RECENSIELES 15 APRIL

Vandaag
* Les 1: Nog wat uitleg over recensie, gelegenheid om aan recensie te werken
 
* Les 2:  leenwoorden (20 min) + werken aan recensie (20 min) of werkblad leenwoorden

1 / 23
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

In deze les zitten 23 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 70 min

Onderdelen in deze les

Vandaag
* Les 1: Nog wat uitleg over recensie, gelegenheid om aan recensie te werken
 
* Les 2:  leenwoorden (20 min) + werken aan recensie (20 min) of werkblad leenwoorden

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Hoe schrijf je een middenstuk en slot van een boekrecensie?

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je uitleggen hoe je een middenstuk schrijft van een boekrecensie met behulp van beoordelingswoorden en signaalwoorden. Je kunt een argument formuleren en een goed slot schrijven.

Slide 3 - Tekstslide

Leg de leerdoelen van de les uit en bespreek met de leerlingen wat ze al weten over het schrijven van een middenstuk en slot.
Wat weet je al over het schrijven van een middenstuk en slot van een boekrecensie?

Slide 4 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Wat is een middenstuk?
Het middenstuk bevat de argumenten waarom de recensent het boek wel of niet aanraadt. Hierbij maak je gebruik van beoordelingswoorden en signaalwoorden.

Slide 5 - Tekstslide

Leg uit wat een middenstuk is en wat de functie hiervan is in een boekrecensie. Bespreek de verschillende soorten beoordelingswoorden en signaalwoorden.
Beoordelingswoorden
Beoordelingswoorden geven aan wat de recensent van het boek vindt. Bijvoorbeeld: fascinerend, indrukwekkend, saai, teleurstellend.

Slide 6 - Tekstslide

Geef voorbeelden van beoordelingswoorden en bespreek hoe deze woorden kunnen helpen bij het schrijven van een middenstuk.
Noteer zoveel mogelijk beoordelingswoorden, behalve "leuk"

Slide 7 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Signaalwoorden
Signaalwoorden geven de lezer aan welke kant de recensent staat. Bijvoorbeeld: enerzijds, anderzijds, daar staat tegenover, ten eerste, ten tweede.

Slide 8 - Tekstslide

Geef voorbeelden van signaalwoorden en bespreek hoe deze woorden kunnen helpen bij het schrijven van een middenstuk.
Noteer zoveel mogelijk signaalwoorden

Slide 9 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Argument formuleren
Een argument is een bewering die je onderbouwt met feiten uit het boek. Bijvoorbeeld: De personages zijn goed uitgewerkt omdat...

Slide 10 - Tekstslide

Leg uit wat een argument is en geef een voorbeeld. Bespreek met de leerlingen hoe ze zelf een argument kunnen formuleren.
Oefenen met argumenten
Schrijf een argument voor jouw boekrecensie. Gebruik hierbij beoordelingswoorden en signaalwoorden.

Slide 11 - Tekstslide

Laat de leerlingen in tweetallen of individueel een argument formuleren. Bespreek de argumenten klassikaal en geef feedback.
Schrijf één argument wat je gebruikt in het middenstuk van jouw boekrecensie. Gebruik hierbij beoordelingswoorden en signaalwoorden.

Slide 12 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Wat is een goed slot?
Een goed slot vat kort samen wat er in de recensie is besproken en geeft een duidelijk oordeel over het boek.

Slide 13 - Tekstslide

Leg uit wat een goed slot is en waarom dit belangrijk is in een boekrecensie.
Voorbeeld slot
Kort samengevat is dit boek een aanrader voor iedereen die van spanning houdt. De goed uitgewerkte personages en verrassende wendingen zorgen ervoor dat je het boek niet weg kunt leggen.

Slide 14 - Tekstslide

Geef een voorbeeld van een goed slot en bespreek met de leerlingen wat hier goed aan is.
Oefenen met schrijven van een slot
Schrijf een slot voor jouw boekrecensie. Zorg ervoor dat je kort samenvat wat je in het middenstuk hebt besproken en geef een duidelijk oordeel over het boek.

Slide 15 - Tekstslide

Laat de leerlingen in tweetallen of individueel een slot schrijven. Bespreek de slots klassikaal en geef feedback.
Samenvatting
Het schrijven van een middenstuk van een boekrecensie doe je met behulp van beoordelingswoorden en signaalwoorden. Hierbij formuleer je argumenten die je onderbouwt met feiten uit het boek. Een goed slot vat kort samen wat er in de recensie is besproken en geeft een duidelijk oordeel over het boek.

Slide 16 - Tekstslide

Vat de les kort samen en bespreek nogmaals de belangrijkste leerdoelen.
Bouwplan recensie:
Inleiding: korte samenvatting (geen spoilers!), introductie van het boek 

Middenstuk: twee of drie deelonderwerpen/argumenten. Gebruik voorbeelden om je recensie sterk te maken. 

Slot: Korte samenvatting van je mening, pakkende afsluiter.

Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Deze les


Komende les


Komende tijd: 
 Verder werken aan je recensie (deadline: morgen 20.00 uur)


Leenwoorden (H2 spelling) 


Spelling & Grammatica H4 t/m 6 + Boekverwerking 2

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Schrijf 3 dingen op die je deze les hebt geleerd.

Slide 21 - Open vraag

De leerlingen voeren hier drie dingen in die ze in deze les hebben geleerd. Hiermee geven ze aan wat hun eigen leerrendement van deze les is.
Schrijf 2 dingen op waarover je meer wilt weten.

Slide 22 - Open vraag

De leerlingen voeren hier twee dingen in waarover ze meer zouden willen weten. Hiermee vergroot je niet alleen betrokkenheid, maar geef je hen ook meer eigenaarschap.
Stel 1 vraag over iets dat je nog niet zo goed hebt begrepen.

Slide 23 - Open vraag

De leerlingen geven hier (in vraagvorm) aan met welk onderdeel van de stof ze nog moeite. Voor de docent biedt dit niet alleen inzicht in de mate waarin de stof de leerlingen begrijpen/beheersen, maar ook een goed startpunt voor een volgende les.