Ondersteunen bij de uitscheiding (les5)

Ondersteunen bij de uitscheiding (les 5)
1 / 24
volgende
Slide 1: Tekstslide
VerzorgingMBOStudiejaar 1

In deze les zitten 24 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 3 videos.

Onderdelen in deze les

Ondersteunen bij de uitscheiding (les 5)

Slide 1 - Tekstslide

Doel van de les
Je kan uitleggen wat er met uitscheiding wordt bedoeld en kan benoemen welke vormen er allemaal zijn.
Je kan vertellen wat een normale uitscheiding is en hoe een zorgvrager zichzelf verzorgt bij een normale uitscheiding?
Je kan uitleggen wanneer de uitscheiding is verstoord.
Je laat zien hoe je volgens protocol iemand de po aanbiedt, ondersteunt naar de po-stoel vanuit bed en een urinaal aanlegt op bed.
Je laat zien hoe je volgens protocol een katheterzak verwisselt en hoe je incontinentiemateriaal verwisselt.
Je kent de theorie omtrent het verwisselen van een katheterzak (wat observeer je van de urine? Wat zijn afwijkingen die je kan zien? Hoe schrijf je die op?)

Slide 2 - Tekstslide

Theorie
Uitscheiding is een verzamelterm voor de processen in het lichaam die zorgen voor de afvoer van afvalstoffen. De stofwisseling en de vochtafvoer door de nieren zijn voorbeelden van zulke processen. De nieren en de andere organen die bij de uitscheiding betrokken zijn, heten uitscheidingsorganen. De afvalstoffen verschillen van vorm en verlaten op verschillende manieren het lichaam.

Slide 3 - Tekstslide

Zoek in Vilans en lees de protocollen
- urinaal
- po in bed + achtergrondinformatie uitscheiding!
- toiletbezoek
- braken

Slide 4 - Tekstslide

filmpje 1
1 waar ging het filmpje over?
2 wat zijn de aandachtspunten?
3 Waar moet je mee beginnen?
4 Wat moet ik verder nog onthouden?

Slide 5 - Open vraag

filmpje 2
1 waar ging het filmpje over?
2 wat zijn de aandachtspunten?
3 Waar moet je mee beginnen?
4 Wat moet ik verder nog onthouden?

Slide 6 - Open vraag

filmpje 3
1 waar ging het filmpje over?
2 wat zijn de aandachtspunten?
3 Waar moet je mee beginnen?
4 Wat moet ik verder nog onthouden?

Slide 7 - Open vraag

filmpje 4
1 waar ging het filmpje over?
2 wat zijn de aandachtspunten?
3 Waar moet je mee beginnen?
4 Wat moet ik verder nog onthouden?

Slide 8 - Open vraag

filmpje 5
1 waar ging het filmpje over?
2 wat zijn de aandachtspunten?
3 Waar moet je mee beginnen?
4 Wat moet ik verder nog onthouden?

Slide 9 - Open vraag

Slide 10 - Video

Slide 11 - Video

Slide 12 - Video

Braken
Ga naar vilans protocol over Braken
beantwoord de vraag uit de volgende dia

Slide 13 - Tekstslide

Braken:
waar let je op!

Slide 14 - Open vraag

Lees de volgende protocollen
- incontinentiemateriaal (ook de achtergrondinformatie!)
- Urineopvangzak verwisselen bij verblijfskatheter (ook de achtergrondinformatie)

Slide 15 - Tekstslide

Opdracht Incontinentiemateriaal
Bekijk de filmpjes 5.5 over incontinentiemateriaal op:
http://www.goedgebruik.nl/filmpjes

Lees de achtergrondinformatie en bekijk de filmpjes over incontinentie
https://www.zorgvoorbeter.nl/incontinentie

Slide 16 - Tekstslide

inleiding opdracht
In de zorg ondersteun je regelmatig zorgvragers bij de toiletgang. Het kan zijn dat je iemand begeleid naar het toilet, of dat iemand op bed met behulp van een po of urinaal zijn behoefte moet doen. Het is nu de bedoeling dat jij je gaat verplaatsen in een zorgvrager aan de hand van onderstaande casus. Beantwoord vervolgens de vragen.



Slide 17 - Tekstslide

Opdracht
Stel jij ligt in het ziekenhuis en je moet nodig plassen. Je ligt op een kamer met drie andere zorgvragers. Je bent net geopereerd en kan nog niet naar het toilet lopen. Je hebt op het belletje gedrukt en een verpleegkundige komt jou helpen.
Hoe jij je zou voelen?
Wat vind jij belangrijk in deze situatie?
Welke tips zou jij de professional geven als ze jou gaat helpen bij de toiletgang?

Slide 18 - Tekstslide

Praktijk
Wat ga je oefenen:
- Po op bed aanbieden
- Iemand vanuit bed op de postoel zetten
- Aanleggen urinaal op bed (zie protocol Vilans)

Slide 19 - Tekstslide

In groepjes van drie ga je bovenstaande vaardigheden oefenen. Student 1 is verzorgende, student 2 is zorgvrager en student 3 is observant. Als jullie een vaardigheid hebben afgerond gaan jullie de vaardigheid nabespreken. De zorgvrager vertelt hoe hij of zij de handeling heeft ervaren, de observant geeft 2 complimenten en twee verbeterpunten aan de verzorgende.

Vervolgens wisselen de rollen totdat iedereen alle handelingen heeft gedaan.
Als een groepje vindt dat deze de vaardigheid beheerst, wordt de vaardigheid gedemonstreerd aan de docent.

Slide 20 - Tekstslide

Kennisvragen
Beantwoord eerst onderstaande vragen:

- Wat is incontinentie?
- Welke zorg denk je dat je als zorgverlener biedt bij incontinentie? Noem er   minimaal drie.
- Naast lichamelijk zorg biedt je ook psychosociale begeleiding. waarom is       dit zo belangrijk denk je?
- Welke soorten katheters zijn er?
- Wat is een bladderscan?

Je kan ThiemeMeulenhoff en de Vilans site gebruiken als informatiebron.

Slide 21 - Tekstslide

Praktijk
Wat ga je oefenen:
- Verwisselen katheterzak
- Verwisselen incontinentiemateriaal
- Hulp bij braken

Slide 22 - Tekstslide

In groepjes van drie ga je bovenstaande vaardigheden oefenen. Student één is zorgverlener, student twee is zorgvrager en student drie is observant. Als jullie een vaardigheid hebben afgerond gaan jullie de vaardigheid nabespreken. De zorgvrager vertelt hoe hij of zij de handeling heeft ervaren, de observant geeft twee complimenten en twee verbeterpunten aan de zorgverlener.

Vervolgens wisselen de rollen totdat iedereen alle handelingen heeft gedaan.
Als een groepje vindt dat deze de vaardigheid beheerst, wordt de vaardigheid gedemonstreerd aan de docent.

Slide 23 - Tekstslide

E-learning incontinentie
https://www.free-learning.nl/modules/incontinentie-preventie/start.html

Bij 80% goede antwoorden ontvang je een certificaat

Slide 24 - Tekstslide