Fase 2 LOB les 19 - Lesweek 22

Vak: LOB  les 19 
Fase: 2 - 2024
SLB'ers: 238ABCD
1 / 16
volgende
Slide 1: Tekstslide
WelzijnMBOStudiejaar 2

In deze les zitten 16 slides, met tekstslides.

time-iconLesduur is: 120 min

Onderdelen in deze les

Vak: LOB  les 19 
Fase: 2 - 2024
SLB'ers: 238ABCD

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan. 

Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid. 

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Programma LOB
lesweek 21
(week van 12 februari - Herhaling vorige lesweek )
 LOB
1. Welkom, AWR
2. Lesdoelen
3. Theorie: Feedback geven + feedbackformulier bespreken
4. Aan de slag: Presentaties uitvoeren/bekijken + feedback geven
5. Klassikaal nabespreken
6. LOB-portfolio controleren via It's Learning + Aftekenlijst
7. Evaluatie van de les
8. Lesdoelen check
9. Afsluiting

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoelen:
Aan het einde van de les:
- kan je een presentatie geven van maximaal 7 minuten over een andere cultuur.
- kan je feedback geven doormiddel van het feedbackformulier en de TIPTOP-feedbackmethode.




Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Theorie feedback geven
Feedback geven betekent letterlijk terugkoppeling.
Je koppelt terug wat je hoort, wat je ziet, wat je opvalt en wat je opmerkt.


Feedback is ook wel voeding (feed) geven aan de ontwikkeling van de ander.


Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

TIPTOP Feedbackmethode
Wat helpend is bij gebruiken van de TIPTOP-Feedbackmethode is weten waar je feedback op wil geven (denk aan onderwerpen etc. ).


Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

TIPTOP Feedbackmethode
Een manier van feedback geven is door de TIPTOP- Methode.
Misschien herken je dit nog van je ontwikkelgesprek :)

Het doel van de TIPTOP met methode:
Zorgen dat iedere TIP en iedere TOP ervoor zorgt dat de ander TIPTOP gaat voelen en TIPTOP gaat functioneren. Oftewel op positieve wijze bewust worden van eigen ontwikkeling en gemotiveerd raken om te groeien in je ontwikkeling.



Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

TIPTOP Feedbackmethode
In dit geval.. gaan wij aan de slag met feedback geven over de presentaties over een andere cultuur die jullie hebben voorbereid.

 Het feedbackformulier helpt jullie om over verschillende onderwerpen die in een presentatie goed naar voren moeten komen feedback te geven doormiddel van de TIPTOP-Feedbackmethode.

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Kort verwachtingen presentaties+ feedback geven
1. Presenteer maximaal 7 minuten  met je groepje aan de hele klas :) Maak er iets leuks van!  
2. Tijdens de presentatie heeft het publiek aandacht voor de presentatie. Tijdens de presentatie controleer je wat je terugziet uit het feedbackformulier. 
3. Tijdens de presentatie wordt er feedback meegeschreven door de aangewezen personen door de docent. Je geeft feedback doormiddel van feedbackformulier met de TIPTOPMETHODE feedback aan het groepje die presenteert.   

We gaan oefenen met volledig feedback geven.. dus niet alleen '' Alles ging goed''  of ''niks/geen'' , maar ook feedback waarvan we kunnen leren of mee kunnen nemen. 







Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Aan de slag Presentaties: Hoe goed ken jij andere culturen

Tijd 
Per groepje:
- Tot maximaal 7 minuten presenteren .
- +/-   3- 5 minuten feedback bespreken
Wat?
Je geeft een presentatie over de gekozen land/cultuur van maximaal 7 minuten die voldoet aan de eisen omschreven in de opdracht- onder kopje ''uitvoeren'' - Ervaren - Wat moet je doen.

Tip: Verdeel taken en maak er een mooi geheel van!

Klaar?
Dan bespreken we  na hoe het presenteren en feedback geven gegaan is.

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Nabespreken/Evalueren
Schrijf individueel zoveel mogelijk op.
Wat mag of wil je echt niet vergeten van deze les?
Denk aan bijvoorbeeld:
- wat je geleerd hebt
- wat je vaker wil doen/gebruiken

''Alles''' is geen antwoord!
Denk aan schrijven voor iemand die geen idee heeft welke les het was en wat er gebeurd is in de les!

timer
5:00

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Controleren van het LOB-portfolio
Controleer met de klas het LOB-portfolio.
Zit alles erin? :
- Voorblad
- Inhoudsopgave
- Inleiding
- De LOB-aftekenlijst
- Alle opdrachten per loopbaancompetentie (5 loopbaancompetenties als hoofdstukken met daaronder de opdrachten)

Alle opdrachten die in het LOB-portfolio moeten vindt je in It's Learning.





Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoelen check
- kan je een presentatie geven van maximaal 7 minuten over een andere cultuur.
- kan je feedback geven doormiddel van het feedbackformulier en de TIPTOP-feedbackmethode.


Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Voorbereiding voor de volgende les + huiswerk



1. Deze week is er GEEN nieuwe opdracht voor je LOB-portfolio.
Check dubbel of je LOB-portfolio tot nu klopt. In It's Learning  kun je vinden wat je tot nu toe af moet hebben per loopbaancompetentie wat al behandeld is in de les .
Op vrijdag 16 februari vóór 23:59 lever je je LOB-portfolio in voor tussentijdse feedback.



Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Fijne lesweek allemaal! 

Slide 16 - Tekstslide

Kijk even hoe ver je komt gezien de tijd. 
Ik zou ervoor kiezen om het prioriteitenlijstje te maken (overzicht) 
En dan volgende LOB les door te gaan met een weekplanning