Week 1: les 2 Opbouw van de aarde (GFA)

Welkom & Startklaar
I&S Unit 3: Natuurlijke gevaren

  • Jas uit, oortjes uit en telefoon weg, tas op de grond
  • Pen en map op tafel
  • Laptop nog in de tas (tenzij je taalhulp gebruikt)
  • Zitten volgens plattegrond!
      
timer
3:00
1 / 42
next
Slide 1: Slide
AardrijkskundeMiddelbare schoolmavoLeerjaar 1

This lesson contains 42 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

Items in this lesson

Welkom & Startklaar
I&S Unit 3: Natuurlijke gevaren

  • Jas uit, oortjes uit en telefoon weg, tas op de grond
  • Pen en map op tafel
  • Laptop nog in de tas (tenzij je taalhulp gebruikt)
  • Zitten volgens plattegrond!
      
timer
3:00

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Plattegrond

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Unit 2: Natuurlijke gevaren
Learner Profile: Geïnformeerd
Related concepts: middelen
Key concept: systemen
Samenlevingen kunnen worden getroffen door verschillende natuurlijke gevaren en hebben innovatieve systemen en middelen nodig om er effectief op te reageren.
ATL: Maak effectieve aantekeningen en gebruik geheugentechnieken om het langetermijngeheugen te ontwikkelen.
Societies can be affected by different types of natural hazards and require innovative systems and resources in order to respond effectively to them. 
Суспільства можуть постраждати від різних типів стихійних лих і потребують інноваційних систем і ресурсів для ефективного реагування на них.
Toplumlar çeşitli doğal afetlerden etkilenebilir ve bunlara etkili bir şekilde yanıt verebilmek için yenilikçi sistemlere ve kaynaklara ihtiyaç duyarlar.

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Lessenplan Unit 3
Meneer Berends
Mevrouw de Graaf
Mevrouw Henquet
Week 1
Reflectie SA 1 - Unit 2
Introductie Unit 3
Opbouw van de aarde
Gesteente kringloop
Week 2
Platentektoniek 
Aardbevingen
Case study 
Week 3
Herhaling 
Vulkanen
Case study 
Week 4
FA Kennistoets
Nakijken en bespreken kennistoets
Leren voor de toets:
Geheugentechnieken 1
Week 5

Leren voor de toets:  
Geheugentechnieken 2
Toetsweek

Toetsweek

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Programma 
  • Terugblik
  • Nieuwe lesdoelen
  • Uitleg + aantekeningen maken
  • Opdracht samen en alleen
  • Lesafsluiting 

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Kennen jullie deze nog?

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Terugblik
Samenlevingen kunnen worden getroffen door verschillende natuurlijke gevaren en hebben innovatieve systemen en middelen nodig om er effectief op te reageren.
Welke natuurlijke gevaren ken je? Noem er minimaal 3!
Welke plekken op aarde hebben te maken met deze natuurlijke gevaren?
Hoe gaan mensen op die plekken op aarde om met deze gevaren?

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Terugblik
Samenlevingen kunnen worden getroffen door verschillende natuurlijke gevaren en hebben innovatieve systemen en middelen nodig om er effectief op te reageren.
Heb jij zelf wel eens een natuurlijk gevaar meegemaakt?

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen van vandaag
Aan het einde van deze les:
  • kan je de verschillende lagen van de aarde opnoemen en omschrijven. 
Komt er al iets jouw bekend voor?

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

stap 1: Kernwoorden, kernvragen, data, namen, etc. 

stap 2: Notities uitwerken, verbanden leggen

stap 3: Samenvatten 

ATL: Maak effectieve aantekeningen

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Pak je map
  • Achter tabblad I&S

  • Nieuw Cornell papier of lijntjes papier 
     
  • Mapje met kennisboekje

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Pak je map
Onderwerp: Opbouw van de Aarde


Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Wat is er allemaal onder onze voeten?

Waar bestaat de aarde uit?  
Steek je hand omhoog als je wilt praten!

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Slide 14 - Link

This item has no instructions

Opbouw van de aarde
  • binnenkern 
    + buitenkern 

  • mantel

  • korst  

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Voordat we verder gaan...
            Vast                                     Plastisch                             Vloeibaar

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

De aardkern
  • Binnenkern (hard)
  • Buitenkern (vloeibaar) 
  • Mega heet

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

De aardmantel
  • Gesmolten gesteente
  • Magma 
  • Plastisch
 Convectiestromen
Ronddraaiend magma 

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Hoe werken convectiestromen?

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

De aardkorst
  • Harde, dunne schil
  • Bestaat uit aardplaten 
  • Vast

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

De aardkorst
  1. Continentale korst
  2. Oceanische korst
  3. Aardmantel 
Bij mevrouw Henquet leren jullie meer over het verschil!

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Is het gelukt?
ATL: Maak effectieve aantekeningen

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Aan het werk!
Samen oefenen

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

A
B
C
Aardkern
Aardkorst
Aardmantel

Slide 24 - Drag question

This item has no instructions

A
B
C
Oceanische korst
Continentale korst
Aardmantel

Slide 25 - Drag question

This item has no instructions


Wat is de dunste laag van de aarde?
A
De kern
B
De mantel
C
Aardkorst

Slide 26 - Quiz

This item has no instructions

A
B
C
Vloeibaar
Vast
Plastisch

Slide 27 - Drag question

This item has no instructions

Waarom is de mantel gedeeltelijk vloeibaar?

A
Omdat de druk er lager is
B
Omdat het er heel warm is
C
Omdat het koud is in de mantel

Slide 28 - Quiz

This item has no instructions

Waarom bewegen convectiestromen in rondjes in de mantel?

A
Omdat de kern heet is en de korst koud
B
Omdat de kern koud is en de korst heet
C
Omdat er geen temperatuurverschil is tussen kern en korst
D
Strikvraag, de mantel is vast en beweegt niet.

Slide 29 - Quiz

This item has no instructions

Aan het werk!
Zelfstandig oefenen

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Aan het werk!
  • Individueel en in stilte 
  • Lees thema 1 in je kennisboekje (en gebruik google translate!)
  • Of ga direct aan het werk met de opdracht op Toddle

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Slide 32 - Link

This item has no instructions

Verdieping
De mens is nog nooit helemaal binnen in de aarde geweest. Hoe weten we dan hoe het eruit ziet?

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Slide 34 - Link

This item has no instructions

Verdieping
Seismoloog = wetenschapper die gespecialiseert is in aardbevingen
Seismogram meet de trillingen

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Hoe weten we dit?
De samenstelling van de aardlagen weten we door het meten van P- en S-golven

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

P- en S- Golven
Uit de manier waarop deze golven door de aarde gaan kunnen wetenschappers afleiden wat de dichtheid en soort materiaal is van de lagen.


Slide 37 - Slide

Wind van noorden -> kouder
Warme zeestroom-> warmer
Lesdoelen check
Aan het einde van deze les:
  • kan je de verschillende lagen van de aarde opnoemen en omschrijven. 

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Schrijf in 1 of 2 zinnen een samenvatting van de les
ATL: Maak effectieve aantekeningen

Slide 39 - Slide

This item has no instructions

Lessenplan Unit 3
Meneer Berends
Mevrouw de Graaf
Mevrouw Henquet
Week 1
Reflectie SA 1 - Unit 2
Introductie Unit 3
Opbouw van de aarde
Gesteente kringloop
Week 2
Platentektoniek 
Aardbevingen
Case study 
Week 3
Herhaling 
Vulkanen
Case study 
Week 4
FA Kennistoets
Nakijken en bespreken kennistoets
Leren voor de toets:
Geheugentechnieken 1
Week 5

Leren voor de toets:  
Geheugentechnieken 2
Toetsweek

Toetsweek

Slide 40 - Slide

This item has no instructions

Extra materiaal

Slide 41 - Slide

This item has no instructions

Slide 42 - Video

This item has no instructions