vwo 3 wk 12 les 3 betoog schrijven

Lesdoelen
Aan het eind van de lessenserie kun je: 
een betoog schrijven aan de hand van een vooraf ingevuld bouwplan met een inleiding, een middenstuk en een slot. 
1 / 16
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 3

Cette leçon contient 16 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 30 min

Éléments de cette leçon

Lesdoelen
Aan het eind van de lessenserie kun je: 
een betoog schrijven aan de hand van een vooraf ingevuld bouwplan met een inleiding, een middenstuk en een slot. 

Slide 1 - Diapositive

Lesdoelen
  • Je krijgt handvatten voor het uitwerken van alle drie de tekstdelen van een betoog.
  • Je leert je schriftelijk begrijpelijk uit te drukken.
  • Je houdt je aan de regels voor spelling & grammatica. 

Slide 2 - Diapositive

Standpunt 
Een standpunt is je mening over een bepaald onderwerp. 

Een standpunt formuleer je altijd als een hele zin en niet als een vraag. 

Slide 3 - Diapositive

Betoog schrijven

Slide 4 - Diapositive

Argumenten
Met argumenten ondersteun je je standpunt.

 
Feitelijke (objectieve) argumenten kun je controleren op waarheid. Deze zijn het sterkst. 

Bij waarderende (subjectieve) argumenten kun je van mening verschillen. Daarom kun je een waarderend argument beter onderbouwen met een feitelijk argument.

Slide 5 - Diapositive

Tegenargumenten en weerleggingen
Een goede schrijver bedenkt wat iemand tegen zijn standpunt en argumenten in kan brengen. 

Met weerleggingen toont hij aan dat de tegenargumenten niet kloppen. 

Slide 6 - Diapositive

Stappen bij het schrijven
  1. OW bepalen + informatie zoeken
  2. Standpunt en argumenten in argumentatieschema invullen
  3. leespubliek/doelgroep vaststellen 
  4. bouwplan invullen
  5. 1e versie schrijven
  6. laten beoordelen
  7. 2e (= definitieve) versie schrijven

Slide 7 - Diapositive

Opbouw betoog
inleiding
. ow
. pakkend schrijven
. stp (laatste zin inleiding)
kern
. argument
. tegenarg. + weerlegging
slot 
. samenvatting belangrijkste arg.
. conclusie / herhaling stp.

Slide 8 - Diapositive

Inleiding schrijven
  • onderwerp noemen
  • pakkend schrijven
  • eindigen met standpunt 

Slide 9 - Diapositive

Kern schrijven
  • Elk nieuw argument in een nieuwe alinea.
  • Signaalwoorden! 
  • Tegenargument + weerlegging

Slide 10 - Diapositive

Alinea schrijven
  • Signaalwoord + argument in een zin (= kernzin)
  • Toelichting argument
  • Voorbeeld bij het argument 

Slide 11 - Diapositive

Voorbeeld
(stp in inleiding: fysieke lessen zijn effectiever dan online lessen)

Allereerst ontstaat er meer interactie in een fysieke les. De docent kan makkelijker reageren op wat hij ziet. Wanneer een leerling geen boeken op tafel heeft liggen ziet een docent dat meteen en kan er wat van zeggen.

Daarnaast .......................................................

Etc. 

Slide 12 - Diapositive

Voorbeeld slot
Tijdens fysieke lessen is er meer interactie en kan er beter (non-verbaal) gecommuniceerd worden. Het is dus duidelijk dat fysieke lessen effectiever zijn dan online lessen.

Slide 13 - Diapositive

Slot schrijven
  • Herhalen / samenvatten belangrijkste argumenten
  • Signaalwoord: dus
  • Herhaling standpunt. 

Slide 14 - Diapositive

Weektaak
Voor ma 29 maart af:
bronnen
inleiding 
commentaar van klasgenoot op je 1e alinea en de herschreven versie van je 1e alinea 


Slide 15 - Diapositive

Aan het werk
  • Voor donderdag 25 maart moet  af zijn:
  • inleiding: alinea 1

Slide 16 - Diapositive