Lessenserie schrijven - klas 3

Schrijven - klas 3
Les 1: Sustainable Development Goals & de schrijfopdracht
1 / 52
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 3

In deze les zitten 52 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 6 videos.

time-iconLesduur is: 240 min

Onderdelen in deze les

Schrijven - klas 3
Les 1: Sustainable Development Goals & de schrijfopdracht

Slide 1 - Tekstslide

Slide 2 - Video

Lesdoelen
Aan het eind van deze lessenserie...
- ...weet je wat de Sustainable Development Goals zijn (les 1)
- ...heb je een onderwerp gekozen dat bij een van de doelen aansluit (les 2)
- ...weet je hoe een informatieve tekst schrijft (les 3)
- ...kun je spellings- en formuleringsgregels in een tekst toepassen (les 4)
- ...kun je informatieve tekst maken over het door jou gekozen onderwerp (les 5)
- ...kun je tips geven aan een klasgenoot om zijn/haar tekst te verbeteren (les 6)

Slide 3 - Tekstslide

Duurzame Ontwikkelingsdoelen

Slide 4 - Tekstslide

Slide 5 - Tekstslide

Wat doe jij al om
duurzamer te leven?

Slide 6 - Woordweb

Eindopdracht
Tijdens deze lessen werk je aan een tekst met als thema 'duurzaamheid'. Aan de hand van de SDG's kies je een eigen onderwerp waaraan je wil werken. 

Je tekst wordt een uiteenzetting, dat is een informatieve tekst, van minimaal 250 en maximaal 350 woorden. Elke les heb je de tijd om aan jouw eigen onderwerp en tekst te werken. Het eindproduct lever je aan het eind van de lessenreeks bij mij in.

Slide 7 - Tekstslide

Verkenning onderwerp
Op de volgende pagina vind je een link naar de Nederlandse website waarop de Duurzame Ontwikkelingsdoelen worden toegelicht.

Daarna zie je welke doelen we deze les gaan bekijken. Lees de teksten die horen bij deze doelen en beantwoord daarna de vragen.

Spreekt een van deze doelen je aan? Dan is dat misschien een mooie inspiratiebron voor jouw eigen tekst!

Slide 8 - Tekstslide

Slide 9 - Link

Lees de teksten bij de onderstaande doelen

Slide 10 - Tekstslide

1. Een slechte infrastructuur in sommige landen
leidt nog steeds tot miljoenen doden per jaar door
vervuild drinkwater. Hoe komt dat denk je?

Slide 11 - Open vraag

2. Energie is onmisbaar volgens de tekst.
Waarom is energie zo belangrijk voor ons?
En waarom is het ook een gevaar voor ons?

Slide 12 - Open vraag

3. Noem drie voorbeelden uit jouw leven
waaruit blijkt hoe belangrijk een goede
infrastructuur is.

Slide 13 - Open vraag

Volgende les
- Verder verdiepen in de doelen
- Een doel en onderwerp kiezen
- Wat wil je over het onderwerp schrijven?

Slide 14 - Tekstslide

Schrijven - klas 3
Les 2: informatie verzamelen - lezen & onderwerp kiezen

Slide 15 - Tekstslide

Verkenning onderwerp
Op de volgende pagina vind je een link naar de Nederlandse website waarop de Duurzame Ontwikkelingsdoelen worden toegelicht.

Daarna zie je welke doelen we deze les gaan bekijken. Lees de teksten die horen bij deze doelen en beantwoord daarna de vragen.

Spreekt een van deze doelen je aan? Dan is dat misschien een mooie inspiratiebron voor jouw eigen tekst!

Slide 16 - Tekstslide

Slide 17 - Link

Lees de teksten bij de onderstaande doelen

Slide 18 - Tekstslide

4. Nu je de tekst hebt gelezen; denk je dat het
moeilijk is om 'meer te produceren met minder'?

Slide 19 - Open vraag

5. Noem twee redenen waarom ontwikkelings-
landen kwetsbaarder zijn voor de gevolgen van de
klimaatverandering.

Slide 20 - Open vraag

6. Noem drie redenen waarom zeeën en oceanen
zo belangrijk voor de mens is.

Slide 21 - Open vraag

7. Wat wordt in de tekst bedoeld met
'landdegradatie'?

Slide 22 - Open vraag

Over welk onderwerp zou jij
graag zelf willen schrijven?

Slide 23 - Woordweb

Onderwerp & deelonderwerpen
Voorbeeld
Onderwerp: 'Duurzaam eten en drinken'

Deelonderwerpen:     1. Duurzaam boodschappen doen
                                       2. Duurzame producten
                                       3. Duurzame recepten

Slide 24 - Tekstslide

Volgende les


- Zoek informatie op over jouw onderwerp
- Bedenk drie deelonderwerpen die goed bij jouw onderwerp passen

Slide 25 - Tekstslide

Schrijven - klas 3
Les 3:  de uiteenzetting

Slide 26 - Tekstslide

Wat is jouw definitieve onderwerp
voor de schrijfopdracht?

Slide 27 - Woordweb

De uiteenzetting
  • Een uiteenzetting is een informatieve en objectieve tekst
  • Het tekstdoel: informeren
  • Bevat veel feiten en uitleg met voorbeelden
  • Jouw mening komt er niet in voor 
  • Mogelijke structuren:
           Vraag-antwoordstructuur, verklaringsstructuur, aspectenstructuur,
           verleden-heden(-toekomst)structuur, probleem-oplossingsstructuur

Slide 28 - Tekstslide

De uiteenzetting - inleiding (blz. 20)
Inleiding: aandacht trekken en onderwerp introduceren
  • Ten eerste trek je de aandacht door gebruik te maken van...:
  1. ...iets uit de actualiteit
  2. ...iets uit de geschiedenis
  3. ...een voorbeeld/anekdote
  4. ...iets wat voor de lezer van persoonlijk belang is

  • Ten tweede introduceer je het onderwerp door...:
  1. ...een hoofdvraag te stellen (eventueel ook deelvragen)
  2. ...een probleem te formuleren

Slide 29 - Tekstslide

De uiteenzetting - middenstuk
Voor deze opdracht werk je in het middenstuk drie deelonderwerp uit. De opbouw van deze alinea's kun je als volgt aanpakken:
  1. Start met een structurerende zin; wat is het deelonderwerp dat je gaat bespreken?
  2. Geef daarna een korte uitleg bij het deelonderwerp
  3. Sluit af met het geven van een  voorbeeld of een aantal voorbeelden

Voorbeeld:
(1)Ten eerste spelen supermarkten een belangrijke rol bij het reduceren van het gebruik van plastic. (2) Veel verpakkingen zijn van plastic en supermarkten kunnen producten ook in alternatieve verpakkingen aanbieden. (3) Zo zijn er al herbruikbare zakjes voor fruit en groenten, hebben niet alle bakjes meer een plastic deksel en worden producten in karton in plaats van plastic verpakt.

Slide 30 - Tekstslide

De uiteenzetting - slot (blz. 20)
Je formuleert in het slot de hoofdgedachte. In deze zin geef je een samenvatting/conclusie van wat je hebt besproken. Dat kun je doen door....:
  • ...het antwoord op je hoofdvraag te formuleren
  • ...een oplossing voor het probleem te formuleren

- Om dit aan te kondigen kun je gebruikmaken van signaalwoorden, zoals: daarom, kortom, al met al, dus.

- De tekst sluit je als dat mogelijk is af met een krachtige zin: een uitsmijter.





Slide 31 - Tekstslide

Bouwplan
  • Maak voor je gaat schrijven een bouwplan; schrijven is makkelijker als je al hebt nagedacht over de structuur en de inhoud.
  • Schrijf eerst het onderwerp, het tekstdoel (informeren) en de hoofdgedachte op.
  • In kolom B nummer je de alinea's.
  • In kolom C noteer je de deelonderwerpen.
  • In kolom D noteer je in een aantal steekwoorden wat je in de alinea wil schrijven.

Slide 32 - Tekstslide

Volgende les


- Neem je bouwplan mee naar de les
- We gaan starten met het schrijven van de tekst

Slide 33 - Tekstslide

Schrijven - klas 3
Les 4:  schrijven & spelling

Slide 34 - Tekstslide

Van bouwplan naar tekst
  • Start met het schrijven van je tekst aan de hand van het bouwplan. 
  • Ik loop rond om je op weg te helpen als je vastloopt.


timer
25:00

Slide 35 - Tekstslide

Schrijven en spelling
Bij het schrijven van een (zakelijke) tekst is het belangrijk om goed op spelling te letten. De belangrijkste punten waarop jij moet letten in de tekst zijn:

  • Werkwoordspelling
  • Hoofdletters en leestekens
  • Aan elkaar of los?
  • Het schrijven van getallen

Op de pagina's aan het eind van deze les worden al deze onderdelen in een filmpje uitgelegd. Het meeste is herhaling; in klas 1 en 2 heb je dit ook geleerd. 


Slide 36 - Tekstslide

Volgende les


- Kijk voor jezelf alle filmpjes en noteer eventueel vragen voor de volgende les. 
- Controleer of je de spellingregels goed hebt toegepast in het stuk dat je tot nu toe hebt geschreven.

Slide 37 - Tekstslide

Slide 38 - Video

Slide 39 - Video

Slide 40 - Video

Slide 41 - Video

Slide 42 - Video

Schrijven - klas 3
Les 5:  schrijven & controleren

Slide 43 - Tekstslide

Van bouwplan naar tekst
  • Ga verder met het schrijven van je tekst aan de hand van het bouwplan. 
  • Ik loop rond om je op weg te helpen als je vastloopt.


timer
25:00

Slide 44 - Tekstslide

Tekst controleren
  • Volgende week gaan we elkaars teksten beoordelen aan de hand van dit formulier
    (zie SOM)
  • Loop aan de hand van het formulier eerst je eigen tekst na; zijn er dingen die je zelf al kunt aanpassen?


timer
15:00

Slide 45 - Tekstslide

Volgende les


- Neem de volgende les een volledig uitgewerkte versie van je schrijfopdracht mee. 

Slide 46 - Tekstslide

Schrijven - klas 3
Les 6:  beoordelen & reviseren

Slide 47 - Tekstslide

Beoordelen
  • Wissel je tekst uit met een klasgenoot.
  • Lees de tekst zorgvuldig door.
  • Vul het formulier voor de ander in en geef duidelijk aan waar je eventueel foutjes ziet.
timer
15:00

Slide 48 - Tekstslide

Reviseren
  • Bekijk het formulier dat je klasgenoot voor jou heeft ingevuld. 
  • Je gaat aan de hand van de feedback jouw tekst reviseren; verbeteren en herschrijven.
  • Als je denkt dat je tekst nu helemaal klaar is: lever hem in via het inleverbakje op SOM. 
timer
15:00

Slide 49 - Tekstslide

Welke nieuwe dingen heb je geleerd
over het onderwerp dat je had gekozen?

Slide 50 - Woordweb

Welke nieuwe dingen heb je
geleerd over het schrijven van teksten?

Slide 51 - Woordweb

Wat vond je van de lessen?

Slide 52 - Woordweb