In deze les zitten 16 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.
Lesduur is: 50 min
Onderdelen in deze les
EEN RECENSIE SCHRIJVEN -
Hoe doe je dat? (1)
Slide 1 - Tekstslide
Leerdoelen
Les 1: Je leert wat een recensie precies is en waar een goede inleiding van een recensie aan moet voldoen.
Les 2: Je leert jouw argumenten goed onderbouwen.
Daarna: Je leert om zelf een recensie te schrijven over jouw gelezen boek.
Slide 2 - Tekstslide
Recensie: Wat is dat?
Slide 3 - Woordweb
Wat is een recensie?
- Je schrijft een recensie als je anderen wilt laten weten wat je van iets vindt
- Over: een boek, een film, een game, een aankoop, een restaurant, etc.
- Doel: De lezer kan door het lezen van deze recensie een betere keuze maken.
- Wij gaan schrijven over de historische roman die je hebt gelezen.
- Als je voorbeelden zoekt, kun je bijvoorbeeld kijken op:
https://jaapleest.nl/recensies/
Slide 4 - Tekstslide
jaapleest.nl
Slide 5 - Link
Soms gaat het schrijven van een recensie ook mis.....
Slide 6 - Tekstslide
Een goede recensie heeft altijd drie onderdelen:
Een inleiding: - Over welk boek gaat het? Wie is de schrijver? - Wat is je beoordeling? Aanrader of niet? - Lezer nieuwsgierig maken.
Een middenstuk: - Je werkt je mening verder uit. - Je gebruikt fictiebegrippen om je mening te geven (bijv. personage, perspectief, thema, spanning etc.) - Je onderbouwt je mening met argumenten.
Een slot: - Samenvatting / conclusie
Slide 7 - Tekstslide
Een goede recensie heeft altijd drie onderdelen:
Een inleiding: - Over welk boek gaat het? Wie is de schrijver? - Wat is je beoordeling? Aanrader of niet? - Lezer nieuwsgierig maken.
Een middenstuk: - Je werkt je mening verder uit. - Je gebruikt fictiebegrippen om je mening te geven (bijv. personage, perspectief, thema, spanning etc.) - Je onderbouwt je mening met argumenten.
Een slot: - Samenvatting / conclusie
Slide 8 - Tekstslide
Hoe maak je de lezer nieuwsgierig?
Slide 9 - Woordweb
Inleiding: lezer nieuwsgierig maken
Stel een prikkelende vraag. bijvoorbeeld: Heb jij altijd al eens in de huid willen kruipen van een ridder? Dan is het boek ... echt wat voor jou!
Geef een citaat uit het boek / van het verhaal
Vertel een persoonlijke ervaring = iets wat er met jou gebeurde tijdens het lezen van het boek
Verwijs naar de actualiteit - bijv. Wij in Nederland leven al lang niet meer in tijden van oorlog. Toch zijn er nu nog steeds veel oorlogen op de wereld. Dit boek beschrijft precies hoe het is om in een oorlog te leven.
Slide 10 - Tekstslide
Zelf oefenen
Jij schrijft een recensie schrijven over jouw mobiele telefoon.
Wat schrijf je in de inleiding?
Slide 11 - Tekstslide
Wat schrijf je in de inleiding? (noem steekwoorden)
Slide 12 - Open vraag
Aan de slag
Pak je schrift
Schrijf nu de inleiding van jouw recensie (over jouw mobiele telefoon).
Let op: Trek ook de aandacht van je publiek!
Na 8 min. lees je in drie- of viertallen elkaars recensie
timer
8:00
Slide 13 - Tekstslide
In drie- of viertallen:
Lees elkaars inleidingen bij de recensie.
Vergelijk jullie geschreven inleidingen met elkaar
Welke inleiding vinden jullie het beste? Waarom?'
Eéntje van de groep typt 'de beste recensie' over en levert deze in.
Slide 14 - Tekstslide
Typ hier de inleiding die jullie als groep het beste vonden.
timer
5:00
Slide 15 - Open vraag
Afsluiting
Leerdoel: Je leert wat een recensie precies is en waar een goede inleiding van een recensie aan moet voldoen
Volgende les:
Herhaling fictiebegrippen
Hoe onderbouw ik een argument op een goede manier?