NE 2K - S + PF (les 16-18)

Welkom
Nederlands
1 / 14
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo kLeerjaar 2

In deze les zitten 14 slides, met tekstslides.

time-iconLesduur is: 50 min

Onderdelen in deze les

Welkom
Nederlands

Slide 1 - Tekstslide

Samen lezen
Stiefkind, Selma Noort
  • Lenen
  • E-book via online bieb

Boekopdracht
  • Samenvatting bijhouden.
  • Beeldverslag (zie hand-out).

Slide 2 - Tekstslide

Programma
Deze les
  • Samen lezen + samenvatten (15 minuten).
  • Startopdracht en theorie (10 minuten).
  • Zelfstandig werken (10 minuten) en samenwerken (20 minuten).
  • Samen lezen + samenvatten (15 minuten)
  • Poëzie en fictie (25 minuten).
  • Afsluiten (5 minuten).

Nieuw lesdoel
  • Je kunt een beleefde e-mail schrijven die aan de kenmerken voldoet.
Toets zakelijke e-mail
  • Je kunt een beleefde e-mail schrijven.
  • Je kunt een e-mail schrijven die aan alle kenmerken voldoet.

Slide 3 - Tekstslide

Schrijven H5: e-mail schrijven
Leerdoel
  • Je kunt een beleefde e-mail schrijven die aan de kenmerken voldoet.

Opdracht
  • Klassikaal startopdracht (blz 122) bespreken.


Slide 4 - Tekstslide

Schrijven H5: e-mail schrijven
Leerdoel
  • Je kunt een beleefde e-mail schrijven die aan de kenmerken voldoet.

Opdracht
  • Klassikaal startopdracht (blz 122) bespreken.
  • Theorie lezen.


Slide 5 - Tekstslide

Schrijven H5: e-mail schrijven
Aan: Mailadres zonder fouten!
Onderwerp: Kort, duidelijk, géén zin.

Aanhef: Wie spreek je aan? Hoe spreek je diegene aan (beste of geachte, u of jij)?

Inleiding: Stel jezelf voor (niet beginnen met 'Ik...'). Leg uit waarom je mailt (aanleiding)
Middenstuk: Stel een duidelijke vraag of doe een duidelijke mededeling.
Slot: Sluit af met een slotzin.

Groet: Welke groet past bij de geadresseerde?
Naam: Voor- en achternaam (hoofdletters!), eventueel ook adres en telefoonnummer eronder.

Slide 6 - Tekstslide

Schrijven H5: e-mail schrijven
Aan: info@mbo.nl
Onderwerp: Vraag over de informatieavond

Aanhef: Beste mevrouw Van der Vaart,

Inleiding: Mijn naam is Tim de Boer. Ik zit in klas vier van het vmbo. Vrijdag wil ik naar de informatieavond komen, maar ik weet niet hoe laat het begint en waar ik moet zijn. Middenstuk: Kunt u mij dit vertellen? Slot: Alvast bedankt voor uw hulp. 

Groet: Met vriendelijke groet,
Naam: Tim de Boer

Slide 7 - Tekstslide

Schrijven H5: e-mail schrijven
Aan: info@mbo.nl
Onderwerp: Vraag over de informatieavond

Aanhef: Beste mevrouw Van der Vaart,

InleidingMijn naam is Tim de Boer. Ik zit in klas vier van het vmbo. Vrijdag wil ik naar de informatieavond komen, maar ik weet niet hoe laat deze begint en waar ik moet zijn. Middenstuk: Kunt u mij dit vertellen? Slot: Alvast bedankt voor uw hulp. 

Groet: Met vriendelijke groet,
Naam: Tim de Boer

Let op
  • Tim de Boer 
  • meneer De Boer
  • Julia van der Vaart
  • mevrouw Van der Vaart
Let op
  • Geen afstand: Hoi..., Hallo...,
  • Beetje afstand: Beste...,
  • Veel afstand: Geachte...,
Let op
  • Geen afstand: Doei!
  • Beetje afstand: Met vriendelijke groet,
  • Veel afstand: Hoogachtend,

Slide 8 - Tekstslide

Schrijven H5: e-mail schrijven
Leerdoel
  • Je kunt een beleefde e-mail schrijven die aan de kenmerken voldoet.

Opdracht
  • Maak opdracht 1 (blz 123) alleen.
  • Maak opdracht 2 eerst alleen. 
  • Mail elkaar je uitwerking.
  • Vul voor elkaar het feedbackformulier helemaal in (verplicht!).
  • Verbeter je e-mail.
  • Stuur elkaar opnieuw je uitwerking toe.
  • Maak de extra online opdracht.


Slide 9 - Tekstslide

Schrijven H5: e-mail schrijven
Leerdoel
  • Je kunt een beleefde e-mail schrijven die aan de kenmerken voldoet.

Opdracht 1
  • Dit jaar is het 75 jaar geleden dat Nederland is bevrijd van de Duitse bezetting. Ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de Holocaust is nu in veel gemeenten het monument Levenslicht te zien. Zoek hierover informatie op, zodat je weet wat dit monument inhoudt.  
  • Je gaat een mail sturen naar de gemeente Alphen aan den Rijn waarin je vraagt hoe jij dit monument op school onder de aandacht kan brengen. Doe alsof jouw klasgenoot een medewerker van de gemeente is en mail naar hem of haar.
  • Vul voor elkaar het feedbackformulier in en verbeter je e-mail.


Slide 10 - Tekstslide

Schrijven H5: e-mail schrijven
Leerdoel
  • Je kunt een beleefde e-mail schrijven die aan de kenmerken voldoet.

Opdracht 2
  • Volgend jaar moet je stage gaan lopen bij een bedrijf. Zoek een bedrijf op waar je graag stage zou willen lopen. 
  • Stuur een e-mail naar dit bedrijf waarin je vraagt of je stage kunt komen lopen. Doe alsof jouw klasgenoot de directeur van dit bedrijf is en mail naar hem of haar.
  • Vul voor elkaar het feedbackformulier in en verbeter je e-mail.


Slide 11 - Tekstslide

Schrijven H5: e-mail schrijven
Leerdoel
  • Je kunt een beleefde e-mail schrijven die aan de kenmerken voldoet.

Opdracht 3
  • Zoek informatie over een opleiding die je wilt gaan volgen. Bedenk een duidelijke vraag die je over deze opleiding wilt stellen.
  • Stuur een e-mail naar deze onderwijsinstelling waarin jij je vraagt stelt. Doe alsof jouw klasgenoot de opleidingscoördinator is en mail naar hem of haar, maar noem wel het echte mailadres in je mail.
  • Vul voor elkaar het feedbackformulier in en verbeter je e-mail.


Slide 12 - Tekstslide

Poëzie en fictie: Gelukkig (B)
Leerdoel
  • Je krijgt plezier in lezen en je ontdekt hoe je met taal gevoelens kunt uiten.
  • Je kent het verschil tussen letterlijk en figuurlijk taalgebruik



Slide 13 - Tekstslide

Programma
Deze les
  • Afsluiten (5 minuten).

Controle lesdoelen
  • Uit welke acht onderdelen bestaat een e-mail?
  • Aan welke drie kenmerken moet een beleefde e-mail voldoen?
Toets zakelijke e-mail
  • Je kunt een beleefde e-mail schrijven.
  • Je kunt een e-mail schrijven die aan alle kenmerken voldoet.

Slide 14 - Tekstslide