Les 4: leerdoel 1. S1+S2+S3 herhaling

Wereld
Hoofdstuk 2: Grieken en Romeinen
1 / 37
suivant
Slide 1: Diapositive
GeschiedenisMiddelbare schoolmavoLeerjaar 1

Cette leçon contient 37 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

Éléments de cette leçon

Wereld
Hoofdstuk 2: Grieken en Romeinen

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tijdvak 2: Grieken en Romeinen
3000 V.C. tot 500 N.C.

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekst

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leg in je eigen woorden uit wat democratie is.

Slide 7 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe zag democratie er in Athene uit?

Slide 8 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een voorbeeld van Romeinse bouwkunst?
A
B
C

Slide 9 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een voorbeeld van Romeinse bouwkunst?
A
B
C

Slide 10 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een voorbeeld van Griekse bouwkunst?
A
B

Slide 11 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is het verschil tussen wetenschap en filosofie?

Slide 12 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

H1: Ik kan uitleggen waarom Griekenland bestond uit verschillende stadstaten.
S1: Je kunt uitleggen wat democratie is en hoe dit er in Athene uitzag.
S2: Je kunt voorbeelden van de Griekse en Romeinse bouwkunst noemen.
S3: Je kunt het verschil tussen filosofie en wetenschap beschrijven. 

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Verder:
1) leerdoelen:
Extra informatie opschrijven in je schrift. Simon om uitleg vragen over leerdoelen die je lastig vindt. Goaley invullen. Leerdoelen oefenen/leren.
S1: Je kunt uitleggen wat democratie is en hoe dit er in Athene uitzag.
S2: Je kunt voorbeelden van de Griekse en Romeinse bouwkunst noemen.
S3: Je kunt het verschil tussen filosofie en wetenschap beschrijven. 

2) Methode
2. Grieken en Romeinen
2.2 de Oude Grieken

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De Griekse wereld
Stadstaten



Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H1: Ik kan uitleggen waarom Griekenland bestond uit verschillende stadstaten.
S3: Je kunt het verschil tussen filosofie en wetenschap beschrijven.

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Griekse filosofie 

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 18 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Filosofie
In het oude Griekenland ontstond er een nieuwe denkwijze: filosofie. 

Filosofen hielden zich bezig met denkvragen, het verlangen naar wijsheid en praten over levensvragen. 


Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Socrates (470-399 v.C)
Wat is een goed leven?

Streven naar zelfkennis 
door stellen van vragen

'Socrates op sneakers'

Ter dood veroordeeld 


Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Plato (427-347 v.C)
Leerling van Socrates

Ideeënleer

'Het lichaam is de kerker van de ziel'



Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Schrijf in je eigen woorden op wat filosofie is.

Slide 22 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Wetenschap
De Grieken hadden veel met wetenschap. De Griek Archimedes zag de waterpeil van het bad stijgen al hij er inging en dalen als hij uit bad stapte. Archimedes was blij en riep eureka. 

De Grieken wilde van alles weten, hoe was de aarde ontstaan, bewogen dingen of leek dat maar. Soms klopte de theorieën.

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wetenschap in Griekenland
Geneeskunde  (Hippocrates, ede)
Wiskunde (Pythagoras)
Sterrenkunde (Aristoteles)
Natuurkunde (Archimedes)
Historie (Herodotos)

Wetenschap = antwoorden zoeken en geven op vragen. 


Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H1: Ik kan uitleggen waarom Griekenland bestond uit verschillende stadstaten.
S3: Je kunt het verschil tussen filosofie en wetenschap beschrijven.

- Filosofie gaat over het nadenken over de wereld, terwijl wetenschap zich richt op het verklaren en onderzoeken van specifieke dingen in de natuur.

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Verder:
Tijd voor geschiedenis
Hoofdstuk 2: Grieken en Romeinen
2.2 De oude Grieken
Alle opdrachten

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het bestuur in Griekenland
Stadstaten

Steden in Griekenland zelfstandig = Stadstaat
- Eigen leger
- Eigen regering
- Eigen afspraken en regels
Bv: Sparta en Athene

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het bestuur van de stadstaat
      Inleiding: 4 manieren van besturen
       Elke stadstaat zijn eigen bestuur (onafhankelijk)
        4 manieren:
  •    Monarchie
  •    Aristocratie
  •    Tirannie
  •    Democratie

Slide 29 - Diapositive

Werkvorm: introductie bestuursvormen dmv personalisatie van de bestuursvormen
Het bestuur van de stadstaat
      Bestuurders en onderdanen

  •  Grieken praatten graag over politiek in stoa's
  •  Politiek komt van Polis

  •         Ander woord voor stadstaat


Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het bestuur van de stadstaat
     Democratie in Athene

     Democratie
  • Macht in handen van de burgers
  • Zij beslissen


Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Democratie in Athene
- 40 x per jaar een volksvergadering. Tijdens de vergadering werd er gesproken en gestemd over wetten over de stadstaat.
- Bijvoorbeeld: oorlog, vrede, geld en ambtenaren. 

  • Alleen deze mannen mochten stemmen. 
  • Athene was een directe democratie.  De burgers stemden zelf. 

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H1: Ik kan uitleggen waarom Griekenland bestond uit verschillende stadstaten.
S1: Je kunt uitleggen wat democratie is en hoe dit er in Athene uitzag.
- Democratie is dat inwoners zelf het land mogen besturen en mogen stemmen. 
- In Athene werd dit gedaan door volksvergaderingen te houden. Daarin zaten alleen Atheense mannen die regels en wetten mochten bepalen door te stemmen.

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 34 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

H1: Ik kan uitleggen waarom Griekenland bestond uit verschillende stadstaten.
S2: Je kunt voorbeelden van de Griekse en Romeinse bouwkunst noemen.

Romeinse bouwkunst: boogconstructies, koepels en gewelven.


Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H1: Ik kan uitleggen waarom Griekenland bestond uit verschillende stadstaten.
S2: Je kunt voorbeelden van de Griekse en Romeinse bouwkunst noemen.

Griekse bouwkunst: gebruik van zuilen. 

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht: Poster Oude Griekenland
Maak (in tweetallen) een kleine poster met zoveel mogelijk feitjes over het Oude Griekenland.

Wat kun je bijvoorbeeld vinden over de steden? Handelen? Bevolking? Politiek? Leger? Wetten? Leven?

Lever de poster de volgende les in bij je docent.

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions