les 17 maart WO1 paragraaf 1.1 (lesbezoek)

De Eerste Wereldoorlog
Taak:
  1. Pak rustig je spullen: schrift, pen en laptop.
  2. Ga naar LessonUp en voer de code van deze les in.

Onderwerp van de les:
De Eerste Wereldoorlog  
Hoofstuk 3 paragraaf 3.1 (blz. 64)

1 / 34
volgende
Slide 1: Tekstslide
GeschiedenisMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 2

In deze les zitten 34 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

Onderdelen in deze les

De Eerste Wereldoorlog
Taak:
  1. Pak rustig je spullen: schrift, pen en laptop.
  2. Ga naar LessonUp en voer de code van deze les in.

Onderwerp van de les:
De Eerste Wereldoorlog  
Hoofstuk 3 paragraaf 3.1 (blz. 64)

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Les indeling
  • afspraken in mijn les
  • lesdoelen 
  • uitleg
  • opdracht + nabespreken
  • les afsluiten

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Afspraken in mijn les
  1. Wij houden ons aan de schoolregels: bijvoorbeeld: geen telefoon, niet schelden etc.
  2. Als ik praat zijn jullie stil. Als een klasgenoot een stukje voorleest of een vraag beantwoord zijn jullie ook stil.
  3. Als je een vraag hebt steek je je hand op: er zijn geen domme vragen.
  4. Fouten maken mag, van fouten kunnen wij allemaal leren.
  5. Wij houden de klassenplattegrond aan & je blijft zitten tot de bel gaat.

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Brief van een Eerste Wereldoorlog soldaat.

Slide 4 - Tekstslide

video minuut 
0:00 - 1:12 dead is all around us
1:44 - 2:00 and it is of litlle comfort
3:20 - 04:15


Vragen aan leerlingen:
Wat hebben jullie in deze video gezien?
Hoe voelt de soldaat zich?
Wat wil hij het liefst?
Hulpvragen:
Wanneer was de Eerste Wereldoorlog?
Welke landen deden mee?
Wie hebben er gewonnen? 
Wat voor oorlog was het?

Wat weet je over de Eerste Wereldoorlog?

Slide 5 - Woordweb

Vragen naar voorkennis van de vorige lessen. Leerlingen hebben twee lessen gehad over WO 2 introductie.
Planning
Hoofdstuk 3: Eerste Wereldoorlog en daarna 
Introductie les hoofdstuk 3: Eerste Wereldoorlog en daarna.
3.1: De Eerste Wereldoorlog
3.2: De Nieuwe kaart van Europa
3.3: Een welvarende tijd.
3.4: De crisistijd
Herhaal les : 3.1 & 3.2
Herhaal les: 3.1 t/m 3.4
SO 3.1 - 3.2                                    Proefwerk hoofdstuk 3: 3.1 t/m 3.4

Slide 6 - Tekstslide

Advance organizer 
lesdoelen
• Aan het einde van deze les kun je de drie oorzaken van de Eerste Wereldoorlog in je eigen woorden aan elkaar uitleggen. 


• Aan het einde van deze les kun je verschillende bronnen koppelen aan de begrippen nationalisme, militarisme en wapenwedloop. 

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

3 oorzaken van WO1
  • uitleg Encyclo.nl 
  • begrip opzoeken -> uitleg begrip -> uitleg begrip in de tijd van W01.

Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Eerste Wereldoorlog oorzaak 1: militarisme.

1. Zoek het woord 'militarisme' op in Encyclo.nl
2. Schrijf de betekenis in je eigen woorden op.

Slide 9 - Open vraag


Encyclo.nl
In eigen woorden nadruk op leggen.
voorbeelden militarisme

Slide 10 - Tekstslide

introduceren video Noord Korea: militaire parade
minuut: 0:45 -0:55 
minuut: 2:31 - 3:00

Militarisme = Het verheerlijken/aanbidden van het leger.
Laten zien hoe sterk het leger van je land is. 
 

oorzaken de Eerste Wereldoorlog
Oorzaak 1: militarisme 
Militarisme = Het  verheerlijken/aanbidden van het leger. 

  • Laten zien hoe sterk het leger van je land is. 


Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Eerste Wereldoorlog oorzaak 2: nationalisme.

1. Zoek het woord 'nationalisme' op in Encyclo.nl .
2. Schrijf de betekenis in je eigen woorden op.

Slide 12 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

voorbeelden nationalisme

Slide 13 - Tekstslide

Afbeelding: één kamp één rijk. 
Uitleg: Hitler in WO2 geloofde dat alle Duitsprekende het recht hadden op een eigen land.
nationalisme = sterke liefde voor het eigen volk. Landen vonden hun eigen volk het beste en het belangrijkst. 
oorzaken de Eerste Wereldoorlog
Oorzaak 2: Nationalisme
nationalisme = sterke liefde voor het eigen volk. 

  •  Landen vonden hun eigen volk het beste en het belangrijkst. 

Slide 14 - Tekstslide

Link leggen vlag en sterke liefde voor het eigen volk.
De Eerste Wereldoorlog oorzaak 3: wapenwedloop.

1. Zoek het woord 'wapenwedloop' op Encyclo.nl
2. Schrijf de betekenis in je eigen woorden op.

Slide 15 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

voorbeelden wapenwedloop

Slide 16 - Tekstslide

uitleg: Wij zien in de video dat GB een vloot aan het maken was en Duitsland (keizer)  zag dat en ging het zelfde doen.

wapenwedloop = Landen maken steeds meer (sterkere)wapens want zij willen het machtigst zijn.
Doordat steeds meer landen steeds meer wapens hadden liepen de spanningen in de wereld op.

oorzaak 3: wapenwedloop
nationalisme + militarisme leidt tot een wapenwedloop
wapenwedloop = Landen maken steeds meer (sterkere)wapens want zij willen het machtigst zijn.

  • Doordat steeds meer landen steeds meer wapens hadden liepen de spanningen in de wereld op.

Slide 17 - Tekstslide

afbeelding: landen spelen spelletje, zij kijken wie de grootste marine heeft. 

Uitleggen dat landen dus wapens bleven maken en dat het niet op hield.
1. Waarom deden landen aan militarisme?
2. Waarom maakten landen steeds meer wapens?
3. Welk begrip (nationalisme, militarisme of wapenwedloop) past bij de zin:
'Wij zijn één volk en verdienen het om een eigen land te hebben.' Leg je antwoord uit.

Slide 18 - Open vraag

check
opdracht WO 1
Uitkomst? Je kunt verschillende bronnen indelen in: militarisme, nationalisme en de wapenwedloop. Wij bespreken de opdracht klassikaal. 
Waartoe/waarom? Je begrijpt dat bronnen (uit het verleden maar ook het heden) een bepaald doel hebben. Wanneer je dit herkent kun kritischer kijken naar een bron. 
Hoe? Ga in je groepje zitten die ik heb gemaakt. 
Tijd?  10 minuten.
Hulp?  Je eigen groepje.
Wat? 1. Bekijk de verschillende bronnen.
           2.Over leg met je gehele groepje bij welk begrip de bron past. 
           3. Leg de bron bij het juiste begrip. 
klaar?  Vraag docent.
timer
10:00

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

gezamenlijk inoefenen 

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


A
wapenwedloop
B
militarisme
C
nationalisme

Slide 21 - Quizvraag

Afbeelding verheerlijkt het leger NIET maar spreekt aan op het nationalisme. Vecht voor JOU thuis/land.  De sterke liefde voor het vaderland wordt gebruikt om nieuwe soldaten te rekruteren. 

A
wapenwedloop
B
militarisme
C
nationalisme

Slide 22 - Quizvraag

Rond paraderen door de straten.

A
wapenwedloop
B
militarisme
C
nationalisme

Slide 23 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

opdracht WO 1 
Uitkomst? Je kunt verschillende bronnen indelen in: militarisme, nationalisme en de wapenwedloop.
Hoe? Ga in je groepje zitten die ik heb gemaakt. 
Tijd?  10 minuten.
Hulp?  Je eigen groepje.
Wat? 1. Bekijk de verschillende bronnen.
           2.Over leg met je gehele groepje bij welk begrip de bron past. 
           3. Leg de bron bij het juiste begrip. 

klaar? Maak met je groepje een propaganda poster voor een van de begrippen. 
timer
10:00

Slide 24 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht  nabespreken

Slide 25 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht  nabespreken nationalisme

Slide 26 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht  nabespreken nationalisme

Slide 27 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht  nabespreken militarisme

Slide 28 - Tekstslide

Door straten marcheren -> militarisme: laten zien hoe sterk het leger is (aan eigen volk).

Afbeelding thogetjer verheerlijking van leger 'samen te oorlog, vrolijke kleuren'.
Opdracht  nabespreken militarisme

Slide 29 - Tekstslide

Door straten marcheren -> militarisme: laten zien hoe sterk het leger is (aan eigen volk).

Afbeelding thogetjer verheerlijking van leger 'samen te oorlog, vrolijke kleuren'.
Opdracht  nabespreken wapenwedloop

Slide 30 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht  nabespreken wapenwedloop

Slide 31 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

les afsluiting 

Slide 32 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

lesdoelen
• Aan het einde van deze les kun je de drie oorzaken van de Eerste Wereldoorlog in je eigen woorden aan elkaar uitleggen. 


• Aan het einde van deze les kun je verschillende bronnen koppelen aan de begrippen nationalisme, militarisme en wapenwedloop. 

Slide 33 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Fijne dag!
        

Pak je spullen in en blijf op je plek zitten tot de bel gaat.

Slide 34 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies