Module 1 - les 2 ontwikkelingsaspecten

Module 1:
Mijn identiteit
Vista groen: 0R 79G 89B
Vista oranje: 229R 106G 84B
1 / 40
next
Slide 1: Slide
module 1MBOStudiejaar 1

This lesson contains 40 slides, with interactive quizzes and text slides.

Items in this lesson

Module 1:
Mijn identiteit
Vista groen: 0R 79G 89B
Vista oranje: 229R 106G 84B

Slide 1 - Slide

Vista groen: 0R 79G 89B
Vista oranje: 229R 106G 84B
Leeropbrengst module:

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Deel 1:  Terugkijkend op mijn ontwikkeling
Les 1: De psychologie van de ontwikkeling 
Les 2: Ontwikkelingsaspecten
Les 3: Prenatale ontwikkeling en geboorte
Les 4: Ontwikkeling van de baby 
Les 5: Ontwikkeling van de peuter 
Les 6: Ontwikkeling van de kleuter
Les 7: Factoren die de ontwikkeling bepalen 
Les 8: Voorwaarden voor ontwikkeling

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Workshop 2:
Ontwikkelingsaspecten

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Doelen

Aan het eind van de les:
  • kun je de verschillende ontwikkelingsaspecten opnoemen;
  • weet je welke factoren de ontwikkeling beïnvloeden.

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Begrippen
ontwikkelen, ontwikkelingsaspecten, ontwikkelingspsychologie, ontwikkelingsbehoeften, ontwikkelingsfasen, groeien, rijping, gevoelige periode, interne factoren, externe factoren, zelfbepaling, stimuleren

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Theoretische bronnen:
Ontwikkeling en activiteiten PW.
Thema 1 Inleiding ontwikkeling en activiteiten, paragraaf 1 t/m 1.6.
Thema 2 ontwikkeling van baby’s en peuters, paragraaf 4, 5 & 7.
Thema 3 ontwikkeling van de kleuter paragraaf 9.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Wat gaan we doen?
Theorie: 
Kennis maken met de verschillende ontwikkelinsgaspecten
Maken: 
Verder werken aan de tijdlijn waarin die ontwikkelingsfasen terugkomen, gekoppeld aan de verschillende ontwikkelingsaspecten en life events.
Je schrijft beschrijft per ontwikkelingsfase, life events op.

Daarnaast werk je de begrippen uit deze les weer uit op een manier die bij jou past. Denk aan een mindmap, begrippenlijst, tekening, etc,

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Wat weet je nog van de eerste les?

Slide 9 - Mind map

This item has no instructions

Inleiding
Als OA-er houd je je veel bezig met het bedenken, organiseren en begeleiden van activiteiten. Dat doe je met een reden; je stimuleert er de ontwikkeling van kinderen en jongeren mee. Er zijn verschillende soorten activiteiten, met verschillende doelen. Het is dan ook belangrijk om te weten hoe de ontwikkeling verloopt.
Vandaag gaan we dieper in op de verschillende ontwikkelingsaspecten en hoe deze beïnvloed kunnen worden.




Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Welke ontwikkelingsfasen zijn er ook al weer?

Slide 11 - Open question

(Ongeboren kind)
baby
peuter
kleuter
schoolkind
puber
adolescent
volwassene
oudere mens
Binnen alle ontwikkelingsfasen, zijn verschillende deelaspecten relevant voor een gezonde ontwikkeling. Deze noemen we ontwikkelingsaspecten en gaan we nu beter bekijken.

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Wanneer je je verdiept in de ontwikkeling van de mens, dan is het handig om uit te gaan van de verschillende deelaspecten binnen die ontwikkeling: de ontwikkelingsaspecten.
  • Lichamelijke ontwikkeling: motorisch en zintuiglijk
  • Cognitieve ontwikkeling: verstandelijke ontwikkeling
  • Sociale ontwikkeling:  omgang, empathie en sociaal gedrag (rekening houden met een ander)
  • Persoonlijke ontwikkeling: eigen identiteit, eigen wil, eigen opvattingen, ontwikkeling zelfbeeld
  • Emotionele ontwikkeling: gevoelens, basisvertrouwen en veiligheid
  • Seksuele ontwikkeling:  seksueel gedrag, lichaamsbeleving, waardering eigen lichaam. Ontwikkelen bewustzijn dat je een jongen of meisje bent.

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Fijne motoriek
Grove motoriek

Slide 16 - Drag question

This item has no instructions

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

De sociale ontwikkeling hangt nauw samen met de emotionele ontwikkeling.

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Wat is er voor een baby nodig om vertrouwen/ veiligheid te ontwikkelen?

Slide 19 - Open question

Uit onderzoek blijkt dat een baby naast voedsel en warmte nóg een oerbehoefte heeft, namelijk die aan contact met zijn opvoeder. Dit geeft veiligheid en geborgenheid.

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Tip voor de uitwerking van je eigen tijdlijn:
Het schema Ontwikkelingsaspecten & Omgevingsinteractie geeft een overzicht van belangrijke aspecten in de de biologische, psychische en sociale ontwikkeling van een kind. In het schema staat per leeftijdsfase een selectie van onderwerpen die relevant zijn voor de gezonde ontwikkeling van het kind. De ontwikkeling van het kind wordt in het schema afgezet tegen de interactie met de omgeving: specifieke ontwikkelbehoeften, benodigde opvoedcapaciteit, impact op het gezin en andere omgevingsinvloeden.  (zie ook link op volgende dia)

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Slide 23 - Link

This item has no instructions

Opdracht
Ga in groepjes (in het boek) op zoek naar de verschillende aspecten in de verschillende fasen. 
Elk groepje zoekt voor 1 aspect op wat er in elke fase gebeurt en noteert dit op een blad.

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Factoren die de ontwikkeling bepalen

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Voorwaarden voor ontwikkeling
  • Veilig en vertrouwd voelen
  • verbaal- en non-verbaal contact
  • stimulerende omgeving
  • ruimte voor onderzoeken en ervaren
  • mogelijkheid om te spelen
  • voldoende bewegingsruimte
  • veiligheid en grenzen bieden  

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Casus:
Kind leeft acht jaar in kippenhok
Na acht jaar verblijf in een kippenhok wordt de negenjarige Portugese Isabel Queresma door haar moeder teruggebracht in de buitenwereld. Het kind kan slechts piepende geluiden voortbrengen en beweegt haar armen alsof het vleugels zijn. De moeder, wonend in een gehucht bij de Portugese stad Coimbra, had het kind opgesloten na de dood van haar vader, en acht jaar lang gevoerd met kippenvoer, voornamelijk maïs en koolresten. ‘Ik kon het kind niet meenemen naar mijn werk,’ verklaart de moeder, ‘waar moest ik het anders laten?’ De vrijlating volgt op een verhaal in de Portugese krant Diáro de Notícias, na tips van de lokale bevolking.
Bron: NRC Handelsblad, 1 juli 1980

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Bespreek in groepjes:
Aan welke voorwaarden om tot ontwikkeling te komen is in deze situatie niet voldaan?

Slide 28 - Open question

Het ontbreekt aan alle voorwaarden:
Het ontbreekt het kind aan een gevoel van basisveiligheid en vertrouwen. Er is geen contact (noch verbaal noch non-verbaal) tussen opvoeder en kind.
Er is geen sprake van een stimulerende omgeving.
Het kind krijgt geen enkele gelegenheid iets te leren.
Het kind krijgt geen mogelijkheid om te spelen.
Het kind krijgt geen bewegingsvrijheid om de omgeving te onderzoeken.
Bespreek in hetzelfde groepje:
Op welke gebieden heeft dit kind waarschijnlijk een ontwikkelingsachterstand opgelopen?

Slide 29 - Open question

Er is sprake van een lichamelijke achterstand: de motoriek is zeer gebrekkig.
Er is sprake van cognitieve achterstand: het kind brengt slechts piepende geluiden voort (spraak- en taalachterstand) en zal geen kennis hebben over de wereld.
Er is sprake van een sociaal-emotionele achterstand: het kind zal geen normale contacten kunnen leggen en heeft zich geen sociale vaardigheden eigen kunnen maken.
Bespreek in het groepje:
Zal de achterstand die het kind heeft opgelopen in zijn ontwikkeling nog zijn in te halen? Licht je antwoord toe.

Slide 30 - Open question

De achterstand zal niet meer in zijn geheel zijn in te lopen, zo blijkt bij andere kinderen die in dergelijke situaties zijn grootgebracht. Dit heeft in ieder geval te maken met het feit dat er leeftijdsgrenzen zijn, waarvoor een kind zich een bepaalde vaardigheid eigen moet hebben gemaakt. (Als volwassene een andere taal vloeiend leren spreken, is voor de meeste mensen bijvoorbeeld een onmogelijke opgave.)
Noem de drie factoren die de ontwikkeling van de mens bepalen. Geef bij elke factor een voorbeeld dat gaat over je eigen ontwikkeling. Laat in je voorbeeld naar voren komen hoe de externe factoren jouw ontwikkeling hebben beïnvloed. Neem deze voorbeelden ook op in je ik-boek!

Slide 31 - Open question

Interne factoren, bijvoorbeeld: huidskleur, bepaalde erfelijke ziektes.
Externe factoren, bijvoorbeeld: dialect praten, wantrouwend in het leven staan als gevolg van bepaalde ervaringen.
Zelfbepaling, bijvoorbeeld: keuze om deze opleiding te volgen, het houden van bepaalde muziek.
Opgemerkt kan worden dat aan het voorbeeld zelf niet altijd valt af te lezen bij welke factor dit voorbeeld hoort. De voorkeur voor bepaalde muziek bijvoorbeeld kan het gevolg zijn van zelfbepaling, maar kan even goed zijn beïnvloed door factoren van buitenaf.
Korte tussenevaluatie lesdoelen
Aan het eind van de les:
  • kun je de verschillende ontwikkelingsaspecten opnoemen;
  • weet je welke factoren de ontwikkeling beïnvloeden.

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Opdracht
Maak een tijdlijn van de levensloop van jezelf en je toekomstige ik
Beschrijf per ontwikkelingsfase + gebied wat voor jou van toepassing is. (gebruik van theorie).
Beschrijf per ontwikkelingsfase + gebied life events. Je kijkt daarna of deze life events passend zijn binnen een bepaalde ontwikkelingsfase en wat de gevolgen daarvan (mogelijk) zijn geweest. Denk ook aan de fases die nog moeten komen.
Hoe: creatief! (foto's, quotes, tekeningen, verhalen, etc.).

Doel; de theorie uit het boek koppelen aan jouw eigen praktijk.















Slide 34 - Slide

This item has no instructions

Opdracht
Na deze les ga je de verschillende ontwikkelingsaspecten toevoegen aan je tijdlijn. Let op, in de komende lessen krijg je hier voor elke fase (zwangerschap, baby, peuter, kleuter) nog meer specifieke informatie over, die je weer moet toevoegen, dus denk goed na over de lay-out van je tijdlijn.
Je kunt bijvoorbeeld een tijdlijn maken met de hoofdfasen en dan steeds inzoomen op een stukje van de tijdlijn. Zo krijg je dus één tijdlijn van 0 tot je dood. En dan zoom je in elke les in op eens stukje van die tijdlijn.















Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Evaluatie lesdoelen
Aan het eind van de les:

  • kun je de verschillende ontwikkelingsaspecten opnoemen;
  • weet je welke factoren de ontwikkeling beïnvloeden.

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Ik kan de verschillende ontwikkelingsaspecten benoemen
😒🙁😐🙂😃

Slide 37 - Poll

This item has no instructions

Ik weet welke factoren de ontwikkeling beïnvloeden.
😒🙁😐🙂😃

Slide 38 - Poll

This item has no instructions

Her heb ik nog vragen over / hulp bij nodig / wil ik nog meer over te weten komen:

Slide 39 - Open question

This item has no instructions

Afsluiting en vooruitblik
Volgende les/workshop:  prenatale ontwikkeling en geboorte
Huiswerk: lezen theorie.....
Bedanken voor jullie inzet

Slide 40 - Slide

This item has no instructions