6.4 beïnvloeden van gedrag

TO DO - deze week
les 1       * practicum oog + werken aan 6.3
  
les 2       * werken aan 6.4 beïnvloeden van gedrag

les 3        * werken aan 6.5 sociaal gedrag bij dieren



1 / 33
volgende
Slide 1: Tekstslide
BiologieMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

In deze les zitten 33 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 4 videos.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

TO DO - deze week
les 1       * practicum oog + werken aan 6.3
  
les 2       * werken aan 6.4 beïnvloeden van gedrag

les 3        * werken aan 6.5 sociaal gedrag bij dieren



Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 2 - Video

Deze slide heeft geen instructies

6.4 beïnvloeden van gedrag

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

LEERDOELEN
6.4
* Je kunt verklaren dat gedrag deels erfelijk is bepaald.
* Je kunt leerprocessen herkennen en de functie daarvan uitleggen.

Zoogdieren vinden al snel na de geboorte de weg naar de tepel van hun moeder. Dat is bijzonder, want niemand heeft ze verteld hoe dat werkt. Tijdens de levensloop van een zoogdier verandert het gedrag door ontwikkeling en ervaringen: dieren leren van wat ze meemaken.







Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

feedback PO
algemeen
inleiding
hypothese
resultaten

conclusie/
discussie

schrijf alsof het een artikel is voor een tijdschrift: geen ik/wij
leg belangrijke termen uit, gebruik bronnen
moet logisch volgen uit je inleiding
bovenschrift tabel, onderschrift diagram
boven kolommen en rijen: grootheden en eenheden noteren
herhaal de onderzoeksvraag in je antwoord
kijk kritisch naar je eigen onderzoek: hoe kan het meer betrouwbaar dan dat je het hebt gedaan?

Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 6 - Link

Deze slide heeft geen instructies

BEGRIPPENLIJST
erfelijke en aangeboren eigenschappen
motivatie
periodieke invloeden
voortplantingsprikkel
biologische klok
sleutelprikkel
supranormale prikkel

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Door wie/wat wordt jouw gedrag
het meest beïnvloed?
door mijn ouders/gezin
door mijn vrienden
door wat ik zie bij (populaire) mensen op school
door wat ik zie op sociale media
door iets anders

Slide 8 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Wat is ook alweer een prikkel?

Slide 9 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

factoren die rol spelen bij gedrag

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

erfelijk of aangeleerd
erfelijkheid van eigenschappen
* stukken DNA die instructies bevatten die de ontwikkeling van gedrag beïnvloeden
* een gen kan invloed hebben op meerdere eigenschappen
* meerdere genen zijn van invloed op eigenschap

gedrag: erfelijk of aangeleerd?
* gedrag wordt beïnvloed door genen én (alle factoren uit de) omgeving 

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Hoe noem je zo'n opeenvolging van gedragselementen?

Slide 12 - Tekstslide

gedragsketen
onderzoeksvraag
Wordt de keuze van de partner bij fruitvliegjes beïnvloed 
door wat ze andere fruitvliegjes zien doen

Drosophila Melanogaster

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 14 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Welke conclusie heb je gezien/gehoord?

Slide 15 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

erfelijk of aangeleerd
californische muis
- heel agressief
- veel broedzorg
witvoetmuis
- minder agressief
- weinig broedzorg

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

erfelijk of aangeleerd

minder

geen verschil

minder

geen verschil

meer

geen verschil
witvoetmuis
opgevoed door 
californische muis
californische muis
opgevoed door 
witvoetmuis
agressie vs
indringer
agressie 
neutraal
broedzorg

Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat kun je uit het onderzoek concluderen?

Slide 18 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

conclusies onderzoek
  • agressie en broedzorg zijn allebei beïnvloedbaar door omgeving tijdens ontwikkeling
  • hoeveel het gedrag beïnvloed wordt door omgeving verschilt per soort
  • meerdere generaties kunnen beïnvloed worden door een ervaring 

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

TO DO - week 22 


di            * herhaling + bespreken 6.4 + 6.5 gedrag: leren 
                * verwerking: maak opdrachten | begrippenlijst | mindmaps
                * 6.4: 31, 32, 34, 35      * 6.5: 40, 41, 43, 44, 46, 48       * 6.6: 51, 54, 57

woe      * bespreken 6.5 + 6.6 gedrag: leren  
               * 6.4: 31, 32, 34, 35       * 6.5: 40, 41, 43, 44, 46, 48        * 6.6: 51, 54, 57


DINSDAG 4 JUNI - SO begrippen deel II 
BEGRIPPEN BOEK 4A EN BOEK 4B TOT DE STREEP

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 21 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Leg uit hoe het kan dat de mannetjeswenkkrab zo'n enorme klauw heeft, terwijl hij er nadeel van heeft bij het verzamelen van voedsel. (3pt)

Slide 22 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

TO DO 


les 1          * viel uit... maken opdr. 6.4: 49, 50, 51    
                  * viel uit... maken opdr. 6.5: 57, 63, 65

les  2         * VANDAAG! Oefenen met belangrijke termen 6.4 en 6.5
                        HUISWERK: lees de stof van 6.6 en maak enkele opdrachten
                                                JE STELT VOLGENDE LES EEN VRAAG over 6.4-6.6!
               



maandag 27 mei 10:00-12:00
eind PO: onderzoeksvaardigheden
** zie ELO voor details ** 

Slide 23 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

LEERDOELEN: aantekening!
6.4
* Je kunt verklaren dat gedrag deels erfelijk is bepaald.
* Je kunt leerprocessen herkennen en de functie daarvan uitleggen.

6.5
* Je kunt uitleggen wat sociaal gedrag is en hoe dit gedrag de overlevingskansen van organismen beïnvloedt.
* Je kunt uitleggen hoe sociaal gedrag evolueert.







Slide 24 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 25 - Video

Deze slide heeft geen instructies

sleutelprikkel

Slide 26 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

supranormale prikkel

Slide 27 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


De rode kleur in de bek van het koekoeksjong is een ... voor de heggenmus om het koekoeksjong te voeren, zelfs vaker dan zijn eigen jongen.
A
sleutelprikkel
B
impuls
C
prikkel
D
supranormale prikkel

Slide 28 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

SCHRIJF OP - BLZ 90
sleutelprikkel 
* prikkel die een doorslaggevende rol speelt bij het vormen van gedrag
* door een sleutelprikkel komt erfelijk gedrag tot uiting

supranormale prikkel
* prikkel die een sterkere motivatie en grotere kans op respons opwekt
* deze respons is erfelijk bepaald en is voorspelbaar

Slide 29 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Pak blz. 88 erbij.
Wat betekent de zwarte lijn in de grafiek van afbeelding 32?

Slide 30 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

SCHRIJF OP - BLZ 88
motivatie
* bereidheid om bepaald gedrag uit te voeren, bepaalt kans op gedrag 
* hoe groter interne en/of externe prikkels, hoe groter motivatie

adequaat gedrag
* vergroot kans op overleven + vergroot fitness (aantal nakomelingen)
* wordt doorgegeven via genen en leren
* frequentie gedrag neemt toe door natuurlijke selectie

Slide 31 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Geef deze les beoordeling.
A
Onvoldoende!
B
Voldoende.
C
Goed.
D
Zeer goed!

Slide 32 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

TO DO - week 22 


di            * bespreken 6.4 + 6.5 gedrag: leren 
                * verwerking: maak opdrachten | begrippenlijst | mindmaps

woe       * 6.4: 31, 32, 34, 35
                * 6.5: 40, 41, 43, 44, 46, 48
                * 6.6: 51, 54, 57


DINSDAG 4 JUNI - SO begrippen deel II 
BEGRIPPEN BOEK 4A EN BOEK 4B TOT DE STREEP

Slide 33 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies