24-25 Cursus voedselveilig produceren - les 1

Basis HACCP - week 1
Periode B
1 / 25
suivant
Slide 1: Diapositive
Voedselveilig producerenMBOStudiejaar 1-3

Cette leçon contient 25 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 120 min

Éléments de cette leçon

Basis HACCP - week 1
Periode B

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Weekplanning
Les 1: Wat is HACCP, uitleg over de 4 gevaren.
Les 2: Basisvoorwaardenprogramma
Les 3: Kans en effect
Les 4: Beslisboom PRP, OPRP en CCP 
Les 5: Casus
Les 6: Casus


Slide 2 - Diapositive

De komende periode ga je een HACCP Risicoanalyse maken.
Door het maken van de opdrachten kun jij aan het einde van de lessenreeks een risicoanalyse opstellen
Na het einde van de lessenreeks heb jij de risicoanalyse af. Deze lessenreeks wordt afgesloten met een Casus.
Hoe sluit je dit vak af?
Door het maken van de opdrachten kun jij aan het einde van de lessenreeks een risicoanalyse opstellen
Na het einde van de lessenreeks heb jij de risicoanalyse af. 

Deze lessenreeks wordt afgesloten met een casus.

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen:
Jij:
  • Weet wat een HACCP plan is en wat de achtergrond hiervan is.
  • Waar de verordeningen  178/2002 en riskplaza voor gebruikt worden.
  • Kunt alle 4 gevaren toepassen op de materialen en processen.

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weet jij nog van HACCP?

Slide 5 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions









Hazard
Analysis
Critical
Controle
Points

Gevaren
Analyseren op 
Kritieke
Beheersen
Punten
HACCP

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Achtergrond HACCP
  • Sinds 1995 in de Warenwet
  • Veiligheid ten top!   
  • Wet op productaansprakelijkheid   
  • Streven naar verlagen kwaliteitskosten   
  • Moreel besef, MVO

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weet je van HACCP?
– Wat is HACCP, heel algemeen gezegd?
– Hoe wordt een HACCP opgezet?
– Wat betekent HACCP voor de manier van werken?

Slide 8 - Diapositive

een gevaren analyse van de kritieke beheerspunten.

Om de voedselveiligheid te borgen.

De opzet gebeurt a.d.v. 9 stappen. waarbij de stappen 5 tot en met 9 het belangrijkste zijn. de risicoanalyse van de gevaren.

het streven naar het verlagen van de kwaliteitskosten. en meer structuur in het werk. gericht op voedselveiligheid.

Wetgeving
Verordening (EG) nr. 178/2002 van het Europees Parlement en de Raad van 28 januari 2002 tot vaststelling van de algemene beginselen en voorschriften van de levensmiddelenwetgeving, tot oprichting van een Europese Autoriteit voor voedselveiligheid en tot vaststelling van procedures voor voedselveiligheidsaangelegenheden

Slide 9 - Diapositive

laat de studenten de link aanklikken een eens kijken wat er in deze wetgeving te vinden is.
HACCP in 9 stappen
1: Visie en HACCP team (stap 1) 
2: scholing & bijscholing (stap 2)
3: Productonderzoek (stap 3) 
4: Procesonderzoek (stap 4) 
5,6: Gevarenanalyse en risico-inschatting (stap 5 en stap 6)
7: CCP's inschatten (stap 7), 
8,9: Regelkring & beheersplan (stap 8 + 9)

Slide 10 - Diapositive

HACCP is berust op de codex alimentarius:
http://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/food-safety/areas-of-work/building-national-capacity-in-food-safety/hazard-analysis-and-critical-control-points-haccp-systems



HACCP certificaat.
  • Per 1 januari 2020 worden er geen nieuwe certificaten meer uitgegeven. Op 1 januari 2021 stopt het HACCP certificatieschema met bestaan.
Waarom dan toch dit vak?
  • Er bestaan al meerdere internationale erkende standaarden die de HACCP principes hanteren. IFS, BRC, FSSC22000

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 12 - Diapositive

inleiding over wat de gevaren zijn.
Welke 4 gevaren groepen ken je ?

Slide 13 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Soorten gevaren
  • Chemische gevaren
  • Fysische gevaren
  • Microbiologische gevaren
  • Allergenen

Ongedierte valt, afhankelijk van het bedrijf,
Onder verschillende categorieën (MB of Fysisch)

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Fysische gevaren
Voorbeelden van fysische gevaren:
  • Metaal (slijtage apparatuur)
  • Glas
  • Hout
  • Gereedschap
  • Plastic
  • Etc. 

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe zou je fysische gevaren kunnen beheersen?

Slide 16 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Beheersmaatregelen Fysische gevaren
  • Zeven
  • Metaaldetectoren
  • Magneten
  • Glasinspectie
  • Hygiëne, orde en netheid regels
  • Etc.  

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Chemische gevaren
  • Resten reinigingsmiddelen
  • Smeermiddelen
  •  Mycotoxines (schimmelgifstoffen)
  • Resten bestrijdingsmiddelen
  • Antibiotica
  • Overige contaminanten zoals zware metalen, PAK`s etc.

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Microbiologische gevaren
  • Bacteriën 
  • Gisten
  • Schimmels
  • Virussen 

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Allergenen
Eiwitten die allergische reacties opwekken

  • Voedselallergenen
  • Inhalatieallergenen
  • Contactallergenen


Slide 20 - Diapositive

Voedselallergenen:  zij komen het lichaam binnen via eten.
Men kan allergisch zijn voor veel verschillende eiwitten in het voedsel. Hiervan zijn 14 vastgestelde allergenen die het meest voorkomen en dus altijd dikgedrukt of in een ander lettertype  vermeld moeten worden op het etiket. 

Inhalatieallergenen: Zij komen het lichaam binnen via inademing. Voorbeelden zijn: stuifmeelpollen of uitwerpselen van huisstofmijt.

Contactallergenen: zij komen het lichaam binnen via contact met de huid. Voorbeelden zijn: bestanddelen van cosmetica.

Waar ontstaan gevaren?

Slide 21 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag 
Neem een product naar keuze in gedachten, let op met dit product ga je deze lessenserie aan de slag:
  • Benoem van twee verschillende processtappen 4 gevaren. 
  • Benoem van twee verschillende materialen 2 gevaren. 
  • Let op deze antwoorden heb je elke week weer nodig. Zet ze in een tabel

timer
10:00

Slide 22 - Diapositive

de studenten kunnen de blanco risicoanalyse hier voor gebruiken
Leerdoelen:
Jij:
  • Weet wat een HACCP plan is en wat de achtergrond hiervan is.
  • Waar de verordeningen  178/2002 en riskplaza voor gebruikt worden.
  • Kunt alle 4 gevaren toepassen op de materialen en processen.

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat heb je geleerd over HACCP?

Slide 24 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Volgende keer:
  • Basisvoorwaarden

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions