Les 3

Transitiemodel
1 / 32
volgende
Slide 1: Tekstslide
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 4

In deze les zitten 32 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

Transitiemodel

Slide 1 - Tekstslide

Slide 2 - Tekstslide

Slide 3 - Tekstslide

Topocheck

Slide 4 - Tekstslide

Programma
Binnenkomst + absentie (5 min)
Herhaling vorige les (7 min)
Nakijken (15 min)
Leerdoelen (3 min)
Uitleg + verwerking 'Nederland vs Duitsland vs China' (15 min)
Aan het werk (10 min) 
Afsluiting (5 min)

Slide 5 - Tekstslide

Hoe wordt een figuur zoals deze genoemd?
A
Bevolkingsmodel
B
Bevolkingsgrafiek
C
Transitiemodel
D
Transitiepiramide

Slide 6 - Quizvraag

De bevolking kan verdeeld worden in 3 groepen: jongeren - beroepsbevolking - ouderen.
Voor welke groep staat de kleur oranje + welke leeftijden horen hier (ongeveer)bij?

Slide 7 - Open vraag

Het transitiemodel zegt iets over:
A
Veranderingen in gc en sc
B
Veranderingen in migratie
C
De verhouding mannen en vrouwen
D
De verhouding jongeren, beroepsbevolking en ouderen

Slide 8 - Quizvraag

In welke fase van het transitiemodel zit Nederland?
A
fase 2
B
fase 3
C
fase 4
D
fase 5

Slide 9 - Quizvraag

In welke fase van het transitiemodel zit China?
A
fase 2
B
fase 3
C
fase 4
D
fase 5

Slide 10 - Quizvraag

In welke fase van het transitiemodel zit Duitsland?
A
fase 2
B
fase 3
C
fase 4
D
fase 5

Slide 11 - Quizvraag

Nakijken
Hoe
- Bedenk welke vraag wil je echt nagekeken wilt hebben (2 min)
- Docent verzamelt de vragen die jullie nagekeken willen hebben (2 min)
- Docent vraagt wie het antwoord weet en geeft beurten -> geef je antwoord/ leg uit (11 min)

Tijd: 15 minuten

Wat? 
Bladzijde 54: vraag 3
Bladzijde 57: vraag 7
Bladzijde 60: vraag 1 + 5 + extra vraag 2

timer
15:00

Slide 12 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. de ontwikkeling van de Nederlandse, Duitse en Chinese bevolking beschrijven;
2. de ontwikkeling van de Nederlandse bevolking vergelijken met die van Duitsland en China;
3. uitleggen waarom China de 1-kindpolitiek invoerde + 3 nadelen van deze politiek noemen;
4. uitleggen waarom China de 1-kindpolitiek inmiddels ook weer heeft afgeschaft. 

Slide 13 - Tekstslide

Op je wisbordje
Vergelijk (op de volgende dia) de Nederlandse en Duitse bevolkingsgrafiek van 1950.

Noteer tenminste 1 tot 3 verschillen op je wisbordje.
(Tip: zeg iets over de 3 leeftijdsgroepen: jong - beroeps- oud)

Extra: probeer te bedenken waardoor die verschillen zijn veroorzaakt.

Slide 14 - Tekstslide

Op je wisbordje -> 1 tot 3 verschillen tussen NL en DLD 1950
NL 1950
DLD 1950

Slide 15 - Tekstslide

De ontwikkelingen in Nederland
Noteer in je schrift

Nederland:
  • Geboortegolf direct na WOII (babyboom) -> die mensen zijn nu oud! (duidelijk in bev.grafiek)
  • Als gevolg van de toegenomen welvaart stijgt de levensverwachting ->
  • Er zijn steeds meer ouderen = vergrijzing
  • Er worden steeds minder kinderen geboren = ontgroening
  • De bevolkingspiramide wordt steeds smaller van onderen en steeds breder van boven.

Slide 16 - Tekstslide

De ontwikkelingen in Duitsland
Noteer in je schrift

Duitsland:
  • Geboortegolf in de jaren '60 -> in Duitsland viel na de oorlog niets te vieren + veel jonge mannen waren gesneuveld in de oorlog (beide duidelijk zichtbaar in de bev.grafiek.)
  • Als gevolg van de toegenomen welvaart stijgt de levensverwachting ->
  • Er zijn steeds meer ouderen = vergrijzing -> meer nog dan in Nederland 
  • Er worden steeds minder kinderen geboren = ontgroening -> meer nog dan in Nederland 
  • De bevolkingspiramide van Duitsland is nog smaller aan de onderkant en nog breder aan de bovenkant.

Slide 17 - Tekstslide

Op je wisbordje
Vergelijk nu (op de volgende dia) de Nederlandse en Duitse bevolkingsgrafiek van 2020.

Noteer tenminste 1 tot 3 verschillen op je wisbordje.
(Tip: zeg iets over de 3 leeftijdsgroepen: jong - beroeps- oud)

Extra: probeer te bedenken waardoor die verschillen zijn veroorzaakt.

Slide 18 - Tekstslide

Op je wisbordje -> 1 tot 3 verschillen tussen NL en DLD 1950
NL 2020
DLD 2020

Slide 19 - Tekstslide

De ontwikkelingen in China
China was lang het land met de grootste bevolking (maar sinds 2023 is dit India).
Tussen 1960 en 1970 verbeterde de levensomstandigheden en groeide de bevolking enorm.

Er ontstonden problemen:
- Te weinig werk op het platteland
- Massale en ongecontroleerde groei steden
- Te weinig voedsel

Oplossing: de 1-kind politiek (1979) -> echtparen mochten nog maar 1 kind krijgen.

Slide 20 - Tekstslide

De ontwikkelingen in China
De 1-kindpolitiek was een succes: in 2015 is het aandeel jongeren veel kleiner dan in 1950.

Maar er zaten ook nadelen aan de 1-kindpolitiek:
  • Mannenoverschot door abortussen en adoptie -> Chinezen wilden liever jongetjes dan meisjes
  • 4-2-1 probleem -> 1 volwassen Chinees, heeft 2 ouders en 4 grootouders om voor te zorgen
  • Vergrijzing -> er zijn steeds meer ouderen, maar ouderen werken niet en dat is dus niet goed voor de economie...

In 2015 werd de 1-kindpolitiek dan ook weer afgeschaft.

Slide 21 - Tekstslide

De ontwikkelingen in China
Noteer in je schrift

Maar helaas... de afschaffing heeft niet geholpen -> steeds minder Chinezen willen kinderen (te duur + niet de combineren met werk).

In 2040 zal China de meest vergrijsde samenleving ter wereld zijn!

En dat is een probleem voor een land dat de 'fabriek van de wereld' wil zijn... namelijk:
  • Er zijn veel arbeiders nodig om in deze fabrieken te werken
  • Én er zijn veel mensen nodig om de producten uit deze fabrieken te kopen

Slide 22 - Tekstslide

Op je wisbordje
Vergelijk (op de volgende dia) de Chinese bevolkingsgrafieken van 1960 en 2020 met elkaar.

Noteer tenminste 1 tot 3 verschillen op je wisbordje.
(Tip: zeg iets over de 3 leeftijdsgroepen: jong - beroeps- oud)

Extra: probeer te bedenken waardoor die verschillen zijn veroorzaakt.

Slide 23 - Tekstslide

Op je wisbordje -> 1 tot 3 verschillen tussen China 1960 en 2020
China 1960
China 2020

Slide 24 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. de ontwikkeling van de Nederlandse, Duitse en Chinese bevolking beschrijven;
2. de ontwikkeling van de Nederlandse bevolking vergelijken met die van Duitsland en China;
3. uitleggen waarom China de 1-kindpolitiek invoerde + 3 nadelen van deze politiek noemen;
4. uitleggen waarom China de 1-kindpolitiek inmiddels ook weer heeft afgeschaft. 

Slide 25 - Tekstslide

Aan het werk- groep 1

Wat: 
- Maken blz. 60 vraag 3 + 4
- Maken blz. 76 en 77 vraag 2 + 3 + 4 + 5  

Hoe: in tweetallen

Hulp: tekstboek paragraaf 2.8 + duo

Klaar? 
Maken blz. 82 'herhaling 2.8 bevolking'
Lezen paragraaf 2.3


Aan het werk- groep 2

Wat: 
- Maken blz. 60 vraag 4
- Maken blz. 76 en 77 vraag 2 + 3 + 5 

Hoe: in drie/viertallen

Hulp: tekstboek paragraaf 2.8 + groepsgenoten + docent

Klaar? 
Lezen paragraaf 2.3


timer
10:00

Slide 26 - Tekstslide

Afronding
Wat hebben we geleerd?
Hoe hebben we meegedaan?
Huiswerk

Slide 27 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. de ontwikkeling van de Nederlandse, Duitse en Chinese bevolking beschrijven;
2. de ontwikkeling van de Nederlandse bevolking vergelijken met die van Duitsland en China;
3. uitleggen waarom China de 1-kindpolitiek invoerde + 3 nadelen van deze politiek noemen;
4. uitleggen waarom China de 1-kindpolitiek inmiddels ook weer heeft afgeschaft. 

Slide 28 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.


  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 29 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.


  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 30 - Tekstslide

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 31 - Poll

Huiswerk
Leren: les 1 + 2 + 3
Leren: topografie Duitsland
Lezen tekst over geboorten en huwelijken in China + maken vragen -> hier gaan we het de volgende les zeker over hebben!

Slide 32 - Tekstslide