In deze les zitten 28 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.
Lesduur is: 50 min
Onderdelen in deze les
EEN RECENSIE SCHRIJVEN -
Hoe doe je dat? (1)
Slide 1 - Tekstslide
Leerdoelen
Les 1: Je leert wat een recensie precies is en waar een goede inleiding van een recensie aan moet voldoen.
Les 2: Je leert jouw argumenten goed onderbouwen.
Daarna: Je schrijft zelf een recensie over jouw gelezen boek.
Slide 2 - Tekstslide
Recensie: Wat is dat?
Slide 3 - Woordweb
Wat is een recensie?
- Je schrijft een recensie als je anderen wilt laten weten wat je van iets vindt
- Over: een boek, een film, een game, een aankoop, een restaurant, etc.
- Doel: De lezer kan door het lezen van deze recensie een betere keuze maken.
- Wij gaan schrijven over het boek dat je hebt gelezen.
- Als je voorbeelden zoekt, kun je bijvoorbeeld kijken op:
https://jaapleest.nl/recensies/
Slide 4 - Tekstslide
jaapleest.nl
Slide 5 - Link
Soms gaat het schrijven van een recensie ook mis.....
Slide 6 - Tekstslide
Een goede recensie heeft altijd drie onderdelen:
Een inleiding: - Over welk boek gaat het? Wie is de schrijver? - Wat is je beoordeling? Aanrader of niet? - Lezer nieuwsgierig maken.
Een middenstuk: - Je werkt je mening verder uit. - Je gebruikt fictiebegrippen om je mening te geven (bijv. personage, perspectief, thema, spanning etc.) - Je onderbouwt je mening met argumenten.
Een slot: - Samenvatting / conclusie
Slide 7 - Tekstslide
Een goede recensie heeft altijd drie onderdelen:
Een inleiding: - Over welk boek gaat het? Wie is de schrijver? - Wat is je beoordeling? Aanrader of niet? - Lezer nieuwsgierig maken.
Een middenstuk: - Je werkt je mening verder uit. - Je gebruikt fictiebegrippen om je mening te geven (bijv. personage, perspectief, thema, spanning etc.) - Je onderbouwt je mening met argumenten.
Een slot: - Samenvatting / conclusie
Slide 8 - Tekstslide
Hoe maak je de lezer nieuwsgierig?
Slide 9 - Woordweb
Inleiding: lezer nieuwsgierig maken
Stel een prikkelende vraag. bijvoorbeeld: Heb jij altijd al eens in de huid willen kruipen van een ridder? Dan is het boek ... echt wat voor jou!
Geef een citaat uit het boek / van het verhaal
Vertel een persoonlijke ervaring = iets wat er met jou gebeurde tijdens het lezen van het boek
Verwijs naar de actualiteit - bijv. Wij in Nederland leven al lang niet meer in tijden van oorlog. Toch zijn er nu nog steeds veel oorlogen op de wereld. Dit boek beschrijft precies hoe het is om in een oorlog te leven.
Slide 10 - Tekstslide
Zelf oefenen
Jij gaat een recensie schrijven over jouw mobiele telefoon.
Wat schrijf je in de inleiding?
Slide 11 - Tekstslide
Wat schrijf je in de inleiding? (noem steekwoorden)
Slide 12 - Open vraag
Aan de slag
Schrijf nu de inleiding van jouw recensie (over jouw mobiele telefoon).
Let op: Trek ook de aandacht van je publiek!
Na 8 min. lees je in drie- of viertallen elkaars recensie.
timer
8:00
Slide 13 - Tekstslide
Nederlands
Een recensie schrijven
Slide 14 - Tekstslide
Wat gaan we vandaag doen?
Lezen in je leesboek
Terugblik vorige les (Wat moet er in de inleiding van een recensie?)
Inleiding recensie met elkaar vergelijken
Uitleg opdracht 1
Werken aan opdracht 1
Uitleg bouwplan?
Slide 15 - Tekstslide
Slide 16 - Tekstslide
10 minuten in stilte lezen
Mocht je je leesboek al uit hebben, lees dan de opdracht voor de recensie alvast door.
timer
10:00
Slide 17 - Tekstslide
Zelf oefenen
Jij gaat een recensie schrijven over jouw mobiele telefoon.
Wat schrijf je in de inleiding?
Slide 18 - Tekstslide
In drie- of viertallen:
Lees elkaars inleidingen bij de recensie.
Vergelijk jullie geschreven inleidingen met elkaar.
Welke inleiding vinden jullie het beste? Waarom?'.
Eéntje van de groep typt 'de beste recensie' over en levert deze in.
Slide 19 - Tekstslide
Typ hier de inleiding die jullie als groep het beste vonden.