Les 2 - Consumentenonderzoek

Les 2 - Consumentenonderzoek
1 / 20
suivant
Slide 1: Diapositive
VoedingMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 20 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Les 2 - Consumentenonderzoek

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Weekplanning
Week 1: Consumentenonderzoek, doelgroep en vraagstelling
Week 2: Afname van een consumentenonderzoek
Week 3: Verwerken van een consumentenonderzoek
Week 4: Consumentenonderzoek - organoleptische keuring
Week 5: Marketingmix
Week 6: Betrouwbaarheid van resultaten
Week 7: Herhaling

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Beoordeling consumentenonderzoek


De training: gedurende de gehele periode worden drie opdrachten gemaakt, deze worden beoordeeld (onvoldoende, voldoende of goed)

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Jij:
  • Kunt consumentenonderzoeken met elkaar vergelijken
  • Kunt punten benoemen die belangrijk zijn bij het afnemen van een
    consumentenonderzoek 
  • Kunt een consumentenonderzoek beoordelen en verbeteren
  • Kunt een consumentenonderzoek uitvoeren

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welk soort vragen zijn er allemaal?

Slide 5 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Soort vragen
Open vragen
Gesloten vragen
  • Meerkeuze vragen
  • Ja-nee vragen
  • Schaalvragen 
  • Likert-schaal vragen
  • Matrixvragen
Demografische vragen

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waar moet je aan denken bij het opstellen van een enquête?

Slide 7 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Enquête
  • Logische opbouw & boeiend
  • Stel geen suggestieve vragen maar neutrale vraagstelling (objectief);
  • Geen aannemens; 
  • Ben zo specifiek en concreet mogelijk;
  • Stel geen twee vragen in één vraag;
  • Maak de enquête niet te lang -> houd de respondent wakker;
  • 'Need to know' en geen 'nice to know' ;
  • Niet te vaak om toelichting vragen.
  • Voorkom moeilijk taalgebruik
  • Beperk open vragen (verwerking hiervan kost veel tijd)
Voorkom fouten: doe een proef- enquête,

Slide 8 - Diapositive

  • Vragen die bij elkaar horen, horen bij elkaar te staan (logisch)
  • De volgorde moet zo zijn, dat het geen irritatie opwekt bij de respondent (trechtertechniek / Funneling)
  • De gestelde vragen moeten binnen het kader van de probleemstelling strikt noodzakelijk zijn (need to know). Het opnemen van (nice to know) is het verkeerde uitgangspunt.

Vormgeving enquête
  • Titel
  • Inleiding (waarom deze enquête? en instructie van de enquête)
  • In een trechter vorm vragen stellen: Eerst algemene vragen,  -> specifiek vragen
  • Gevoelige vragen aan het einde
  • Achtergrondvragen als allerlaatste (geslacht, leeftijd etc.)
  • Ruimte voor opmerkingen en/of suggesties van de respondent
  • Ten slotte: Bedank de respondent

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Veelgemaakte fouten
  • Niet aan de analyse denken, voordat aan de enquête gestart wordt;
  • Slechte vraagstelling;
  • Spelfouten;
  • Geen optie: NVT of anders namelijk:.....;
  • Onduidelijke vragen of schaalindeling;

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Checklist enquête
Op de ELO staat een kleine checklist/handleiding voor het maken van een enquête, deze kan je gebruiken bij het maken/verbeteren van je enquête.

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Proefenquête
Om te kijken of de enquête duidelijk is kan je een aantal proefenquêtes afnemen waarbij je om feedback vraagt:

  • Zijn de vragen duidelijk gesteld?
  • Zijn de antwoorden compleet en duidelijk?
  • Is de volgorde van vragen juist? 
  • Is de instructie van de enquête duidelijk?

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Is de volgende vraag een goede vraag?

Wat vind je van het uiterlijk en de smaak van dit product?

Slide 13 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe kan je de volgende open vraag verbeteren?
Wat is uw leeftijd?

Slide 14 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe kan je de volgende vraag verbeteren?

Slide 16 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Voor de ene respondent heeft 'vaak' een andere betekenis dan voor een andere.  Ik vind 2 keer per week misschien vaak, terwijl jij 4 keer per week vaak vindt. Specificeer daarom de antwoorden waar mogelijk.

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
Op de ELO staan 2 voorbeelden van uitgevoerde enquêtes, vergelijk deze met elkaar:

  • Geef aan welke jou voorkeur heeft, en waarom
  • Geef van 1 enquête  3 punten aan welke je zou verbeteren, en hoe jij het zou formuleren

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
Praktijkopdracht 1 : Verbeteren en uitvoeren
Ga naar de ELO en bekijk praktijkopdracht 1
Ga aan de slag met de onderdelen die zijn
aangegeven voor deze week: 
  • Verbeter je eigen enquête
  • Voer de praktijkopdracht uit
  • Bewaar je gegevens goed!
  • Tip: Bekijk de checklist enquête op de ELO

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Jij:
  • Kunt consumentenonderzoeken met elkaar vergelijken
  • Kunt punten benoemen die belangrijk zijn bij het afnemen van een
    consumentenonderzoek 
  • Kunt een consumentenonderzoek beoordelen en verbeteren
  • Kunt een consumentenonderzoek uitvoeren

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions