Wat is LessonUp
Zoeken
Kanalen
Inloggen
Registreren
‹
Terug naar zoeken
Periode 2, les 2 instructie deel 1
Nederlands
Periode 2, les 2
Instructies schrijven
1 / 44
volgende
Slide 1:
Tekstslide
Nederlands
MBO
Studiejaar 1
In deze les zitten
44 slides
, met
interactieve quizzen
en
tekstslides
.
Lesduur is:
90 min
Start les
Bewaar
Deel
Printen
Onderdelen in deze les
Nederlands
Periode 2, les 2
Instructies schrijven
Slide 1 - Tekstslide
Slide 2 - Tekstslide
Werkhouding en inzet
Geen boek mee = niet welkom, na 45 minuten wel
Te laat = niet welkom, na 45 minuten wel
Grijs gebied = telefoon in telefoontas, boek en laptop op tafel, stil
Lezen = lezen
Uitleg = stil
Werkmoment = werken
Oefening = meedoen
Eten = niet
Slide 3 - Tekstslide
Welke afspraak vind jij het meest belangrijk?
Geen boek mee = niet welkom
Te laat = niet welkom
Lezen = lezen
Uitleg = stil
Werkmoment = werken
Oefening = meedoen
Eten = niet
Slide 4 - Poll
Lesdoelen
Aan het eind van deze les...
heb je je woordenschat vergroot en verrijk je je eigen taalvaardigheid.
heb je gewerkt aan jouw concentratie en spanningsboog.
heb je geleerd hoe je een instructietekst in een lesvoorbereidingsformulier moet schrijven.
Slide 5 - Tekstslide
In deze les
20 minuten lezen
Herhaling model van Van Gelder
Uitleg en oefening
Opdrachten in Motile maken
Slide 6 - Tekstslide
Wat ga jij doen tijdens het leesmoment?
Ik kies ervoor om te gaan lezen.
Ik kies ervoor om naar de gang te gaan.
Slide 7 - Poll
Lezen
20 minuten lezen in je eigen boek, tijdschrift of strip.
Slide 8 - Tekstslide
Hoe heb jij gelezen?
Ik heb me de hele tijd goed kunnen concentreren.
Ik heb me een groot deel van de tijd goed kunnen concentreren.
Ik werd af en toe afgeleid.
Ik had een slechte concentratie vandaag.
Slide 9 - Poll
In deze les
20 minuten lezen
Herhaling model van Van Gelder
Uitleg en oefening
Opdrachten in Motile maken
Slide 10 - Tekstslide
model van Van Gelder
Het model geeft het lesgeefproces weer.
Het model kent vier onderdelen:
De beginsituatie
De doelstelling
De les of training
De evaluatie
Slide 11 - Tekstslide
Beginsituatie
Doelstelling
Les / training
Evaluatie
Slide 12 - Sleepvraag
model van Van Gelder
De lesopbouw
De organisatie
De bewegingsvormen
De didactische werkvormen (de manieren van lesgeven)
Als sport- en bewegingsleider moet je goed kunnen uitleggen waarom je bepaalde dingen juist op die manier doet.
Dit kun je goed doen aan de hand van een duidelijke doelstelling.
Slide 13 - Tekstslide
model van Van Gelder
Lesopbouw
: De structuur van de les, van inleiding tot afsluiting.
Organisatie
: De praktische organisatie van de les, inclusief tijd, materiaal en klassenmanagement.
Bewegingsvormen
: Actieve betrokkenheid van leerlingen, zowel fysiek als mentaal.
Didactische werkvormen
: De specifieke manieren waarop de docent lesgeeft, variërend van instructie tot interactieve werkvormen.
Slide 14 - Tekstslide
lesopbouw
organisatie
bewegings-vormen
didactischewerkvormen
differentiatie
reflectie
motivatie
communicatie
leeromgeving
Slide 15 - Sleepvraag
SMART
Specifiek
: Ik wil vijf kilo afvallen. Ik weeg nu 72 kilo, dus na 10 weken weeg ik minder dan 67 kilo.
Meetbaar
: Binnen tien weken.
Acceptabel
: Ik doe het voor mijn gezondheid. Ik wil me beter in mijn vel voelen.
Realistisch
: Iedere week wil ik 0,5 kilo afvallen, want dat is nog gezond en te doen. Dit doe ik door te sporten en gezond te eten.
Tijdgebonden
: Binnen tien weken. Iedere week 0,5 kilo.
Slide 16 - Tekstslide
Maak een SMART-doel
Slide 17 - Open vraag
Evaluatie
Belangrijk onderdeel bij jouw leerproces.
Slide 18 - Tekstslide
Welke vragen stel je bij een evaluatie?
Slide 19 - Woordweb
In deze les
20 minuten lezen
Herhaling model van Van Gelder
Uitleg en oefening
Opdrachten in Motile maken
Slide 20 - Tekstslide
Instructie
Hoe werkt het? Hoe doe je het?
Doel =
instrueren
Een instructie moet duidelijk zijn voor de lezer.
Geschreven of gesproken (audio-opname of filmpje)
Voorbeelden
:
Fitness work-out, handleiding, gebruiksaanwijzing, recept, ontruimingsplan en .... jouw lesvoorbereidingsformulier
Slide 21 - Tekstslide
Kenmerken en opbouw
Titel
Materialenlijst, benodigde ruimte, voorbereiding, tijdsduur of regels ->
net als in je lesvoorbereidingsformulier
Gebiedende wijs
In stapjes: stap 1, stap 2 of 1, 2, 3
Opsommingstekens
Foto's, afbeeldingen ter verduidelijking
Slide 22 - Tekstslide
Kenmerken en opbouw
Slide 23 - Tekstslide
Wat is GEEN instructie?
A
lesvoorbereidingsformulier
B
handleiding
C
recept
D
recensie
Slide 24 - Quizvraag
Tekstverbanden & signaalwoorden in een instructietekst
Voorbeeld
: zoals, bijvoorbeeld, dat wil zeggen, namelijk enz.
Opsomming
: ook, en, verder, bovendien, ten eerste, tot slot enz.
Volgorde van tijd (chronologie)
: vroeger, nu, toen, straks, ondertussen, vervolgens, zodra, nadat, voordat, tijdens, daarna, ten slotte enz.
Conclusie
: dus, concluderend, al met al enz.
Slide 25 - Tekstslide
ook, en, verder, bovendien, ten eerste, tot slot
A
voorbeeld
B
opsomming
C
volgorde van tijd
D
conclusie
Slide 26 - Quizvraag
vroeger, nu, toen, straks, ondertussen, vervolgens, zodra, nadat, voordat, tijdens, daarna, ten slotte
A
voorbeeld
B
opsomming
C
volgorde van tijd
D
conclusie
Slide 27 - Quizvraag
Wat is een signaalwoord dat valt onder de noemer 'voorbeeld'?
A
nadat
B
dus
C
namelijk
D
daarna
Slide 28 - Quizvraag
conclusie
dus
concluderend
al met al
straks
namelijk
bovendien
toen
nu
Slide 29 - Sleepvraag
Instructie zelf maken
stap 1
Goede titel
stap 2
Welk publiek?
Ontruimen gebouw = u
Balspel = je
Slide 30 - Tekstslide
Instructie zelf maken
stap 3
Handelingen in logische volgorde. Zet voor elke stap een nummer of zet “stap 1” ervoor.
stap 4
Gebiedende wijs = Kijk hier..., Schud..., Loop..., Rijd..., Pak nu..., Voeg…toe...
Slide 31 - Tekstslide
Instructie zelf maken
stap 5
Verwijswoorden = voorkom herhalingen
Voorbeelden: het, dit, dat, die, deze, hij, ze, hem.
stap 6
Signaalwoorden = samenhangende tekst
Slide 32 - Tekstslide
Instructie zelf maken
stap 5
1. Pak de schep uit de schuur.
2. Zet de schep in de grond.
3. Duw de schep aan.
4. Buig de schep wat naar achteren.
5. Neem de grond met de schep mee.
6. Leg de grond van de schep naast het gat.
Slide 33 - Tekstslide
Instructie zelf maken
stap 5
1. Pak de schep uit de schuur.
2. Zet
hem
in de grond.
3. Duw
hem
vervolgens aan.
4. Buig de schep wat naar achteren.
5. enz.
Slide 34 - Tekstslide
Instructie zelf maken
stap 5
Verwijswoorden = voorkom herhalingen
Voorbeelden: het, dit, dat, die, deze, hij, ze, hem.
stap 6
Signaalwoorden = samenhangende tekst
Slide 35 - Tekstslide
Slide 36 - Tekstslide
Slide 37 - Tekstslide
instructie
instructie
Slide 38 - Sleepvraag
In deze les
20 minuten lezen
Herhaling model van Van Gelder
Uitleg en oefening
Opdrachten in Motile maken
Slide 39 - Tekstslide
Slide 40 - Tekstslide
Slide 41 - Tekstslide
Slide 42 - Tekstslide
Slide 43 - Tekstslide
Aan het werk
Maak in Motile het onderdeel "instructie"
Niet bezig met de opdrachten? Verlaat het lokaal.
Klaar?
3 keuzes:
Ga bezig met de modules waar jouw naam bij staat.
Ga bezig met een ander vak.
Verlaat het lokaal.
Slide 44 - Tekstslide
Meer lessen zoals deze
Periode 2, les 2 instructie deel 1
November 2024
- Les met
44 slides
Nederlands
MBO
Studiejaar 1
Periode 2, les 3 instructie deel 2
5 dagen geleden
- Les met
32 slides
Nederlands
MBO
Studiejaar 1
Periode 2, les 3 instructie deel 2
November 2024
- Les met
32 slides
Nederlands
MBO
Studiejaar 1
Periode 2, les 1 SMART-doelen
November 2024
- Les met
37 slides
Nederlands
MBO
Studiejaar 1
Periode 2, les 1 SMART-doelen
5 dagen geleden
- Les met
37 slides
Nederlands
MBO
Studiejaar 1
Periode 2, les 4 instructies beoordelen
5 dagen geleden
- Les met
23 slides
Nederlands
MBO
Studiejaar 1
Periode 2, les 4 instructies beoordelen
18 dagen geleden
- Les met
23 slides
Nederlands
MBO
Studiejaar 1
Periode 2, les 5 lesvoorbereidingsformulier
16 dagen geleden
- Les met
17 slides