Ingezonden brief les 1

Drie lessen rond ingezonden brief
Les 1: dinsdag 25 mei
Samen kijken naar ingezonden brieven, feedbackpunten formuleren, schrijfplan bekijken en artikel kiezen.

Les 2: donderdag 27 mei
Zelf een ingezonden brief schrijven op basis van je schrijfplan.

Les 3: maandag 31 mei of dinsdag 1 juni
In groepjes feedback geven op elkaars brieven en 2e versie maken.

1 / 19
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 19 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Drie lessen rond ingezonden brief
Les 1: dinsdag 25 mei
Samen kijken naar ingezonden brieven, feedbackpunten formuleren, schrijfplan bekijken en artikel kiezen.

Les 2: donderdag 27 mei
Zelf een ingezonden brief schrijven op basis van je schrijfplan.

Les 3: maandag 31 mei of dinsdag 1 juni
In groepjes feedback geven op elkaars brieven en 2e versie maken.

Slide 1 - Diapositive

Dinsdag 25 mei
Lesdoelen: 
  • Je weet welke onderdelen een ingezonden brief heeft.
  • Je herkent de kenmerken van een goede ingezonden brief.
  • Je weet hoe je een schrijfplan kan maken.
  • Je kan je eigen mening formuleren en onderbouwen. 
Onderdelen van deze les:
  • Samen kijken naar een aantal ingezonden brieven.
  • Kenmerken bepalen voor een goede ingezonden brief.
  • Uitleg over het schrijfplan.
  • Een artikel kiezen waar je jouw brief over wilt schrijven.
  • Huiswerk en terugkijken op de les.






Slide 2 - Diapositive

Slide 3 - Diapositive

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Diapositive

Slide 6 - Diapositive

Je hebt 4 brieven gezien.
Wat vond je sterke punten?

Slide 7 - Carte mentale

Ingezonden brief
Je schrijft minimaal drie alinea's (meer mag natuurlijk ook): een inleiding, een middenstuk en een slot. Boven de brief maak je een korte titel, onder de brief zet je je naam en woonplaats. 

Slide 8 - Diapositive

De inleiding

De inleiding trekt de aandacht van de lezer en introduceert het onderwerp van de brief: wat is de aanleiding? En wat is jouw mening hierover? 

Slide 9 - Diapositive

Wat is een goede manier om de aandacht
van de lezer te trekken?

Slide 10 - Carte mentale

Het middenstuk
Je gaat in op wat je in de inleiding hebt genoemd. Geef minimaal twee argumenten voor jouw standpunt. Je kunt daarbij ook de argumenten noemen in het artikel waar je op reageert en vertellen waarom die volgens jou niet goed zijn. 


Slide 11 - Diapositive

Het slot
Het slot van de ingezonden brief bevat een pakkende afsluiting. Je kunt bijvoorbeeld nog een keer krachtig je mening herhalen. 

Slide 12 - Diapositive

Wat maakt het slot
volgens jou goed?

Slide 13 - Carte mentale

Taalverzorging
  • Je schrijft de brief zonder taal- en spelfouten en gebruikt de juiste leestekens.
  • Formulering:  zorg voor variatie in het woordgebruik.
  • Pas je toon aan bij het medium en publiek dat je kiest. 
  • Gebruik signaalwoorden en verwijswoorden correct.
  • Zorg dat iedere alinea een duidelijk herkenbare kernzin heeft.
  • Je verwoordt je mening en argumenten op een persoonlijke manier. 


Slide 14 - Diapositive

Schrijfplan

Slide 15 - Diapositive

Formuleer je standpunt
Middelbare scholen mogen weer helemaal open
Middelbare scholen mogen vanaf 31 mei weer alle leerlingen tegelijkertijd naar de les laten komen. Het kabinet heeft besloten dat de verplichting om anderhalve meter afstand tot elkaar te houden, wordt losgelaten op de scholen.  Aan de heropening zit wel een belangrijke voorwaarde verbonden: leerlingen moeten zich thuis twee keer per week testen. Het kabinet belooft dat alle middelbare scholen op maandag 31 mei voldoende zelftesten in huis hebben voor hun personeel en leerlingen.
Op school moeten leerlingen nog wel anderhalve meter afstand houden van hun onderwijzer. Ook moeten er mondkapjes gedragen worden op de gangen, net zoals nu al moet. De eerste week is het nog niet verplicht om alle leerlingen weer tegelijkertijd naar de les te laten komen, maar vanaf maandag 7 juni moeten alle scholen volledig open.

Slide 16 - Diapositive

Bedenk zoveel mogelijk argumenten bij je standpunt
Middelbare scholen mogen weer helemaal open
Middelbare scholen mogen vanaf 31 mei weer alle leerlingen tegelijkertijd naar de les laten komen. Het kabinet heeft besloten dat de verplichting om anderhalve meter afstand tot elkaar te houden, wordt losgelaten op de scholen.  Aan de heropening zit wel een belangrijke voorwaarde verbonden: leerlingen moeten zich thuis twee keer per week testen. Het kabinet belooft dat alle middelbare scholen op maandag 31 mei voldoende zelftesten in huis hebben voor hun personeel en leerlingen.
Op school moeten leerlingen nog wel anderhalve meter afstand houden van hun onderwijzer. Ook moeten er mondkapjes gedragen worden op de gangen, net zoals nu al moet. De eerste week is het nog niet verplicht om alle leerlingen weer tegelijkertijd naar de les te laten komen, maar vanaf maandag 7 juni moeten alle scholen volledig open.

Slide 17 - Diapositive

Kies een artikel
Via Padlet kun je kiezen uit vijf verschillende artikelen. Je mag eventueel ook zelf een artikel zoeken in een kwaliteitskrant (Trouw, Volkskrant, NRC).
Kies een artikel dat je aanspreekt en waar je goed een mening en argumenten bij kan bedenken.
Het schrijfplan staat ook op Padlet. 

Slide 18 - Diapositive

Huiswerk voor donderdag
  • Lees (nog eens) goed het artikel dat je heb uitgekozen. Zoek eventueel extra informatie over het onderwerp. 
  • Maak een schrijfplan met behulp van het formulier.
  • Neem het artikel en het schrijfplan donderdag mee naar de les, dan gaan we een ingezonden brief schrijven. 

Slide 19 - Diapositive