What is LessonUp
Search
Channels
Log in
Register
‹
Return to search
week 6
week 6
les 2
1 / 38
next
Slide 1:
Slide
Nederlands
Middelbare school
havo
Leerjaar 2
This lesson contains
38 slides
, with
interactive quizzes
and
text slides
.
Lesson duration is:
120 min
Start lesson
Save
Share
Print lesson
Items in this lesson
week 6
les 2
Slide 1 - Slide
Vandaag:
- Uitleg voegwoorden
- Werken aan oefenblad
- Tijd over = bespreken oefenblad
Slide 2 - Slide
Uitleg voegwoorden
- Een voegwoord ‘voegt’ of ‘metselt', woorden maar vooral zinnen (zinsdelen) aan elkaar.
- Voegwoorden kun je vaak herkennen door de
komma
die ervoor staat, maar dit hoeft er niet altijd te staan.
- Voegwoorden
verbinden 2 zinnen
met elkaar.
- De keuze van het voegwoord bepaalt de
volgorde
van de woorden in de zinnen.
Slide 3 - Slide
Soorten voegwoorden
Er zijn 2 soorten voegwoorden:
Nevenschikkende voegwoorden
en
Onderschikkende voegwoorden
Slide 4 - Slide
NEVENSCHIKKEND
Een nevenschikkend voegwoord ‘voegt’ of ‘metselt’ twee
gelijkwaardige hoofdzinnen
,
bijzinnen
of
woorden
met elkaar.
Er zijn
5 nevenschikkende voegwoorden
: want, of, dus, en, maar. Leer ze uit je hoofd!
Een ezelsbruggetje hiervoor is
WODEM
:
W
= want
O
= o f
D
= dus
E
= en
M
= maar
Slide 5 - Slide
Doelen:
- Je weet wat een
voegwoord
is.
Je weet wat
onderschikkende en nevenschikkende
voegwoorden zijn.
Je weet hoe een voegwoord de
zinsvolgorde
kan veranderen.
Slide 6 - Slide
Ik ga met de fiets,
want
het is mooi weer.
Er staan eigenlijk twee zinnen:
1. Ik ga met de fiets
2. Het is mooi weer.
Door het voegwoord
want
wordt er één zin van gemaakt.
Slide 7 - Slide
B. Het is droog,
dus
we kunnen buiten sporten.
Er staan eigenlijk twee zinnen:
1. Het is droog.
2. We kunnen buiten sporten.
C. Bart en Anne zijn aan het kaarten.
Bart en Anne worden door het voegwoord en aan elkaar verbonden.
Slide 8 - Slide
MAAK DE ZINNEN AF
Iris gaat straks naar het feest,
dus
.....
Martijn kwam te laat,
want
…..
Joost gaat niet naar school,
maar
…..
Ik poets mijn tanden
en
…..
Ik was de groenten,
dus
…..
Slide 9 - Slide
ONDERSCHIKKEND
Een onderschikkend voegwoord verbindt een hoofdzin (belangrijkste zin) met een bijzin (minder belangrijke zin).
De onderschikkende voegwoorden kun je niet uit je hoofd leren, omdat er heel veel van zijn.
Als we het onderschikkende voegwoord weg zouden laten, kun je niet meer twee goedlopende zinnen maken.
Slide 10 - Slide
Enkele voorbeelden zijn
: wanneer, als, terwijl, zodra, voordat, voor, nu, toen, nadat, zolang als, totdat, sinds, doordat, zodat, waardoor, omdat, opdat, indien, mits, tenzij, hoewel, ofschoon, ondanks dat, zoals, alsof, dat, of…
Slide 11 - Slide
Voorbeeld
Zaterdag gaan we lekker fietsen,
zoals
we dat vorige week ook deden.
De tweede zin is geen goedlopende zin:
1. Zaterdag gaan we lekker fietsen. (goed!)
2.
We
dat vorige week ook
deden
. (fout!)
In het tweede deel van de zin staan de woorden in de verkeerde volgorde. Er had eigenlijk moeten staan:
We deden
dat vorige week ook.
Slide 12 - Slide
Voorbeeld
B. Het heeft hard geregend,
waardoor
er overal plassen liggen.
De tweede zin is geen goedlopende zin:
1. Het heeft hard geregend. (goed!)
2. Er overal plassen liggen. (fout!)
In het tweede deel van de zin staan de woorden in de verkeerde volgorde. Er had eigenlijk moeten staan:
Er liggen overal plassen.
Slide 13 - Slide
MAAK DE ZINNEN AF
Iris gaat straks naar het feest,
hoewel
…..
Martijn kwam te laat,
doordat
…..
Joost gaat niet naar school,
omdat
…..
Ik poets mijn tanden,
voordat
…..
Ik was de groenten,
terwijl
…..
Ik weet niet zeker
of
…..
Slide 14 - Slide
Werken aan
oefenblad
In tweetallen.
Tot 15/10 minuten voor het eind van de les.
Maak het oefenblad.
Gebruik je aantekeningen.
Stel je vragen.
Slide 15 - Slide
week 6
les 3
Slide 16 - Slide
Vandaag:
- Bespreken werkblad voegwoorden
- Spreekopdracht (gebruiken voegwoorden)
- Uitleg folder + werken aan folder
Slide 17 - Slide
Doel:
- Je kunt voegwoorden gebruiken.
- Je weet wat je moet doen voor de folder.
Slide 18 - Slide
Spreekopdracht (Voor of Tegen?) Gebruik want/omdat...
Ik vind dat iedereen volgens de Schijf van Vijf moet eten.
Eten volgens de Schijf van Vijf is makkelijk.
Alle kinderen moeten op school leren over gezond eten.
In de kantine kunnen we voldoende gezond eten en drinken kopen.
Ik wil tijdens de les vaker bewegen.
Wij moeten meer gymles (PE) krijgen op school.
Ik wil gezond leren koken.
Duurzaam eten kun je proeven.
Slide 19 - Slide
Uitleg folder + werken aan folder
Slide 20 - Slide
folder
Slide 21 - Slide
Folders
Een folder is een soort dun boekje met
informatie
over of reclame voor een bepaald onderwerp.
De belangrijkste
doelen
van een folder zijn interesse wekken en
informeren
.
Slide 22 - Slide
Doelen :
Je weet wat folders zijn en waar ze voor gebruikt worden.
Je weet welke informatie folders bevatten en hoe de lay-out van een folder eruitziet.
Je weet wat er van je verwacht wordt bij het summative assessment (C; speaking).
Slide 23 - Slide
Waaraan denk je bij informatiefolders?
Welke onderwerpen?
Slide 24 - Open question
Wat verwacht je bij een folder over 'Eten, drinken en een gezond gebit'?
Slide 25 - Open question
In een folder moet staan:
1.
Inleiding
; Waarom deze folder?
2. Informatie verdeeld in
alinea's
, kort en bondig
3. Duidelijke
kopjes
4.
Antwoorden
op veel gestelde vragen
5.
Waar
meer
informatie
te vinden is
5.
Plaatjes/foto's
ter ondersteuning
Slide 26 - Slide
Voorbeeld
folder
Slide 27 - Slide
Slide 28 - Slide
Opdracht 1
* Bekijk je folder
* Wat staat er in de inleiding?
* welke kopjes zijn gebruikt?
* Welke antwoorden op veelgestelde vragen worden gegeven?
* Zijn er verwijzingen naar meer informatie?
* Wat kun je zeggen over de lay-out?
Slide 29 - Slide
Folders: de inhoud
In een folder kun je geen grote hoeveelheden achtergrondinformatie kwijt. Het is tenslotte geen boek.
De inhoud is daarom meestal beperkt tot
algemene zaken
en de antwoorden op de meest gestelde vragen.
In een folder wordt vaak ook aangegeven waar de lezer meer informatie kan vinden.
Slide 30 - Slide
Uiterlijk folders
Een folder is vaak een liggend A4-blad dat in 3
kolommen
gevouwen is.
De tekst in een folder loopt niet door van de ene kolom naar de andere.
Folders bevatten altijd
foto’s en/of illustraties
die de tekst ondersteunen.
De tekst van de folder is afgestemd op de
doelgroep
Slide 31 - Slide
Als jouw doelgroep jongeren is, hoe spreek je deze dan aan?
A
u
B
jij
C
mag allebei
Slide 32 - Quiz
Opdracht summative
Wat?
Je presenteert je folder aan mij.
Hoe?
Je vertelt gedurende 4/5 minuten over je folder.
Wanneer?
Vanaf 7 april.
Slide 33 - Slide
Inhoud presentatie folder
Waarom je voor het onderwerp hebt gekozen
Hoe je te werk bent gegaan / Hoe je onderzoek hebt gedaan
Wat je van het onderwerp te weten bent gekomen / Wat je ervan geleerd hebt
Waarom anderen jouw folder zouden moeten lezen
Wat je van je eindresultaat vindt
Slide 34 - Slide
Beoordeling summative (criteria C)
i.use a wide range of vocabulary
(woorden die je hebt geleerd)
ii.use a wide range of grammatical structures generally accurately
(voegwoorden)
iii.use clear pronunciation and intonation in a comprehensible manner
iv.communicate all the required information clearly and effectively
Slide 35 - Slide
Plan van aanpak
Je maakt de folder
alleen
. Dat mag op de computer of op papier. Je folder is af op
1 april
Stappenplan
:
*
Onderwerp
kiezen --> doorgeven aan mij
*
Vragen
bedenken/Wat wil je weten?
*
Informatie
verzamelen/
bronnen
zoeken en noteren --> ATL
* Globale
opzet
maken (kopjes, titel)
*
Schrijven
*
Lay-out
*
Controleren
Slide 36 - Slide
Waarover gaat de folder? - voeding
gezond eten/ vegetarisch eten / veganistisch eten
verslaving (drank, alcohol, roken)
eetstoornissen (boulimia, anorexia)
allergieën (bijvoorbeeld noten- of lactoseallergie)
sport & eten
eigen onderwerp (in overleg met de docent)
Slide 37 - Slide
Vragen?
VRAGEN?
Slide 38 - Slide
More lessons like this
week 6
March 2025
- Lesson with
40 slides
Nederlands
Middelbare school
havo
Leerjaar 2
Zinsbouw
March 2025
- Lesson with
43 slides
Telwoorden, voegwoorden, bijwoorden De Brug
February 2022
- Lesson with
31 slides
Nederlands
Middelbare school
havo
Leerjaar 3
Les over voegwoorden (en samengestelde zinnen) A2
March 2022
- Lesson with
20 slides
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 2
Klas 2K - Grammatica - H4: Voegwoorden
March 2022
- Lesson with
38 slides
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 2
samengesteld/enkelvoudig + voegwoorden (nevenschikkend en onderschikkend)
October 2024
- Lesson with
34 slides
Nederlands
Middelbare school
vmbo t
Leerjaar 3
Van woord tot samengestelde zinnen voor NT2
February 2025
- Lesson with
40 slides
NT2
Middelbare school
vmbo k
Leerjaar 2
Woordsoorten 2 h/v bijwoord, bijvoeglijk naamwoord en voegwoord
May 2023
- Lesson with
20 slides
Nederlands
Middelbare school
havo
Leerjaar 2