waarover jullie 30 seconde praten. Eerst de één en dan de ander.
Daarna schuift één rij door, naar de volgende tafel.
Slide 18 - Diapositive
Vertel aan elkaar over:
(2 x 30 sec. per onderwerp, na elk onderwerp wisselen)
Wat je leuk vindt om met een vriend/vriendin te doen
Hoe jij je vrienden hebt leren kennen
Wat je niet vind horen binnen een vriendschap
Waarom een vriendschap belangrijk voor jou is
Slide 19 - Diapositive
Nabespreking
Wat ben je te weten gekomen over elkaar?
Wat heeft je verrast?
Welke overeenkomsten waren hetzelfde?
Slide 20 - Diapositive
Vriendschap-ganzenbordspel
Gooi de dobbelsteen
Als je op een plaatje komt zoek pak je een kaartje van de stapel en beantwoord je de vraag
Kom je op een vraagteken dan mag iemand uit je team zelf een vraag bedenken
Slide 21 - Diapositive
Slide 22 - Vidéo
Heldere communicatie
Thema 2
Slide 23 - Diapositive
Les 1: Luisteren met aandacht
Voorlezen introductie blz. 45 uit de map van leefstijl.
Slide 24 - Diapositive
1 minuut luisteren
Leg je hoofd op tafel. Luister 1 minuut naar alle geluiden.
Na deze minuut blijf je stil, je schrijft op wat je gehoord hebt.
Slide 25 - Diapositive
Wat heb jij allemaal gehoord?
Slide 26 - Carte mentale
Nabespreking
Hoe komt het dat we niet allemaal hetzelfde horen?
We hebben allemaal gedachtes
We zijn verschillend
Je bent afgeleid
Slide 27 - Diapositive
Wat betekenen deze emoticons?
Slide 28 - Question ouverte
Nabespreking
Hoe komt het dat we verschillende antwoorden hebben?
Wat is het nadeel van emoticons gebruiken?
Wat is het voordeel van emoticons gebruiken?
Slide 29 - Diapositive
Verhaal doorvertellen
Vier leerlingen luisteren naar een verhaal
De eerste leerling hoort verhaal van de juf
De volgende leerling hoort het verhaal van de eerste leerling
Tot alle vier de leerlingen zijn geweest
De laatste leerling vertelt het verhaal aan de klas