les 7 Zakelijke brief e-mail schrijven

1 / 44
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolmavoLeerjaar 4

In deze les zitten 44 slides, met tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Zakelijke e-mail







les 7

Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Benodigdheden

  • Pen/ potlood
  • Schrift
  • Boek
  • Leesboek

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Programma

  • Lezen
  • dictee
  • Herhaling theorie zakelijke e-mail
  • opdracht: schrijven zakelijke e-mail examen 2023



Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoelen

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

lezen

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoel 
lezen
  • Ik kan mijn taalvaardigheid vergroten door regelmatig te lezen.
  • Ik weet dat lezen mijn denken en verbeeldingskracht ontwikkelt.
  • Ik weet dat lezen prikkels geeft aan een hongerig brein.
  • Ik weet dat lezen me nieuwe kennis en inzichten verschaft.
  • Ik weet dat lezen mijn concentratie traint en verbetert.
  • Ik kan door te lezen meer zelfinzicht ontwikkelen.
  • Ik weet dat lezen mij helpt anderen beter te begrijpen.
  • Ik weet dat lezen mij leert over mogelijke consequenties van keuzes en daden.
  • Ik weet dat lezen inzicht geeft in verschillende normen, regels en gebruiken.
  • Ik kan door te lezen mijn eigen identiteitsontwikkeling ondersteunen.

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

lezen
timer
10:00

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

dictee






algemene schooltaalwoorden

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoel 
dictee
Ik weet dat een dictee mijn spellingvaardigheid verbetert en mijn kennis van taalregels versterkt.

Slide 16 - Tekstslide

onnodig
erachter komen
eveneens
beletten
beleid
beïnvloeden
te maken hebben met
ten aanzien van
tevoorschijn komen
wijten aan
dictee
algemene schooltaalwoorden

  • communicatie
  • creativiteit
  • enthousiast
  • ambitieus
  • innovatie
  • discipline
  • analyse


  • argumentatie
  • complexiteit
  • kritisch
  • efficiënt
  • resultaat
  • optimistisch
  • strategie
  • conclusie

Slide 17 - Tekstslide

Communicatie
Creativiteit
Enthousiast
Ambitieus
Innovatie
Discipline
Analyse
Argumentatie
Complexiteit
Kritisch
Efficiënt
Resultaat
Optimistisch
Strategie
Conclusie
wijten aan
wijten aan
Zakelijke brief/ e-mail






blz. 20

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

lesdoel
Ik kan/ weet hoe ik een zakelijke e-mail en brief moet schrijven.






Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Huiswerk
opdracht 1 van blz. 21






Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 21 - Video

Deze slide heeft geen instructies

De opmaak
  • Vul de onderwerpsregel in  (kort en bondig en zonder leesteken)

  • Aanhef
  • Inleidende zin
  • Alinea 1
  • Alinea 2
  • Afsluitende zin
  • Slotformule
  • Naam

Slide 22 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Schrijfwijze van namen
  • Je schrijft een hoofdletter waar de naam begint.

  • Dit kan de voornaam zijn, maar ook de achternaam.

  • Let goed op bij de tussenvoegsels (de, van, van der, etc.) Dus niet: Meneer de Vries - maar wel: meneer De Vries. 



Slide 23 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Schrijfwijze van namen
  • In de aanhef gebruik je alleen de achternaam. 

  • Onderaan schrijf je altijd je eigen voornaam en achternaam (Beiden met hoofdletter!)



Slide 24 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Conventies zakelijke e-mail
  • Aan:
  • CC:
  • Onderwerp:
  • Aanhef                  (Geachte heer/mevrouw)
  • Inleiding               (Mijn naam is.............)
  • Kern                        (Vertel waar je e-mail over gaat)
  • Slot                          (Vertel wat je graag zou willen) 
  • Slotformule         (Met vriendelijke groet, )
  • Jouw naam    

Slide 25 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Zakelijke brief/ e-mail






examen 2023

Slide 26 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Schrijfopdracht: Examen VMBO-GL en TL 2023
De laatste maanden is de hoeveelheid zwerfafval rondom de school enorm toegenomen. Het meeste daarvan is door leerlingen achtergelaten. Buurtbewoners hebben hierover bij school geklaagd. De directeur wil leerlingen vragen om ideeën aan te dragen die ervoor zorgen dat leerlingen hun afval niet zomaar op straat weggooien. Zij heeft de mentoren van alle klassen daarom de opdracht gegeven om het probleem van het zwerfafval te bespreken. De school heeft al veel prullenbakken geplaatst in de buurt, maar toch ligt er nog steeds veel afval op straat. 

Slide 27 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

In de mentorles bespreekt je docent het probleem van het zwerfafval rondom de school met jullie. Er ontstaat een discussie over de redenen waarom leerlingen hun afval zomaar op straat gooien en hoe je dit het best kunt voorkomen. Uit de discussie komt naar voren dat vrijwel geen enkele leerling het fijn vindt als er rommel op straat ligt, maar dat een deel van de leerlingen hier wel zelf aan bijdraagt. Iedereen is het ermee eens dat er wat aan het zwerfafvalprobleem gedaan moet worden. 

Slide 28 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Jij herinnert je de tekst ‘McDonald’s wil weten waarom u frietbakjes op straat gooit, terwijl er gewoon afvalbakken staan’. Daarin wordt Floor Uitterhoeve genoemd, manager duurzaamheid bij McDonald’s. Zij noemde in die tekst allerlei maatregelen die McDonald’s neemt om zwerfafval tegen te gaan. Misschien heeft ze ook nog wel goede ideeën voor jullie school? Je vertelt hierover aan de directeur en stelt voor om mevrouw Uitterhoeve uit te nodigen voor een gesprek met je klas. De directeur vindt dit een goed idee. 

Slide 29 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Jij stuurt een e-mail aan mevrouw Uitterhoeve met de uitnodiging voor een gesprek met je klas over het tegengaan van zwerfafval rondom school.

Slide 30 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht
  • Schrijf de e-mail aan mevrouw Uitterhoeve van McDonald’s. 

  • Een aantal gegevens is al voorgedrukt in de uitwerkbijlage.

  • Vermeld het onderwerp van je e-mail in de onderwerpregel. 

Slide 31 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht

Slide 32 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht
  • Schrijf de e-mail aan mevrouw Uitterhoeve van McDonald’s. 
  • Een aantal gegevens is al voorgedrukt in de uitwerkbijlage. Vermeld het onderwerp van je e-mail in de onderwerpregel. Gebruik voor je e-mail fl.uitterhoeve@mcdonalds.nl . 
  • Gegevens die niet in de opdracht staan, moet je zelf bedenken.


Slide 33 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Besteed in jouw e-mail aandacht aan de volgende punten:
  • de aanleiding om de e-mail te schrijven;
  • de uitnodiging voor een gesprek met de klas;
  • jezelf voorstellen met naam, school en plaatsnaam school;
  • een reden waarom zwerfafval rondom school een probleem is;
  • een maatregel van school tegen zwerfafval;

Slide 34 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Besteed in jouw e-mail aandacht aan de volgende punten:
  • een reden voor leerlingen om afval zomaar op straat te gooien;
  • jouw idee voor een eerste nieuwe mogelijke maatregel tegen zwerfafval;
  • jouw idee voor een tweede nieuwe mogelijke maatregel tegen zwerfafval;
  • de vraag naar haar ideeën over het tegengaan van zwerfafval rondom school;

Slide 35 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Besteed in jouw e-mail aandacht aan de volgende punten:

• een voorstel voor datum en tijdstip gesprek op school;
• een verzoek om een antwoord binnen twee weken.

Slide 36 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

slot
  • Sluit je e-mail af met ‘Met vriendelijke groet,’ of ‘Hoogachtend,’ en je eigen voor- en achternaam. 

  • Let op: Zorg ervoor dat je tekst minimaal uit 100 woorden bestaat. Bij minder dan 100 woorden krijg je geen punten voor taalgebruik.

Slide 37 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Vragen?

Slide 38 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Aan de slag
Succes met het schrijven van de zakelijke e-mail

Slide 39 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Afsluiting
Wat heb je deze les geleerd?

Slide 40 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoel 
lezen
  • Ik kan mijn taalvaardigheid vergroten door regelmatig te lezen.
  • Ik weet dat lezen mijn denken en verbeeldingskracht ontwikkelt.
  • Ik weet dat lezen prikkels geeft aan een hongerig brein.
  • Ik weet dat lezen me nieuwe kennis en inzichten verschaft.
  • Ik weet dat lezen mijn concentratie traint en verbetert.
  • Ik kan door te lezen meer zelfinzicht ontwikkelen.
  • Ik weet dat lezen mij helpt anderen beter te begrijpen.
  • Ik weet dat lezen mij leert over mogelijke consequenties van keuzes en daden.
  • Ik weet dat lezen inzicht geeft in verschillende normen, regels en gebruiken.
  • Ik kan door te lezen mijn eigen identiteitsontwikkeling ondersteunen.

Slide 41 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoel 
dictee
Ik weet dat een dictee mijn spellingvaardigheid verbetert en mijn kennis van taalregels versterkt.

Slide 42 - Tekstslide

onnodig
erachter komen
eveneens
beletten
beleid
beïnvloeden
te maken hebben met
ten aanzien van
tevoorschijn komen
wijten aan
lesdoel
zakelijke e-mail
Ik kan/ weet hoe ik een zakelijke e-mail en brief moet schrijven.






Slide 43 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 44 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies