Week 1: les 3 Gesteente cyclus (HQT)

Welkom & Startklaar
I&S Unit 3: Natuurlijke gevaren

  • Jas uit, oortjes uit en telefoon weg, tas op de grond
  • Pen en map op tafel
  • Laptop in de tas (tenzij je taalhulp gebruikt)
  • Zitten volgens plattegrond!
      
timer
3:00
1 / 46
next
Slide 1: Slide
AardrijkskundeMiddelbare schoolmavoLeerjaar 1

This lesson contains 46 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

Items in this lesson

Welkom & Startklaar
I&S Unit 3: Natuurlijke gevaren

  • Jas uit, oortjes uit en telefoon weg, tas op de grond
  • Pen en map op tafel
  • Laptop in de tas (tenzij je taalhulp gebruikt)
  • Zitten volgens plattegrond!
      
timer
3:00

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Plattegrond

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Unit 3: Natuurlijke gevaren
Learner Profile: Geïnformeerd
Related concepts: middelen
Key concept: systemen
Samenlevingen hebben slimme systemen en middelen nodig om goed op natuurlijke gevaren te kunnen reageren.
ATL: Maak effectieve aantekeningen en gebruik geheugentechnieken om het langetermijngeheugen te ontwikkelen.
Societies can be affected by different types of natural hazards and require innovative systems and resources in order to respond effectively to them. 
Суспільства можуть постраждати від різних типів стихійних лих і потребують інноваційних систем і ресурсів для ефективного реагування на них.
Toplumlar çeşitli doğal afetlerden etkilenebilir ve bunlara etkili bir şekilde yanıt verebilmek için yenilikçi sistemlere ve kaynaklara ihtiyaç duyarlar.

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Lessenplan Unit 3
Meneer Berends
Mevrouw de Graaf
Mevrouw Henquet
Week 1
Reflectie SA 1 - Unit 2
Introductie Unit 3
Opbouw van de aarde
Gesteente kringloop
Week 2
Platentektoniek 
Aardbevingen
Case study 
Week 3
Herhaling 
Vulkanen
Case study 
Week 4
FA Kennistoets
Nakijken en bespreken kennistoets
Leren voor de toets:
Geheugentechnieken 1
Week 5

Leren voor de toets:  
Geheugentechnieken 2
Toetsweek

Toetsweek

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Programma 
  • Terugblik
  • Lesdoelen
  • Uitleg
  • Onderzoeksopdracht 
  • Lesafsluiting 

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Wat is er allemaal onder onze voeten?

Waar bestaat de aarde uit?  
Steek je hand omhoog als je wilt praten!

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Kennen jullie deze nog?

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Terugblik

Met welk fruit zou je de opbouw van de aarde het beste kunnen vergelijken en waarom? 

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Terugblik: Opbouw van de aarde
  • korst/schil is dun vergeleken met de rest

  • Binnenkern is vast 

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen van vandaag
Aan het einde van deze les:
  • kan ik de gesteentekringloop in eenvoudige termen uitleggen aan de hand van de drie hoofdtypen.
  • kan ik echte gesteenten herkennen en koppelen aan de manier waarop ze gevormd zijn. 
Komt er al iets bekend voor?

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Vorige les: opbouw van de aarde
  • korst = vast
  • Mantel = plastisch
  • Buitenkern = vloeibaar
  • Binnenkern = hard 

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Vorige les: Aardkorst
  1. Continentale korst
  2. Oceanische korst
  3. Aardmantel 
Wat is het verschil tussen 1 en 2? Dat is de les van vandaag!

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Onderwerp: 

Gesteentecyclus  / 
Gesteentekringloop
ATL: Maak effectieve aantekeningen

Slide 13 - Slide

Kernwoorden van deze les:
  • gesteentecyclus
  • stollingsgesteente
  • sedimentgesteente
  • metamorf gesteente
  • basalt
  • graniet
Aardkorst bestaat uit gesteenten
Er zijn veel verschillende typen stenen op aarde 
Hoe kunnen er verschillende stenen onstaan?

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Gesteentekringloop / cyclus
Proces waarbij gesteenten iedere keer worden afgebroken en omgevormd. 

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Manier 1: Stollingsgesteente
Stollingsgesteente = Gesteente dat is ontstaan door de afkoeling van lava of magma.

Voorbeeld: 
  • lava komt uit een vulkaan 
  • koelt af en wordt hard 

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Manier 2: Sedimentgesteente
Sedimentgesteente = Gesteente dat is ontstaan uit materiaal dat door wind, water of ijs is neergelegd.

Voorbeeld: 
  • Regen en wind breken stenen af in kleine stukjes.
  • Die stukjes stapelen zich op de bodem van een
    rivier of zee.
  • Na miljoenen jaren worden ze samengeperst
    tot gesteente, zoals zandsteen. 

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Manier 3: Metamorfgesteente
Metamorfgesteente= Gesteente dat onder hoge druk of temperatuur andere eigenschappen heeft gekregen.

Voorbeeld: 
  • Diep in de aarde worden stenen
    samengeperst en verhit.
  • Ze veranderen langzaam in een nieuw
    gesteente, zoals marmer. 

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Aan het werk!
Samen oefenen

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Even checken...
  • drie meerkeuze vragen
  • docent telt af, op 3 laat je je antwoord zien met je vingers

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Vraag 1
Als een vulkaan uitbarst en lava stolt, welk gesteente ontstaat dan?

  1. metamorfgesteente
  2. sedimentgesteente
  3. stollingsgesteente

Slide 21 - Slide

3. stollingsgesteente
Vraag 2
Wat gebeurt er als stenen langzaam samengeperst worden door alle bovenstaande laagjes?

  1. het magma koelt af en vormt een stollingsgesteente
  2. de laagjes worden samengeperst tot sedimentgesteente
  3. de hoge temperatuur en druk zorgen voor een metamorfgesteente

Slide 22 - Slide

2. sedimentgesteente
Vraag 3
Door welke twee factoren ontstaat een metamorf gesteente?

  1. temperatuur en neerslag
  2. temperatuur en druk
  3. druk en bovenliggende lagen

Slide 23 - Slide

2. temperatuur en druk
Aan het werk!
Onderzoeksopdracht

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Aan het werk!
  • Werk in twee/drietallen  
  • Onderzoek twee stenen
  • Vul het werkblad in 
Benodigdheden:
  • 2 stenen 
  • werkblad en pen 
  • internet
Basalt
Graniet

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Nabespreking
  • Kleur? Gewicht? Structuur?

Slide 26 - Slide

Basalt = snel, fijn, zwaar.
Graniet = langzaam, grof, licht.
Nabespreking
  • Allebei stollingsgesteente, waarom anders?

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Nabespreking
Basalt en graniet zijn allebei stollingsgesteenten, maar ze verschillen doordat ze op een andere plek stollen:

  • Basalt = snelle afkoeling van lava, hierdoor stolt alles even snel en heeft het kleine kristallen, is het glad en zwaar.

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Nabespreking
Basalt en graniet zijn allebei stollingsgesteenten, maar ze verschillen doordat ze op een andere plek stollen:

  • Graniet = langzame afkoeling van magma, hierdoor stolt niet alles even snel en heeft het grote kristallen en voelt het ruw aan. 

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Nabespreking
Continentale korst
Oceanische korst

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Nabespreking
🌊 Oceanische korst = basalt 

Ontstaat bij mid-oceanische ruggen waar onderzeese vulkanen zijn. Magma komt uit de aarde omhoog  en stolt snel in het zeewater.


Volgende week gaan we meer leren over vulkanen!

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Nabespreking
🌍 Continentale korst  = graniet 

Ontstaat diep in de aardkorst waar magma langzaam afkoelt.

Maar wat dan bij vulkanen op het land?
Als lava uit een vulkaan komt en afkoelt, ontstaat er stollingsgesteente. Dit kan twee soorten zijn:

  1.  Basalt (bij dunne, vloeibare lava) Vormt zich bij schildvulkanen zoals op Hawaï.
  2.  Andesiet of ryoliet (bij taaie, stroperige lava) Vormt zich bij stratovulkanen zoals in de Andes. Lava is dik en stolt snel bij de krater.

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Nabespreking
  • Kun je gesteenten zien veranderen in een mensenleven? 

Slide 33 - Slide

Nee, dit duurt miljoenen jaren
Nabespreking
  • 1 leerling per groepje pakt telefoon met toddle app 
  • Maak foto van je werkblad en stenen
  • Post dit op je portfolio
  • Schrijf erbij: gesteente practicum, tag je teamgenoten en Unit 3 hierin! 
     

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen check
Aan het einde van deze les:
  • kan ik de gesteentekringloop in eenvoudige termen uitleggen aan de hand van de drie hoofdtypen.
  • kan ik echte gesteenten herkennen en koppelen aan de manier waarop ze gevormd zijn. 
Komt er al iets jouw bekend voor?

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Noem de drie soorten gesteente.

Slide 36 - Open question

This item has no instructions

Hoe ontstaat sedimentgesteenten?

Slide 37 - Open question

This item has no instructions

Wat is het verschil tussen continentale en oceanische korst?

Slide 38 - Open question

This item has no instructions

Hoe ontstaat basalt?

Slide 39 - Open question

This item has no instructions

Hoe herken ik basalt of graniet?

Slide 40 - Open question

This item has no instructions

Schrijf in 1 of 2 zinnen een samenvatting van deze les
ATL: Maak effectieve aantekeningen

Slide 41 - Slide

Kernwoorden van deze les:
  • gesteentecyclus
  • stollingsgesteente
  • sedimentgesteente
  • metamorf gesteente
  • basalt
  • graniet
Lessenplan Unit 3
Meneer Berends
Mevrouw de Graaf
Mevrouw Henquet
Week 1
Reflectie SA 1 - Unit 2
Introductie Unit 3
Opbouw van de aarde
Gesteente kringloop
Week 2
Platentektoniek 
Aardbevingen
Case study 
Week 3
Herhaling 
Vulkanen
Case study 
Week 4
FA Kennistoets
Nakijken en bespreken kennistoets
Leren voor de toets:
Geheugentechnieken 1
Week 5

Leren voor de toets:  
Geheugentechnieken 2
Toetsweek

Toetsweek

Slide 42 - Slide

This item has no instructions

Extra materiaal

Slide 43 - Slide

This item has no instructions

Slide 44 - Link

This item has no instructions

Slide 45 - Video

This item has no instructions

Slide 46 - Slide

This item has no instructions