Les 3 Praten met chatbots

Verstandig delen
Pas op voor nep
Thema 7
Les 3: Praten met chatbots als ChatGPT en My AI
1 / 26
suivant
Slide 1: Diapositive
MediawijsheidBurgerschapskunde+1Speciaal OnderwijsVoortgezet speciaal onderwijsPraktijkonderwijsBasisschoolMiddelbare schoolvmbo

Cette leçon contient 26 diapositives, avec diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 40 min

Instructions

Thema 7: Pas op voor nep
Is het echt wat ik zie?

Les 3: Praten met Chatbots als ChatGPT en My AI

Inhoud van dit thema
Dit thema gaat over wat er nep en echt is in de digitale wereld. Veel dingen in games en sociale media zijn niet wat ze lijken. Het is belangrijk om daar goed naar te kijken en over na te denken. Anders ga je dingen geloven die niet waar zijn. Of je trapt ergens in, waardoor je misschien problemen krijgt.

Wat is reclame in filmpjes van influencers en hoe kan ik dat herkennen? Klopt het wat sommige influencers zeggen, dat je rijk kunt worden met digitaal geld? Kun je het merken als je praat met een chatbot in plaats van met een echt mens?

Lessen bij dit thema
Les 1: Nepnieuws? Over online nepberichten
Les 2: Influencers en reclame
Les 3: Praten met chatbots als ChatGPT en My AI
Les 4: Rijk worden met digitaal geld

Leerdoelen van dit thema
(Ook beschikbaar als poster)
Les 3
- Ik gebruik chatbots om dingen te leren.
- Ik weet dat chatbots niet altijd de waarheid vertellen en ik op meer manieren iets kan opzoeken.
- Ik vertel geen privé-dingen of geheimen aan chatbots, omdat alle informatie die ik deel opgeslagen wordt.

Introductie voor de leerlingen
Deze les gaat over praten met chatbots zoals ChatGPT of My AI (Snapchat).

Wat is een chatbot? Wat kunnen we leren van chatbots? Zijn er ook gevaren? Hoe kun je checken of je met een mens of met een chatbot te maken hebt? En is het erg als je dat niet weet?

Tip voor de docent
Kunstmatige intelligentie is geen makkelijk onderwerp, ook niet voor docenten! De impact van de ontwikkelingen rondom AI gaan echter een dermate impact hebben dat er toch voor gekozen is er een les aan te wijden. Geef deze les alleen als je het idee hebt dat het voor de leerlingen ook echt relevant is. Je hoeft zelf als docent geen verstand te hebben van AI-chatbots. Het is wel aan te raden ter voorbereiding vast te experimenteren met de genoemde chatbots uit de les.

Instructions

Feuilles de travail

Éléments de cette leçon

Verstandig delen
Pas op voor nep
Thema 7
Les 3: Praten met chatbots als ChatGPT en My AI

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kijken
Denken
Doen

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Deze les gaat over praten met chatbots zoals ChatGPT of My AI (Snapchat). Hoe weet je of je met een mens of met een chatbot te maken hebt? 



Slide 3 - Diapositive

Link naar het filmpje van Quinn en Aaron

https://youtu.be/voKpieBs-s4

Wie kan uitleggen wat AI (kunstmatige intelligentie) is? 

Slide 4 - Diapositive

Wie kan uitleggen wat AI (kunstmatige intelligentie) is? 
Apparaten zijn zo slim dat ze zelf kunnen leren en problemen oplossen.
Wie kan uitleggen wat AI (kunstmatige intelligentie) is? 

Wie heeft wel eens een gesprek gevoerd met een chatbot als ChatGPT of My AI?

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waar heb je het dan over?

Wie kan uitleggen wat AI (kunstmatige intelligentie) is? 

Wie heeft wel eens een gesprek gevoerd met een chatbot als ChatGPT of My AI?
  • Welke vragen heb je gesteld?

Slide 6 - Diapositive

Voor de docent
De leerlingen vinden het waarschijnlijk heel lastig om AI (goed) uit te leggen. Blijf er niet te lang bij stilstaan, de juist uitleg volgt later in de les.
Zijn er ook dingen die je er niet leuk aan vindt?

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 9 - Vidéo

Bekijk samen de video van het Jeugdjournaal over leerlingen die ChatGPT gebruiken (2:54) 

https://youtu.be/tGI3UVFWi0c
Leerlingen maken werkstukken niet meer helemaal zelf, maar laten ChatGPT daarbij helpen. 
Wat vinden jullie daarvan?
  • Moet je niet gewoon zelf leren hoe je een   werkstuk maakt?

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat vinden jullie, moeten AI-chatbots verboden worden op scholen?
  • Waarom wel/niet?

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe werkt een AI-chatbot eigenlijk?
Een AI-chatbot zoals ChatGPT, My AI, Bing of Bard, kan antwoorden geven zoals een mens dat zou doen. 

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe werkt een AI-chatbot eigenlijk?
AI staat voor ‘kunstmatige intelligentie’. Een AI-programma heeft grote delen van het internet ‘gelezen’ en daarvan geleerd wat je zou kunnen antwoorden op vragen. Je zou het kunnen zien als een miljoen bibliotheken bij elkaar.

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe werkt een AI-chatbot eigenlijk?
En daarom kan een chatbot als ChatGPT, maar ook My AI (Snapchat), begrijpelijke antwoorden geven op al jouw vragen. Steeds vaker voelen mensen ook vriendschap of zelfs liefde voor een AI-chatbot, omdat die zulke menselijke antwoorden geeft en kan doen alsof hij jou begrijpt.

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe kun je slimmer worden met behulp van een chatbot?
Je kunt van alles vragen! Over de wereld, over schoolzaken, je hobby’s, huisdieren of bekende artiesten. De chatbots zijn wel zo afgesteld dat ze op bepaalde gevaarlijke dingen geen antwoord geven.

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waar moet je voorzichtig mee zijn, bij chatbots?
Pas op: de informatie die een chatbot geeft, klopt niet altijd helemaal. Soms ‘verzint’ ChatGPT gewoon antwoorden. Je moet dus altijd zelf blijven nadenken: klopt het wel wat hij zegt?

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waar moet je voorzichtig mee zijn, bij chatbots?
Je probeert dus altijd ook nog op een andere manier te zoeken naar een antwoord. Bijvoorbeeld door je vraag of zoekopdracht via een zoekmachine te checken. Zo heb je gelijk verschillende bronnen.

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ook belangrijk om te weten: alles wat jij tegen een chatbot zegt, wordt onthouden en opgeslagen door het bedrijf dat de chatbot gemaakt heeft. Daarom moet je geen privé-dingen of geheimen vertellen aan chatbots. Wat je niet hardop op straat roept, vraag je ook niet aan een chatbot.

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

In gesprek met een chatbot

Kies een van de chatbots.
Draai de spinner en stel deze vraag aan de chatbot.
Kunnen jullie zelf ook nog vragen bedenken?

Slide 21 - Diapositive

Voorbereiding
Kies een van de chatbots (zie hieronder) en maak een (gratis) account aan.

Gratis chatbots die je via het digitale schoolbord kunt gebruiken
- ChatGPT - je hebt een ChatGPT-account nodig
- Bing chat - je hebt een hotmail-account nodig
- My AI - via Snapchat, je moet een account op Snapchat hebben
- Bard - je hebt een google-account nodig

Probeer hem zelf even uit (ook via het digitale schoolbord).

Instructie
In de les demonstreer je een chatbot op het digibord. 
- Laat de leerlingen vragen bedenken en stel die om de beurt aan de chatbot.
- Mochten de leerlingen het lastig vinden om zelf vragen te bedenken, in de spinner staan verschillende suggesties voor vragen. Maak gebruik van deze vragen om de leerlingen op weg te helpen. 
- Wat voor antwoorden worden er gegeven? Kloppen de antwoorden? Hoe weten we dat eigenlijk?

Extra tip
Laat leerlingen eerst grappige vragen bedenken voor de chatbot. Bijvoorbeeld
‘Bedenk een recept met de ingrediënten ananas, mayonaise, pindakaas en
rookworst’. Laat ze daarna ‘menselijke vragen’ stellen: 'Hoe voel je je nu?’, of ‘Als
ik jou zou uitschelden, ben je dan verdrietig?’ of ‘Heb jij ook wel eens een
rotdag?’
Wat vinden jullie van de antwoorden die de chatbot geeft?

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat vinden jullie van de antwoorden die de chatbot geeft?
Kun je nog zien dat de antwoorden gegeven zijn door een niet-menselijke bot?

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat hebben we geleerd deze les?
We hebben geleerd dat je chatbots heel goed kunt gebruiken om dingen te leren of informatie te onderzoeken of om gewoon mee te kletsen.

Slide 24 - Diapositive

Bespreek
- Is dit duidelijk? 
- En als jullie nieuwe dingen uitproberen met een chatbot, vertel je daar dan ook over in de klas?
Thema 7: Pas op voor nep
Is het echt wat ik zie?
Ik weet dat chatbots niet altijd de 
waarheid vertellen en ik op meer 
manieren moet zoeken.
Ik gebruik chatbots om dingen te leren.
Ik vertel geen privé-dingen of geheimen aan chatbots, omdat dat opgeslagen wordt.

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De InternetHelden Basis

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions