Betoog - les 9

do. 24 juni
  • Algemene feedback superbetogen
  • Citeren
  • Beoordelingsmodel gpw betoog
  • Logistiek rondom gpw betoog
  • Beoordelingsmodel SE duo-interview
  • Lezen in je leesboek 
1 / 23
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 4

Cette leçon contient 23 diapositives, avec diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

do. 24 juni
  • Algemene feedback superbetogen
  • Citeren
  • Beoordelingsmodel gpw betoog
  • Logistiek rondom gpw betoog
  • Beoordelingsmodel SE duo-interview
  • Lezen in je leesboek 

Slide 1 - Diapositive

Lesdoel
Aan het einde van deze les weet je precies wat er van je verwacht wordt bij het gpw schrijfvaardigheid betoog en bij het SE duo-presentatie boek 4.

Slide 2 - Diapositive

Let op!
Je mag niets meenemen naar de toets. Je kunt wel als oefening een bouwplan maken maar dit mag niet mee naar de toets.
Het citaat moet uit de teksten komen. Je mag wel nadenken vooraf over argumenten en die gebruiken, maar je mag geen beweringen doen zonder bronvermelding. Dus als je een goed argument vindt, moet je ook de bron uit je hoofd leren!

Slide 3 - Diapositive

Slide 4 - Diapositive

Structuur van een betoog:

inleiding
  • aandachttrekker
  • introductie onderwerp 
  • standpunt
middenstuk/ kern
  • 2 argumenten voor + onderbouwing
  • 1 argument tegen + weerlegging
slot
  • samenvatting
  • conclusie = herhalen standpunt
  • uitsmijter

Slide 5 - Diapositive

Maak je argumenten SEXI!


  • State
  • Explain
  • Illustrate

  • Waarom is je argument waar en belangrijk?

  • Geef voorbeelden!


Slide 6 - Diapositive

Veel voorkomende feedback superbetogen
Inleiding:
  • Zorg dat je aandachttrekker écht aantrekkelijk is: gebruik de actualiteit, de geschiedenis, een anekdote of het belang voor de lezer. 
  • Zorg dat de introductie van je onderwerp uitgebreid genoeg is.
  • Zorg dat je standpunt enkelvoudig is.

Slide 7 - Diapositive

Veel voorkomende feedback superbetogen
Middenstuk:
  • Zorg dat je de redenering afmaakt door een voorbeeld of uitleg te geven en daarna weer terug te komen bij je argument.
  • Zorg dat het opgenomen citaat je argument ondersteunt.
  • Zorg dat je op de juiste manier citeert.
  • Beperk de onderbouwing van het tegenargument tot het hoogstnoodzakelijke
  • Zorg dat de weerlegging inhoudelijk verschilt van je argumenten voor. Je kunt je weerlegging als een soort 3e argument voor zien.

Slide 8 - Diapositive

Citeren
  • Citaat = letterlijke weergave van tekst van iemand anders, bijvoorbeeld een uitspraak.
  • Het citaat staat altijd tussen aanhalingstekens.
  • Verder vermeld je:
  • - auteur (alleen achternaam) --> WIE?
  • - bron (naam krant, tijdschrift, website) --> WAAR?
  • - datum (datum of jaartal van publicatie of datum van raadpleging) -->  WANNEER?
                                                              DE 3 W'S

Slide 9 - Diapositive

Voorbeeld 1
Ten eerste moeten mobieltjes in de klas verboden worden omdat het slecht is voor de concentratie van leerlingen. "Meer dan de helft van de scholen zegt dat leerlingen zich door de smartphone minder goed kunnen concentreren en dat ze niet opletten omdat ze met hun smartphone bezig zijn", aldus Verkuil (NOS, 2011).


Zie je de 3 W's?

Slide 10 - Diapositive

Voorbeeld 1
Ten eerste moeten mobieltjes in de klas verboden worden omdat het slecht is voor de concentratie van leerlingen. "Meer dan de helft van de scholen zegt dat leerlingen zich door de smartphone minder goed kunnen concentreren en dat ze niet opletten omdat ze met hun smartphone bezig zijn", aldus Verkuil (NOS, 2011).


Zie je de 3 W's?

Slide 11 - Diapositive

Voorbeeld 2
Ten eerste moeten mobieltjes in de klas verboden worden omdat het slecht is voor de concentratie van leerlingen. Researchredacteur Verkuil van de NOS constateerde in 2011 het volgende: "Meer dan de helft van de scholen zegt dat leerlingen zich door de smartphone minder goed kunnen concentreren en dat ze niet opletten omdat ze met hun smartphone bezig zijn."


Zie je de 3 W's?

Slide 12 - Diapositive

Voorbeeld 2
Ten eerste moeten mobieltjes in de klas verboden worden omdat het slecht is voor de concentratie van leerlingen. Researchredacteur Verkuil van de NOS constateerde in 2011 het volgende: "Meer dan de helft van de scholen zegt dat leerlingen zich door de smartphone minder goed kunnen concentreren en dat ze niet opletten omdat ze met hun smartphone bezig zijn."


Zie je de 3 W's?

Slide 13 - Diapositive

Veel voorkomende feedback superbetogen
Slot:
  • Zorg dat de stelling in de inleiding en in het slot inhoudelijk hetzelfde zijn. De formulering mag wel verschillen.
  • Neem in je samenvatting de argumenten voor en de weerlegging op.
  • Maak je verhaal rond: kom bijvoorbeeld in de uitsmijter terug op je aandachttrekker.

Slide 14 - Diapositive

Veel voorkomende feedback superbetogen
Algemeen:
  • Zorg voor variatie in woordkeuze. Voorkom bijvoorbeeld dat je meer dan twee keer achterelkaar hetzelfde signaalwoord gebruikt.
  • Gebruik alleen woorden waar je zelf de betekenis van kent.
  • Lees je tekst minstens twee keer zorgvuldig na. Ook geoefende en getalenteerde schrijvers maken (slordigheids)fouten in zinsbouw en spelling.

Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Diapositive

GPW betoog schrijven
  • ma. 28 juni - 2 shifts:
  • 10.30 - 12.30 (lok.124-126) óf 
  • 13.00 - 15.00 (lok.124-126-stud)
  • 1e shift in quarantaine tot 13.00 uur, óók als je bv. om 11 uur klaar bent.
  • in quarantaine (lok.123-125) = geen telefoon en geen computer
  • Zorg voor offline leer-/ leeswerk!
  • Als je je betoog geprint hebt en voorzien hebt van het aantal woorden en je handtekening, ben je klaar, eerder niet.

Slide 17 - Diapositive

En verder
  • De computers staan in toetsstand.
  • Je logt in op het toetsaccount, een handleiding ligt klaar.
  • De achterkant van deze handleiding is je kladpapier.
  • De spellingcontrole staat aan.
  • Je kunt niet op internet.
  • Je kunt niet bij je eigen documenten. 
  • Sla je werk regelmatig op, want je werkt niet in Drive, maar in Word.
  • Je mag een bouwplan maken, maar alleen je betoog wordt beoordeeld.
  • Zorg dat je een pen en een marker bij je hebt.

Slide 18 - Diapositive

Zijn er nog vragen?

Slide 20 - Diapositive

Slide 21 - Vidéo

Slide 22 - Vidéo

Lekker lezen in de zomer:

Slide 23 - Diapositive