Periode 2, les 2 instructie deel 1

Nederlands
Periode 2, les 3 
Instructies schrijven
1 / 40
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMBOStudiejaar 1

In deze les zitten 40 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 90 min

Onderdelen in deze les

Nederlands
Periode 2, les 3 
Instructies schrijven

Slide 1 - Tekstslide

Slide 2 - Tekstslide

Werkhouding en inzet
  • Geen boek mee = niet welkom, na 45 minuten wel
  • Te laat = niet welkom, na 45 minuten wel
  • Grijs gebied = telefoon in telefoontas, boek en laptop op tafel, stil
  • Lezen = lezen
  • Uitleg = stil
  • Werkmoment = werken
  • Oefening = meedoen
  • Eten = verboden

Slide 3 - Tekstslide

Welke afspraak vind jij het meest belangrijk?
Geen boek mee = niet welkom
Te laat = niet welkom
Lezen = lezen
Uitleg = stil
Werkmoment = werken
Oefening = meedoen
Eten = verboden

Slide 4 - Poll

Lesdoelen
Aan het eind van deze les...
  • heb je je woordenschat vergroot en verrijk je je eigen taalvaardigheid. 
  • heb je gewerkt aan jouw concentratie en spanningsboog. 
  • heb je geleerd hoe je een instructietekst in een lesvoorbereidingsformulier moet schrijven. 

Slide 5 - Tekstslide

In deze les
  • 20 minuten lezen
  • Herhaling model van Van Gelder
  • Uitleg en oefening
  • Opdrachten in Motile maken

Slide 6 - Tekstslide

Wat ga jij doen tijdens het leesmoment?
Ik kies ervoor om te gaan lezen.
Ik kies ervoor om naar de gang te gaan.

Slide 7 - Poll

Lezen
20 minuten lezen in je eigen boek, tijdschrift of strip. 

Slide 8 - Tekstslide

In deze les
  • 20 minuten lezen
  • Herhaling model van Van Gelder
  • Uitleg en oefening
  • Opdrachten in Motile maken

Slide 9 - Tekstslide

model van Van Gelder
Het model geeft het lesgeefproces weer​.


Het model kent vier onderdelen: ​
  • De beginsituatie​
  • De doelstelling​
  • De les of training​
  • De evaluatie





Slide 10 - Tekstslide

Beginsituatie
Doelstelling
Les / training
Evaluatie

Slide 11 - Sleepvraag

model van Van Gelder
  • De lesopbouw​
  • De organisatie​
  • De bewegingsvormen​
  • De didactische werkvormen (de manieren van lesgeven)​







Als sport- en bewegingsleider moet je goed kunnen uitleggen waarom je bepaalde dingen juist op die manier doet. ​
Dit kun je goed doen aan de hand van een duidelijke doelstelling.





Slide 12 - Tekstslide

model van Van Gelder
  • Lesopbouw: De structuur van de les, van inleiding tot afsluiting.
  • Organisatie: De praktische organisatie van de les, inclusief tijd, materiaal en klassenmanagement.
  • Bewegingsvormen: Actieve betrokkenheid van leerlingen, zowel fysiek als mentaal.
  • Didactische werkvormen: De specifieke manieren waarop de docent lesgeeft, variërend van instructie tot interactieve werkvormen.





Slide 13 - Tekstslide

lesopbouw
organisatie
bewegings-vormen
didactischewerkvormen
differentiatie
reflectie
motivatie
communicatie
leeromgeving

Slide 14 - Sleepvraag

SMART
  • Specifiek: Ik wil vijf kilo afvallen. Ik weeg nu 72 kilo, dus na 10 weken weeg ik minder dan 67 kilo.​
  • Meetbaar: Binnen tien weken.​
  • Acceptabel: Ik doe het voor mijn gezondheid. Ik wil me beter in mijn vel voelen.​
  • Realistisch: Iedere week wil ik 0,5 kilo afvallen, want dat is nog gezond en te doen. Dit doe ik door te sporten en gezond te eten.​
  • Tijdgebonden: Binnen tien weken. Iedere week 0,5 kilo.​

Slide 15 - Tekstslide

Maak een SMART-doel

Slide 16 - Open vraag

Evaluatie
Belangrijk onderdeel bij jouw leerproces.
 

Slide 17 - Tekstslide

Welke vragen stel je bij een evaluatie?

Slide 18 - Woordweb

In deze les
  • 20 minuten lezen
  • Herhaling model van Van Gelder
  • Uitleg en oefening
  • Opdrachten in Motile maken

Slide 19 - Tekstslide

Instructie
  • Hoe werkt het? Hoe doe je het? ​
  • Doel = instrueren
  • Een instructie moet duidelijk zijn voor de lezer. ​
  • Geschreven of gesproken (audio-opname of filmpje) ​

Voorbeelden
Fitness work-out, handleiding, gebruiksaanwijzing, recept, ontruimingsplan en .... jouw lesvoorbereidingsformulier





Slide 20 - Tekstslide

Kenmerken en opbouw
  • Bovenaan staat een titel en afhankelijk van de soort instructie staat er een materialenlijst, benodigde ruimte, voorbereiding, tijdsduur of regels bij. -> net als in je lesvoorbereidingsformulier​

  • Gebiedende wijs 
  • In stapjes: stap 1, stap 2 of 1, 2, 3
  • Opsommingstekens​
  • Foto's, afbeeldingen ter verduidelijking 



Slide 21 - Tekstslide

Kenmerken en opbouw

Slide 22 - Tekstslide

Wat is GEEN instructie?
A
lesvoorbereidingsformulier
B
handleiding
C
recept
D
recensie

Slide 23 - Quizvraag

Tekstverbanden & signaalwoorden in een instructietekst
  • Voorbeeld: zoals, bijvoorbeeld, dat wil zeggen, namelijk enz.​
  • Opsomming: ook, en, verder, bovendien, ten eerste, tot slot enz.​
  • Volgorde van tijd (chronologie): vroeger, nu, toen, straks, ondertussen, vervolgens, zodra, nadat, voordat, tijdens, daarna, ten slotte enz.​
  • Conclusie: dus, concluderend, al met al enz. ​

Slide 24 - Tekstslide

ook, en, verder, bovendien, ten eerste, tot slot
A
voorbeeld
B
opsomming
C
volgorde van tijd
D
conclusie

Slide 25 - Quizvraag

vroeger, nu, toen, straks, ondertussen, vervolgens, zodra, nadat, voordat, tijdens, daarna, ten slotte
A
voorbeeld
B
opsomming
C
volgorde van tijd
D
conclusie

Slide 26 - Quizvraag

Wat is een signaalwoord dat valt onder de noemer 'voorbeeld'?
A
nadat
B
dus
C
namelijk
D
daarna

Slide 27 - Quizvraag

conclusie
dus
concluderend
al met al
straks
namelijk
bovendien
toen
nu

Slide 28 - Sleepvraag

Instructie zelf maken
stap 1
Goede titel

stap 2
Welk publiek? 
Ontruimen gebouw = u
Balspel = je

Slide 29 - Tekstslide

Instructie zelf maken
stap 3
Handelingen in logische volgorde. Zet voor elke stap een nummer of zet “stap 1” ervoor. ​

stap 4
Gebiedende wijs = Kijk hier..., Schud..., Loop..., Rijd..., Pak nu..., Voeg…toe...

Slide 30 - Tekstslide

Instructie zelf maken
stap 5
Verwijswoorden = voorkom herhalingen
Voorbeelden: het, dit, dat, die, deze, hij, ze, hem.​


stap 6
Signaalwoorden = samenhangende tekst

Slide 31 - Tekstslide

Slide 32 - Tekstslide

Slide 33 - Tekstslide

instructie
instructie

Slide 34 - Sleepvraag

In deze les
  • 20 minuten lezen
  • Herhaling model van Van Gelder
  • Uitleg en oefening
  • Opdrachten in Motile maken

Slide 35 - Tekstslide

Slide 36 - Tekstslide

Slide 37 - Tekstslide

Slide 38 - Tekstslide

Slide 39 - Tekstslide

Klaar?
  • Maak in Motile het onderdeel "instructie"
  • Klaar? 

3 keuzes:
  1. Ga bezig met de modules waar jouw naam bij staat. 
  2. Ga bezig met een ander vak. 
  3. Verlaat het lokaal. 

Slide 40 - Tekstslide