,

WRE 1TC - §5 Inleiding en Slot - Les 2

Log alvast in op LessonUp!
Leg alvast je materiaal op tafel (boek + schrift)

§5 Inleiding en Slot
Voordat we beginnen:
1TC
Meer dan lezen
Cursus 1
1 / 26
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 1

This lesson contains 26 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Log alvast in op LessonUp!
Leg alvast je materiaal op tafel (boek + schrift)

§5 Inleiding en Slot
Voordat we beginnen:
1TC
Meer dan lezen
Cursus 1

Slide 1 - Slide

Planning

Uitleg werkwoordspelling 

Zelfstandig met de oefeningen aan de slag
P L A N N I N G
Cursus 1 - Meer dan lezen
1. Lesdoelen
2. Herhalingsvragen
3. Leesvaardigheidsopdracht
4. Zelfstandig werken
5. Nakijken
6. Afsluiten

Slide 2 - Slide

  • Je kunt kenmerken van een inleiding en slot benoemen.
  • Je kunt de kenmerken van een inleiding en slot herkennen in een tekst.
Lesdoelen

Slide 3 - Slide

Slide 4 - Slide

is het eerste deel van een tekst
Een inleiding heeft twee functies:

  • De lezer nieuwsgierig maken naar de rest van de tekst; vaak gebeurt dat met een voorbeeld of een bijzondere vorm daarvan: een anekdote, een meestal grappig (waargebeurd) verhaaltje;
  • duidelijk maken wat het onderwerp van de tekst is; er worden bijvoorbeeld één of meer vragen gesteld, die verderop in de tekst beantwoord worden.
De inleiding

Slide 5 - Slide

  • In het middenstuk staat de meeste informatie over het onderwerp. Dit tekstgedeelte bestaat vaak uit meerdere alinea's (losse stukjes tekst). Elke alinea behandelt een ander deel van het onderwerp (deelonderwerp).
Het middenstuk
is het grootste gedeelte van de tekst

Slide 6 - Slide

Het laatste deel van een tekst is het slot. Ook dit kan uit één of meer alinea’s bestaan. In een slot vind je meestal een conclusie (de hoofdgedachte), vaak herkenbaar aan signaalwoorden als dus en daarom of een korte samenvatting, vaak herkenbaar aan signaalwoorden als kortom en al met al.

  • Daarnaast vind je soms een aanbeveling (een advies),
een aansluiting bij de inleiding, zodat het verhaal mooi ‘rond’ is of een toekomstverwachting.
Het slot
is het laatste stuk van de tekst

Slide 7 - Slide

Er volgen nu wat herhalingsvragen

Slide 8 - Slide

Alle teksten hebben een inleiding - middenstuk - slot
A
Waar
B
Niet waar

Slide 9 - Quiz

Kies het juiste woord:

In een inleiding / middenstuk / slot van een tekst
maak je kennis met het onderwerp van de tekst.
A
inleiding
B
middenstuk
C
slot

Slide 10 - Quiz

Hoe noemen we de zin waarin het belangrijkste van de alinea staat?

Slide 11 - Open question

Uit hoeveel alinea’s bestaat een inleiding?
A
altijd uit één alinea
B
altijd uit twee alinea's
C
soms uit één alinea, soms uit meerdere alinea’s
D
altijd uit meerdere alinea's

Slide 12 - Quiz

Aan welk signaalwoord kun je een slot herkennen?
A
al met al
B
echter
C
maar
D
ook

Slide 13 - Quiz

In welk deel van de tekst vind je meestal de deelonderwerpen?
A
inleiding
B
middenstuk
C
slot

Slide 14 - Quiz

6

Slide 15 - Video

00:10
Hoe sluit de presentator de inleiding af?
A
Met een anekdote
B
Door een vraag te stellen
C
Een probleem noemen
D
Hij geeft voorbeelden

Slide 16 - Quiz

01:45
De spreker zegt: ‘En roddelen speelt daarbij nou net een heel belangrijke rol.
Namelijk op twee manieren.’ Welke twee manieren zijn dat?
A
Je hebt meer plezier met elkaar en je leert elkaar beter kennen.
B
Je leert elkaar beter kennen en het helpt om te bepalen wat onze normen zijn.
C
Je kunt beter met elkaar communiceren en je kunt beter met elkaar lachen.
D
Je leert elkaar beter kennen en je leert jezelf beter kennen.

Slide 17 - Quiz

02:30
Waarom kun je beter roddelen over BN’ers dan over mensen uit je naaste omgeving?

Slide 18 - Open question

03:49
Wat is de juiste volgorde?
A
1-2-3-4
B
1-3-4-2
C
3-1-4-2
D
4-3-1-2

Slide 19 - Quiz

04:11
Hoe wordt de video afgesloten? Wat is de functie van het slot?
A
Er wordt een advies gegeven
B
Een toekomstverwachting
C
Er wordt een korte samenvatting gegeven
D
De vraag uit de inleiding wordt beantwoord

Slide 20 - Quiz

00:10
Wat is het onderwerp?
A
BN'ers
B
Juicekanalen
C
Roddelbladen
D
Roddelen (over bn'ers)

Slide 21 - Quiz

TEKST LEZEN
We lezen de tekst (tekst 8)op bladzijde 40-41 klassikaal.

Daarna volgen er vragen over de tekst. Lees dus goed mee.

Slide 22 - Slide

ZELFSTANDIG WERKEN
Wat:
Maak de vragen bij tekst 8. Dit is opdracht 7. 
Bladzijde 40.
Hoe:
In je boek/schrift. Je mag fluisterend overleggen.
Hulp:
Theorie op blz. 36
Tijd:
7 minuten. Daarna bespreken we de antwoorden.
Klaar:
Maak opdracht 8 en lees alvast de theorie door van §6.
timer
7:00

Slide 23 - Slide

  • Je kunt kenmerken van een inleiding en slot benoemen.
  • Je kunt de kenmerken van een inleiding en slot herkennen in een tekst.
Lesdoelen

Slide 24 - Slide

Waaraan kun je een inleiding herkennen?

Slide 25 - Mind map

Omschrijf in je eigen woorden wat een schrijver
in het slot kan doen om de tekst af te sluiten.

Slide 26 - Open question