In deze les zitten 10 slides, met tekstslides en 1 video.
Lesduur is: 90 min
Introductie
Filmles cultuurcoachtraject groep 6
Deze lessenreeks bestaat uit twee delen:
Deel 1: les 1 t/m 5: een bestaande filmscène naspelen
Deel 2: les 6 t/m 12: je eigen stopmotionfilm maken
In de komende lessen 1-5 leren leerlingen de verschillende departments die samenwerken bij het maken van een film. Ze leren over acteren, cameravoering, het maken van storyboards, art-direction en regisseren.
Les 1
Deze les is een kennismaking les en een introductie tot de rest van de lessenreeks. Na een kennismakingsspel legt de docent uit wat de leerlingen de komende weken gaan doen. Hierna kijken de leerlingen de film 'This is Your Captain Speaking', die de komende weken centraal zal staan. Verschillende aspecten uit de film worden vervolgens nabesproken en de les eindigt tenslotte met een afsluitend spel.
Instructies
Lesdoelen
Leerling leert de cultuurcoach kennen
Leerling kan in eigen woorden uitleggen wat ze de komende weken gaan doen
Opzet (ongeveer 90 minuten)
Introductie & stel jezelf voor | 5 min.
Kennismakingsspelletjes | 15 min.
Thema en lessenreeks bespreken (wat gaan we doen?) | 5 min
Film This is Your Captain Speaking introduceren + groepjes op verschillende dingen laten letten | 5 min
Film kijken | 25 min
Nagesprek over de film | 10 min
Acteerspelletje op zijn kop | 10 min
Afsluiting en vooruitblik | 5 min
Optioneel: suggesties voor spel en film
Materiaal
Pennen om notities te maken (van school)
Formulier scenes analyseren* (printen 30 x, in bijlage)
* neem deze formulieren in aan het einde
Extra ruimtes nodig
Nee, deze les is klassikaal en 100% in de klas
2e docent nodig
Niet noodzakelijk
Thematisch werken
Lastig bij deze reeks
Werkbladen
Onderdelen in deze les
KENNISMAKING
Slide 1 - Tekstslide
Hallo!
Stel je zelf voor en leg uit wat we de komende weken gaan doen. Maar eerst een spel om elkaar beter te leren kennen!
SPEL
Slide 2 - Tekstslide
Het is leuk om ter kennismaking een spelletje te doen. Hieronder een aantal suggesties. Kies er twee uit die jou aanspreken.
NAMENRIJ
Met dit spelletje hoor je voor het eerst alle namen. Vertel de leerlingen dat je zo meteen wilt dat ze in volgorde op een rij gaan staan met hun voornaam in alfabetische volgorde. Als ze klaar zijn controleer je het door ze om beurten hun naam te laten noemen. Ga er zelf ook tussen staan!
Gaat dit leuk en wil je meer? Laat ze nog een keer op een rij staan aan de hand van hun geboortedatum. Begin bij januari.
2 LEUGENS, 1 WAARHEID
De leerlingen vertellen om de beurt drie interessante dingen over zichzelf. Bijvoorbeeld: ik kan trompet spelen, ik heb met dolfijnen gezwommen, en ik heb in een helikopter gevlogen. Twee zijn leugens en een is de waarheid. Laat de andere leerlingen raden wat de waarheid is.
WAT IS JE LIEVELINGSFILM?
Laat je lievelings (animatie)film zien en leg uit waarom jij dat zo'n goede film vindt.
Vraag aan de leerlingen welke film zij leuk vinden, kunnen we een paar ook online zien?
DEZE LESSENREEKS:
Deel 1: les 1 t/m 5: een bestaande filmscène naspelen
Deel 2: les 6 t/m 10: je eigen stopmotionfilm maken
Slide 3 - Tekstslide
Vertel de leerlingen dat deze lessenreeks uit twee delen bestaat:
Deel 1: les 1 t/m 5: een bestaande filmscène naspelen
Deel 2: les 6 t/m 12: je eigen stopmotionfilm maken
Voor nu wil je alleen deel 1 introduceren:
Het eerste deel van de lessenreeks staat helemaal in het teken van een filmscene naspelen! We gaan zo meteen naar de film This is Your Captain Speaking kijken. Uit deze film halen we één scène die we de komende weken helemaal gaan uitpluizen en vervolgens gaan naspelen.
We gaan hierbij leren over cameraperspectieven, art design en acteren.
Vraag wie er ervaring heeft met toneel of acteren? Vraag naar de ervaring van het kind en hoe hij/zij dit vond.
Om de scène zo goed mogelijk na te kunnen spelen zullen we gaan oefenen met acteren voor de camera. Uiteraard gaan we de scènes vervolgens ook echt opnemen en samen terugkijken hoe we het hebben gedaan!
Slide 4 - Tekstslide
Film kijken
We beginnen deze les met het bekijken van de korte film This Is Your Captain Speaking (25 minuten).
Introduceer kort de film: We gaan kijken naar de film This Is Your Captain Speaking (2022) gemaakt door Idriss Nabil.
Eén scène uit de film gaan we de komende weken gebruiken. Het is dus heel belangrijk dat we het verhaal goed begrijpen, de karakters goed kennen, zien hoe er wordt geacteerd en de sfeer van de film goed kunnen beschrijven.
Verdeel de klas in 4 groepjes die op verschillende aspecten in de film gaan letten. Vertel de leerlingen dat ze notities mogen maken tijdens het kijken (laat ze pen pakken en deel de werkbladen uit):
Natuurlijk het acteerwerk van de acteurs: extra belangrijk omdat we hier de komende weken mee aan de slag gaan
De karakters: wie zijn de belangrijkste karakters in de film? Schrijf de namen op en schrijf hun karaktereigenschappen op.
Het verhaal: is er een duidelijk begin/midden/eind? vat samen
De sfeer: wat voor gevoel krijg je van de film? Wordt je er blij of juist verdrietig van? Maak notities en probeer op te schrijven waardoor je denkt dat dit komt. Let op: de sfeer kan veranderen gedurende de film!
Start de film door naar de volgende dia te gaan.
Slide 5 - Video
This Is Your Captain Speaking (Idriss Nabil., 2022, 24 minuten)
Bekijk de film
Wat vond je van de film?
Welk stukje kan je je nog goed herinneren? Waarom?
Nabespreking
Slide 6 - Tekstslide
Nabespreking
Wat vond je van de film?
Welk stukje kan je je nog goed herinneren? Waarom?
Noties aanscherpen
Geef leerlingen nog 3 minuten te tijd om binnen hun groepje te overleggen wat hun is opgevallen. Soms komen ze samen namelijk tot nog meer inzicht door de dingen te delen die ze hebben gezien.
Laat elk groepje vertellen wat hen is opgevallen over het aspect dat zij moesten bekijken. Zorg ervoor dat iedereen uit het groepje wat kan inbrengen. Als nodig mogen leerlingen uit andere groepjes ook nog aanvullen. Zorg er zelf voor dat alle belangrijke aspecten aan bod komen; stimuleer de kinderen om die ook te benoemen ;-):
Het acteerwerk van de acteurs: extra belangrijk omdat we hier de komende weken mee aan de slag gaan
De karakters: wie zijn de belangrijkste karakters in de film? Schrijf de namen op en schrijf hun karaktereigenschappen op.
Het verhaal: is er een duidelijk begin/midden/eind? vat samen
De sfeer: wat voor gevoel krijg je van de film? Wordt je er blij of juist verdrietig van? Hoe komt dat denk je?
Let op: bewaar de notities van de leerlingen zodat ze deze volgende week weer kunnen teruglezen.
ACTEERSPELLETJE OP ZIJN KOP
Slide 7 - Tekstslide
Acteerspel
Omdat we deze lessenreeks veel bezig gaan zijn met acteren spelen we een spelletje dat daar mooi op aansluit!
Acteerspelletje op zijn kop:
Het is de bedoeling dat de leerlingen het tegenovergestelde doen van wat de spelleider doet. Gaat de spelleider staan, dan blijven de leerlingen zitten. Gaat de leider lachen, dan gaan de leerlingen huilen etc.
VOLGENDE WEEK
Slide 8 - Tekstslide
VOLGENDE WEEK
Vertel dat we volgende week de scène die we gaan naspelen een paar keer gaan bekijken en gaan analyseren op cameraperspectieven. Ook gaan we al beginnen met voorbereidingen treffen die nodig zijn om de scène daadwerkelijk te kunnen naspelen en opnemen.
Regeling Driejarige subsidies Cultuurcoach
Slide 9 - Tekstslide
Deze les is gemaakt ihkv de 3 jarige regeling Cultuurcoaches van het AFK
Eye filmmuseum, Filmhub Noord-Holland, Cinekid, NurLimonade media en Taartrovers
EXTRA
Slide 10 - Tekstslide
EXTRA SPEL en/of FILMS
Als er tijd is kan er tot slot een kort spelletje gespeeld worden:
Ik kocht op koningsdag en neem mee ..... (variant op ik ga op reis en ik neem mee) We beginnen achterin.....hoe lang kunnen we doorgaan?
FILMS
Liveaction films:
Oma is gek (15 min):
https://vimeo.com/130041934
Slurp (4 min):
https://vimeo.com/316836571
Alles op z'n tijd (15 min):
https://vimeo.com/496807091/b01b480eac
Kimya (9 min):
https://vimeo.com/364801997
Wachtwoord: KFP1002
Johnny Bakru (26 min):
https://vimeo.com/132801900
Wachtwoord: KFP1002
Klokhuis over acteren: https://www.hetklokhuis.nl/tv-uitzending/4666/fake-bang-zijn