VWO 3 les 3: De Koran

1 / 19
suivant
Slide 1: Vidéo
LevensbeschouwingMiddelbare schoolvwoLeerjaar 4

Cette leçon contient 19 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

Éléments de cette leçon

Slide 1 - Vidéo

Leerdoelen:
1. Je weet wat 'Koran' betekent en je begrijpt de eerbied van moslims voor de Koran;
2. Je kent de opbouw van de Koran;
3. Relatie van Koran met Christendom en Jodendom (overeenkomsten en verschillen)
4. Je weet wat het 'zegel der profeten' is

Slide 2 - Diapositive

Wat gaan we doen?
1. Aanwezigheidscheck
2. Even stilstaan bij Pinksteren
3. De Koran: wanneer, wat, verhouding met Christendom en Jodendom ( o.a. paar quizvragen en een video)
4. Huiswerk volgende les
5. Afsluiting

Slide 3 - Diapositive

Les over de Koran
Zie ook hoofdstuk 4.1, Bronnen van het geloof

Slide 4 - Diapositive

In welk jaar werd de Koran afgerond?
A
320 voor Christus
B
644
C
1053
D
1622

Slide 5 - Quiz

Wat betekent het woord 'Koran'?
A
Boek
B
Oplezing
C
Voordracht
D
Opstel

Slide 6 - Quiz

Ontstaan van de Koran
  1. Mohammed zorgde ervoor dat alle woorden die hij ontving van Engel Gabriel op werden geschreven. 
  2. Abu Bakr verzamelde alle teksten. Hij luisterde ook naar hen die verzen uit hun hoofd hadden geleerd.
  3. Nadat Abu Bakr stierf voltooide kalief Omar de Koran in 644. De huidige Koran verschilt niet veel van deze Koran.
  4. Koran is in Arabisch. Soennieten vinden vertaling niet OK.

Slide 7 - Diapositive

Opbouw van de Koran:
1. Inleiding
2. 113  andere hoofdstukken, gerangschikt op lengte
3. Mekkaanse hoofdstukken: (over Mekka, de afgodendienst, sociaal onrecht)
4. Medinische hoofdstukken (over rol Mohammed als leider)
De Medinische en Mekkaanse hoofdstukken staan dus door elkaar.

Slide 8 - Diapositive

Slide 9 - Vidéo

Verschillend begrip van Koran
  • Sommige moslims vinden dat ze de Arabische  tekst letterlijk moeten nemen. Dat komt doordat de klank ook betekenis heeft in het arabisch.
  • Andere moslims hebben minder moeite met vertaling/uitleg naar de huidige tijd

Slide 10 - Diapositive

Koran en Tenach/Bijbel 
  • De Koran erkent sommige delen van Tenach/Bijbel
  • Sommige verhalen in beide boeken voor (met verschillen)
  • Koran: Joden en Christenen  hebben de teksten vervalst
  • Koran stelt dat zij de uiteindelijke, volmaakte openbaring is

Toch leert de Islam dat Christendom en Jodendom 'Godsdiensten van het boek' zijn. (Monotheïstisch, misleid)

Slide 11 - Diapositive

Wie was volgens de Koran de zoon die Ibrahim bijna offerde?
A
Izaak
B
Jezus
C
Jozef
D
Ismaël

Slide 12 - Quiz

Waarover zijn joden, christenen en moslims het eens?
A
De Bijbel is helemaal een betrouwbaar boek
B
Jezus is de zoon van God
C
Ibrahim / Abraham had een verbond met God
D
Jezus zal terugkomen en alle mensen oordelen

Slide 13 - Quiz

Verschil Islam - Christendom over Jezus:



Islam zegt:
- Jezus/Isa was een profeet, maar niet de zoon van God;
- Jesus/Isa werd niet gekruisigd

Slide 14 - Diapositive

Wat is het 'zegel der profeten':
- Vroeger sloot men een brief of geschrift vaak af met een officieel lakzegel (kenmerk van de afzender)
- dat deed men als de brief af was
- zegel der profeten: Mohammed is de afsluiting van de rij profeten

Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Diapositive

Leerdoelen:
1. Je weet wat 'Koran' betekent en je begrijpt de eerbied van moslims voor de Koran;
2. Je kent de opbouw van de Koran;
3. Relatie van Koran met Christendom en Jodendom (overeenkomsten en verschillen)
4. Je weet wat het 'zegel der profeten' is

Slide 17 - Diapositive

Huiswerk:
Maken opdracht 27 uit het boek
Lezen hoofdstuk 4.2 uit het boek

Staat ook in Magister

Slide 18 - Diapositive

Tot de volgende les!

Slide 19 - Diapositive