Kan iemand nog wat filmtrucs uit de reclame noemen?
Weet iemand nog waarom slow-motion vaak wordt gebruikt in reclames?
RECLAME
Les 2
1 / 18
volgende
Slide 1: Tekstslide
KunstBasisschoolGroep 5,6
In deze les zitten 18 slides, met tekstslides en 2 videos.
Lesduur is: 90 min
Instructies
Cultuurcoachtraject Groep 5 - Filmles 7 - Reclame II
LESDUUR
90 min.
INTRODUCTIE
In drie lessen onderzoeken leerlingen hoe reclames worden gemaakt. Welke trucs passen filmmakers toe om een succesvolle reclame te maken? Waarom is slow-motion zo belangrijk voor reclame? En welke filmshots kun je allemaal gebruiken om je boodschap over te laten komen. De opgedane kennis passen de leerlingen toe in hun eigen reclamevideo.
In deze tweede les ontdekt de klas verschillende soorten kaders die filmmakers gebruiken om reclames interessanter te maken. Na het maken van een storyboard gaan de leerlingen zelf hun eigen reclame filmen.
*Let op: er zijn 3 lessen, er is genoeg inhoud om het in 4 lessen te doen. Dit is volledig afhankelijk van hoeveel tijd je per les op jouw school hebt. Dus pas aan naar eigen inzicht!
LESDOELEN
De leerling legt uit wat shots zijn en waarom een filmmaker ze toepast.
De leerling kan verschillende shots herkennen en benoemen.
De leerling legt uit waarom filmmakers een storyboard gebruiken.
De leerling maakt een storyboard voor een eigen reclamefilm.
De leerling filmt een eigen reclamefilm.
OPZET
Introductie | 5 min.
Uitleg shots | 15 min.
Opdracht: Storyboard | 20 min.
Opdracht: Filmen | 50 min.
Afsluiting | 5 min.
INSTRUCTIES
Materiaal
Digibord met internet en LessonUp
Werkblad Reclameplan (ingevuld vorige les)
Werkblad Storyboard (1 per groepje)
iPad + microfoon voor elk groepje
Eventueel knutselspullen voor het maken van extra props
Eventueel verkleedkleren voor de opnames
Overige voorbereiding
Zorg dat je de werkbladen en props uit de vorige les bij de hand hebt. De leerlingen gaan weer in dezelfde groepjes van vorige week werken.
Bepaal voor het filmen vast wat mogelijke filmlocaties binnen de school of op het schoolplein zijn.
Elk groepje krijgt een eigen iPad + microfoon. Noteer welk groepje welke iPad heeft, want in de volgende les gaat elk groepje verder met het eigen gefilmde materiaal.
Extra ruimtes nodig
Locaties binnen/om de school voor het filmen.
2e docent nodig
Een tweede docent is fijn omdat de leerlingen in groepjes zelf gaan filmen.
AANPASSEN OP THEMA
In de reclamelessen bedenken de leerlingen een eigen product waar ze een reclame voor maken. In de les worden suggesties gegeven voor wat voor een soort product dat kan zijn (iets dat je leven beter maakt bijv.) maar dit kan uiteraard ook aan een schoolthema worden aangepast.
Werkbladen
Onderdelen in deze les
Kan iemand nog wat filmtrucs uit de reclame noemen?
Weet iemand nog waarom slow-motion vaak wordt gebruikt in reclames?
RECLAME
Les 2
Slide 1 - Tekstslide
INTRODUCTIE | 5 MIN
Vandaag gaan we verder met jullie reclamefilms.
V: Kan iemand nog wat filmtrucs uit de reclame noemen?
V: Weet iemand nog waarom slow-motion vaak wordt gebruikt in reclames?
A: Het product komt extra mooi in beeld én je hebt meer tijd om zin te krijgen om het product te kopen/eten/willen.
Voordat jullie gaan filmen gaan we het eerst hebben over shots & kaders:
SHOTS & KADERS
Slide 2 - Tekstslide
SHOTS & KADERS | 15 MIN
Elke keer als je tijdens het filmen de camera aan en uit zet heb je één shot gefilmd. Elk shot bestaat uit verschillende kaders. Kaders is een andere naam voor de manier waarop iets is gefilmd: wat is wel en niet in beeld. Een filmmaker gebruikt verschillende kaders om iets te filmen.
Illustreer met een iPad of je handen wat kaders kunnen zijn. Film/kader het klaslokaal bijvoorbeeld vanuit een totaalshot, close-up en/of kikkerperspectief. (In de volgende slides worden alle shots benoemd.)
Merk op dat de regisseur in beeld met haar handen een kader maakt om te zien hoe iets er op camera uit zou zien.
Benadruk dat kaders heel belangrijk zijn voor de manier waarop je als kijker de film beleeft. Met een kikkerperspectief of totaalshot geef je een heel andere indruk van het klaslokaal!
Bespreek daarna de shots & kaders op de volgende slides. Maak een lijst op het bord van de verschillende kaders en laat ze daar staan voor de rest van de les.
Totaalshot
Slide 3 - Tekstslide
Totaal shot
Met dit shot breng je alle acteurs van top tot teen in beeld én een stuk van hun omgeving.
Dit shot gebruik je bijvoorbeeld voor scènes met veel actie en beweging. Maar het is ook een handig shot voor aan het begin van een video, zodat de kijker weet waar we zijn. (De omgeving is dan soms zelfs belangrijker dan de acteurs.)
Mediumshot
Slide 4 - Tekstslide
Medium shot
Hier zijn de acteurs vanaf ongeveer hun navel in beeld. Dit wordt bijvoorbeeld gebruikt als wat er gebeurt heel belangrijk is, zoals een gesprek tussen twee mensen.
Close-up
Slide 5 - Tekstslide
Close-Up
Hier is de camera heel erg ingezoomd. Alleen het gezicht van de acteur is in beeld, zodat je goed kunt zien hoe dit persoon zich voelt.
(Illustreer eventueel met de Ipad wat inzoomen is)
Extreme Close-up
Slide 6 - Tekstslide
Extreme close-up
Nog dichterbij dan een close-up! Bijvoorbeeld als de filmmaker alleen de ogen van een acteur wil laten zien, of een reflectie in een zonnebril. Ook handig als je piepkleine dingen aan het filmen bent.
Over de
schouder
Slide 7 - Tekstslide
Over de schouder
Dit shot gebruik je om te laten zien waar iemand naar kijkt, bijvoorbeeld in gesprek met iemand anders.
Kikkerperspectief
Slide 8 - Tekstslide
Kikkerperspectief*
Zo laat je iets of iemand veel groter (en soms ook extra gevaarlijk) lijken. Je doet hier eigenlijk alsof de camera ziet wat een kleine kikker ziet.
*Check of de klas weet wat perspectief is?...De manier waarop je iets ziet.
Vogel-
perspectief
Slide 9 - Tekstslide
Vogelperspectief
Net als een vogel kijkt de camera van boven naar wat er gefilmd wordt. Zo laat je alles veel kleiner lijken. Een drone kan goed van boven filmen, maar je kunt ook gewoon op een stoel gaan staan.
Een filmmaker gebruikt altijd verschillende kaders in één film. Waarom zou dat zijn?
Kijk maar eens naar de volgende reclame. Hoe zou je het kader noemen dat de makers gekozen hebben?
Slide 10 - Tekstslide
V: Een filmmaker gebruikt altijd verschillende kaders in één film. Waarom zou dat zijn?
A: Er zijn verschillende redenen om meerdere kaders te gebruiken.
- Verschillende kaders kunnen de kijker helpen om zich in te leven in het verhaal.
- Verschillende kaders helpen ook om het spannend of verrassend te houden. Als alles op dezelfde manier is gefilmd wordt het wel erg saai.
Kijk maar eens naar deze reclame, waar ze een heel nieuw perspectief hebben uitgevonden:
Door goed te kiezen welke kaders je gebruikt kun je de kijker ook het idee geven dat er iets gebeurt terwijl dat misschien helemaal niet echt zo is.
Pak de iPad met Apple TV verbinding er weer bij en vraag een leerling op de grond gaan liggen. Film alleen de benen en laat de rest van de leerling buiten beeld. Vraag een andere leerling (buiten beeld!) de liggende leerling weg te slepen terwijl de rest van de klas naar het scherm kijkt.
Bespreek met de klas welke indruk je kreeg van deze handeling doordat je een medium shot gebruikte. Hoe zou dat anders zijn als het bijvoorbeeld een totaalshot geweest was?
Slide 12 - Video
Kaders tellen
Kijk nu eens naar deze reclame. Welke kaders zie je allemaal? Let goed op, het gaat snel!
Laat de reclame op de volgende slide zien, eventueel twee keer, want de kaders volgen elkaar in rap tempo op.
Video
https://www.youtube.com/watch?v=AJ-WHE-IdpA
(Samsung - Cat that says wow - 0:30)
Bespreek met de klas welke kaders ze allemaal hebben gezien. (Op de slide na de video komen stills uit reclame terug om verder te bespreken.)
Deze reclame duurde maar 0:30 en bijna alle shots zijn er meerdere keren in teruggekomen.
1
2
3
4
5
6
7
8
QUIZ!
Slide 13 - Tekstslide
Bekijk met de klas een aantal stills uit de reclame van net. Vraag bij elke still welk kader erbij hoort en of de klas weet waarom.
1. Totaal shot
De omgeving is belangrijker dan de acteur.
Merk op dat dit shot aan het begin van de video zit, zodat de kijker weet waar ‘ie is.
2. Medium shot
Je ziet de acteurs vanaf hun middel tot boven. Het ‘gesprek’ tussen de jongen en de poes is belangrijk, daarom is gekozen voor een medium shot.
3. Totaal shot
Je ziet de jongen en de poes van top tot teen. In een totaalshot kun je goed beweging laten zien, zwemmen in dit geval.
4. Close-Up (én Over de schouder)
In deze close-up kun je goed zien dat de poes heel chagrijnig is. Tegelijk is het ook een over de schouder shot, je ziet namelijk nog een beetje wang van de jongen. Net alsof de camera op zijn schouder zit.
5. Kikkerperspectief
De camera kijkt van onderaf naar de tv. Je ziet eigenlijk wat de poes ziet als ‘ie tv kijkt. Door het kikkerperspectief lijkt de tv echt groot en mooi. Waarom zou dat zijn?
6. Vogelperspectief
Dit shot is gefilmd vanaf het balkon, je ziet alles van boven, alsof je op het balkon landt.
7. Extreme Close-up
We zijn nu zo dichtbij dat je de reflectie in de ogen van de kat kunt zien. ‘Toevallig’ is dat het merk van de tv die ze je met deze reclame proberen te verkopen.
8. Over de schouder
Dit is een bijzonder over de schouder shot. Het is namelijk gefilmd over de schouder van de papegaai. Alsof de kat en papegaai in gesprek zijn.
Wie heeft ooit al van een storyboard gehoord?
Slide 14 - Tekstslide
STORYBOARD | 5 + 15 MIN
Voordat jullie gaan filmen nog één laatste stap. Jullie gaan met je groepje bij je plan een storyboard maken.
V: Heeft iemand ooit al van een storyboard gehoord?
A: Eigen antwoord.
Om aan een storyboard te werken moet je eerst weten wat scènes zijn.
Een scène is een kort stukje van een film. Een film bestaat altijd uit meerdere scènes en in elke scène gebeurt iets nieuws. In de reclame met de poes waren dat bijvoorbeeld:
Scène 1: Jongen + poes zitten op het balkon
Scène 2: Jongen neemt de poes mee naar de dierenwinkel
Scène 3: Jongen neemt de poes mee zwemmen
Scène 4: Jongen neemt de poes mee naar een feest op straat
Scène 5: Jongen en poes staan tussen de mensen en hij ziet dat de poes echt níks leuk vindt.
Scène 6: Jongen en de poes zijn weer thuis
Scène 7: De poes ziet de tv en vindt hem geweldig, het eerste wat ‘ie leuk vindt vandaag!
Dat zijn dus al zeven scènes in 30 seconden!
Op het storyboard teken je wat er in elke scène van je reclame film te zien is. Het is een soort stripverhaal van de film die je gaat maken. Elk plaatje is één scène. En elke scène is één shot. Zodat je straks weet wat je moet filmen.
Bij elke scène vullen jullie op het werkblad in welk kader je gaat gebruiken.
Laat op het digiboard zien hoe je het werkblad invult en dat je in de vakjes van het storyboard alleen simpele tekeningetjes hoeft te maken. Het is voor hen zelf bedoeld, zodat ze straks weten wat je gaat filmen.
Eisen reclame
- In ieder geval 5 shots.
- Gebruik 3 verschillende kaders, liefst meer!
- Gebruik minimaal 2 filmtrucs.
- Maximaal 2 minuten.
- Eindig met jullie slogan.
- Slogan verrassend in beeld.
-Lekker overdrijven.
Maak het storyboard voor jullie reclame.
Slide 15 - Tekstslide
Bespreek een aantal vereisten voor de reclames:
Eisen reclame
- In ieder geval 5 shots. (Let op: één shot is een korte actie!)
- Minimaal 3 verschillende kaders, liefst meer!
- Minimaal 2 filmtrucs.
- Je reclame mag maximaal 2 minuten duren.
- Je reclame eindigt met jullie slogan.
- Slogan verrassend in beeld: gezongen, beeld hem uit, knutsel er iets voor, bijzonder shot: gebruik je fantasie! Ook hier mag het weer lekker overdreven.
Deel aan elk groepje het Storyboard werkblad uit om in te vullen. Geef iedereen 15 minuten om het werkblad in te vullen.
Pak ook voor alle groepjes weer het werkblad van vorige week erbij met het plan voor de reclame. Als daar nog iets aan moet worden aangevuld of aangepast is dit het moment.
Filmen
FILMEN
Slide 16 - Tekstslide
FILMEN | 10 + 40 MIN
Leg met een iPad uit wat de regels zijn voor het filmen.
Jullie gaan straks jullie eigen reclamefilm opnemen. Elk groepje krijgt één iPad.
Voor het filmen nog even wat regels en tips:
Spelregels & tips filmen
- Waar mag je filmen? (Bespreek waar in/om de school gefilmd mag worden.)
- Je bent samen verantwoordelijk voor de iPad. Ga er voorzichtig mee om.
- Houdt de iPad goed stil tijdens het filmen. (Bespreek waarom dat zo zou zijn.)
- Houdt de iPad altijd in liggende stand.
(Doe dit voor.)
- Als je van ver filmt (Totaalshot, evt. Vogelpersectief) en dus ver weg staat met de iPad, moet je extra hard praten, zodat je goed te horen bent.
- Film steeds maar één scène en stop dan weer met opnemen. Begin opnieuw te filmen bij de volgende scène. In de volgende les kun je nog stukjes uit de scène knippen die mis zijn gegaan maar het liefst heb je één shot waarin alles goed gaat, dus je mag ook meerdere keren één scène opnemen.
- Jullie hebben 40 minuten om te filmen.
- Ben je eerder klaar, dan kun je vast scènes wissen die je niet wil gebruiken.
Geef elk groepje een iPad (+ microfoon) en de props die ze de vorige les gemaakt hebben.
Noteer welk groepje welk nummer iPad heeft, dan kunnen ze volgende week weer met hun eigen materiaal verder.
Laat de leerlingen zelfstandig in hun groepje aan de slag gaan.
Loop rond om te helpen waar nodig en de leerlingen op de hoogte te houden van de tijd.
Afsluiting
Hoe ging het filmen?
Kan iemand al vertellen wat monteren is?
Slide 17 - Tekstslide
AFSLUITING | 5 MIN
Sluit terug in de klas af met een hele korte reflectie. Bijv.:
- Hoe ging het filmen? (Vraag door...)
- Welke kaders vond je het best werken?
- Is alles gelukt? Wat pakte er anders uit?
- Welke ideeën zijn jullie nog op gekomen tijdens het filmen?
- Waar ben je het meest trots op?
- Wat ging beter dan je had verwacht?
In de volgende les gaan jullie de film monteren.
V: Kan iemand al vertellen wat monteren is?
A: Eigen antwoord
Regeling Driejarige subsidies Cultuurcoach
Slide 18 - Tekstslide
Deze les is gemaakt ihkv de 3 jarige regeling Cultuurcoaches van het AFK
Eye filmmuseum, Filmhub Noord-Holland, Cinekid, NurLimonade media en Taartrovers